DSC_016611 maja 2013 roku, dzięki inicjatywie Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, w budynku Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego przy ul. Franciszkańskiej 137 w Łodzi miała miejsce pierwsze edycja Festiwalu Kreatywności „Kreacje Zawodowe”.

Głównymi inicjatorkami przedsięwzięcia były Anna Suliga i Emilia Gralewska. Udało im się namówić nauczycieli kilku szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjów do pomocy w organizacji oraz udziału w wydarzeniu.

Celem festiwalu była integracja różnych środowisk edukacyjnych (gimnazja, szkoły zawodowe, licea). Uczniom stworzono warunki ku temu, aby rozwiązywać różne zadania zawodowe. W czterech pokojach na uczestników czekały problemy do rozwiązania przygotowywane przez uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Musieli się oni  zmierzyć m.in. z zadaniami konstrukcyjnymi, kulinarnymi, aktorskimi oraz rozwijali swoje umiejętności interpersonalne. Na koniec musieli rozwiązać pewien problem przybyszów z obcej planety wykorzystując umiejętności nabyte podczas wykonywania zadań w poszczególnych pokojach.

– Pomysł powstał w naszym Ośrodku Doradztwa Zawodowego – mówi wicedyrektor ŁCDNiKP Elżbieta Gonciarz.- Uważam, że powinien przynieść wiele korzyści zarówno szkołom, które biorą czynny udział jak i gimnazjalistom, którzy będą mogli bezpośrednio skonfrontować się czy posiadają umiejętności, które mogą się przydać w konkretnym zawodzie.

– Kiedy pojawiło się pytanie czy można Festiwal Kreatywności „Kreacje Zawodowe” zorganizować w naszej szkole nie miałam wątpliwości – dodaje dyrektor Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego, Joanna Kośka. – Rozumiemy, że gimnazjaliści są osobami, które nie do końca mają sprecyzowane swoje plany zawodowe, a taki festiwal przybliża im możliwości jakie dają poszczególne szkoły . Mam też nadzieję, że dzięki takim inicjatywą uczniowie bardziej świadomie będą wybierać swoją dalszą ścieżkę kształcenia i , że zmieni się też postrzeganie szkolnictwa zawodowego.

joomplu:54479

W przerwie pomiędzy zadaniami uczniowie mogli podziwiać wystawę tortów dekoracyjnych. Jedyną niedogodnością było to, że niestety nie można było ich zjeść.

Nauczyciele, którzy brali udział w festiwalu byli bardzo pozytywnie nastawieni do samej idei. Inne korzyści widzą ci, którzy uczą w gimnazjum – inne, którzy reprezentują szkoły ponadgimnazjalne. Jednak obie grupy solidarnie mówią, że taka inicjatywa jest potrzebna. Targi edukacyjne w obecnej formie, to niestety tylko wydarzenie komercyjne i nie spełniają już swojej funkcji.

– Idea jest bardzo atrakcyjna dla nas nauczycieli ale przede wszystkim dla uczniów. Jest to pewne łamanie schematów, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Dzieci mogą spędzić tutaj czas aktywnie, twórczo i kreatywnie. Z takich warsztatów mogą wynieść o wiele więcej niż z klasycznych zajęć.

Moi uczniowie są bardzo zadowoleni z takiej formy. Już pytają czy będę mogli brać udział w kolejnej edycji – Beata Dąbrowska Gimnazjum nr 21 w Łodzi – pedagog.

– Jestem za promocją szkoły, która odbywa się właśnie w taki sposób.  To bardzo interesująca inicjatywa, która miejmy nadzieję będzie miała swoją kontynuację w przyszłym roku – Marek Cichucki (nauczyciel, aktor) XXXIV LO w Łodzi.

Podobne zdanie ma nauczycielka II LO w Łodzi Agnieszka Śmietańska- Na pewno za rok też pomożemy w organizacji „Kreacji Zawodowych”.

joomplu:54472

Wiele razy się mówi, że uczniom się nie chce, nie mają zainteresowań . Zaprzeczają temu postawy uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy brali udział w „Kreacjach Zawodowych”. Musieli oni wymyśleć zadania do poszczególnych pokoi dla swoich młodszych kolegów

Zadanie polegało na stworzeniu jak najwyższej wieży, która ma odprowadzać wodę. Materiały, które gimnazjaliści mogli użyć nie były typowe – praktycznie wszystkie elementy stworzone były z materiałów przeznaczonych do recyklingu np. butelki, styropian, stare gazety itp. Z niczego musieli stworzyć coś – mówiły Aleksandra Pytka i Joanna Tomaszkiewicz – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 15 w Łodzi.

Dziewczyny podkreślają zaangażowanie i pomysłowość gimnazjalistów: Świetnie się spisali, wykazali się dużą kreatywnością i sprytem. Same również podjęłyśmy się realizacji zadań, które wymyśliły inne szkoły ponadgimnazjalne. Robiłyśmy np. warkocz z ciasta, które to zadanie wymyślili i nadzorowali uczniowie Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego. Pomysł festiwalu jest świetny. Gimnazjaliści mogą poznać swoje talenty, nauczyć się pracy w grupie, rozwijać swoją kreatywność. 

– Razem z uczennicą Katarzyną Mańko przygotowaliśmy standardowe ćwiczenia jakie wykonujemy w naszym kole teatralnym. Były to typowe zadania aktorskie, które wymagały kreatywności i ogromnej wyobraźni. Gimnazjaliści byli zaszokowani taką formą. Nie spodziewali się, że używając jednego wyrazu można opowiedzieć całą historię. Mieli m.in. zagrać sałatkę owocową. Musieli wczuć się w wybrane przez siebie składniki sałatki. Przeżywali np. takie emocje jak strach kiedy są jedzeni – dodał Marek Cichucki.

joomplu:54468

Po całych warsztatach gimnazjaliści nie kryli swojego zadowolenia. Najważniejsze dla organizatorów było to, że wszyscy uczestnicy wychodzili z pierwszego Festiwalu Kreatywności „Kreacje Zawodowe” z pytaniem – kiedy następna edycja?

– Zapoznałam się tutaj z różnymi zawodami, lepiłam m.in. ciastka. Wcześniej nie miałam świadomości, że po szkole zawodowej można się tak wiele nauczyć. Nie spodziewałam się, że umiejętności, które mogę nabyć są dużo większe niż po liceum – Aleksandra Ciepiela Gimnazjum nr 13 w Łodzi – uczennica.

– Bardzo fajnie jest to zorganizowane,  w ciekawym miejscu jakim jest Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego. Wcześniej nie miałem świadomości, że taka szkoła istnieje w Łodzi. Zadania nie były ani za łatwe ani za trudne, jednak wszystkie wymagały kreatywności. Zaskoczyło mnie robienie z ciasta drożdżowego warkoczy. Na co dzień raczej nie zajmuje się takimi rzeczami. Dzięki udziałowi w festiwalu poznałem też wielu interesujących ludzi – Kajtek Gimnazjum nr 26 w Łodzi – uczeń.

Dobrze, że w takim mieście jak Łódź, powstała właśnie taka inicjatywa. W myśl przysłowia „Czym skorupka za młodu nasiąknie…”

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
65 tysięcy przeliczonych kart. wielka digitalizacja historii Cmentarza Żydowskiego w Łodzi (foto)
kabaret_jurki
„Męska strona” kabaretu Jurki w Przechowalni
11. urodziny Plastra Łódzkiego

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*