I Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. G. Bacewicz w Łodzi

plakat_konkurs_skrzypcowy65 skrzypków z 23 krajów świata wystąpi w Łodzi w ramach I Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Grażyny Bacewicz. Już w najbliższą środę 9 grudnia imprezę zainauguruje koncert polskiej i norweskiej muzyki z udziałem trzech jurorów konkursu. Orkiestrę Smyczkową PRIMUZ łódzkiej Akademii Muzycznej poprowadzą Łukasz Błaszczyk i Lars Erik ter Jung, a jako solista w Koncercie skrzypcowym Andrzeja Panufnika wystąpi Janusz Wawrowski. W programie również Koncert na orkiestrę smyczkową Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny na wszystkie koncerty i przesłuchania konkursowe.

I Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz odbędzie się w Akademii Muzycznej w Łodzi w dniach 9-13 grudnia 2015 roku. Konkurs spotkał się z wielkim zainteresowaniem skrzypków. Zgłoszenia nadesłało 130 artystów, a do udziału w konkursie zakwalifikowało się 65 muzyków z 23 krajów świata: Armenii, Azerbejdżanu, Chin, Chorwacji, Czech, Estonii, Francji, Holandii, Japonii, Kanady, Korei Południowej, Łotwy, Niemiec, Rosji, Rumunii, Serbii, Singapuru, Szwajcarii, Turcji, Ukrainy, Uzbekistanu, Wielkiej Brytanii i Polski. Uczestników oceniać będzie jury, w którym zasiądą uznani skrzypkowie i dyrygenci z Polski, Norwegii i Włoch: Łukasz Błaszczyk (przewodniczący), Bartosz Bryła, Massimiliano Caldi, Lars Erik ter Jung, Robert Kabara i Janusz Wawrowski.

Konkurs został zorganizowany z myślą o promowaniu młodych artystów i propagowaniu na arenie międzynarodowej dokonań Grażyny Bacewicz – kompozytorki i skrzypaczki urodzonej w Łodzi. W I etapie uczestnicy obowiązkowo zagrają dowolną miniaturę na skrzypce i fortepian Bacewiczówny, w II etapie muzyka patronki konkursu nie jest obowiązkowa, ale za najlepsze wykonanie jej kompozycji przewidziana jest nagroda. Poza tym w I etapie każdy uczestnik musi zagrać wybrany kaprys Niccolo Paganiniego bądź Henryka Wieniawskiego. W II etapie należy zagrać 30-minutowy program, w którym obowiązkowy jest tylko utwór Sławomira Kaczorowskiego pt. „Wahanie” na skrzypce solo, napisany specjalnie na konkurs.

Koncert inauguracyjny konkursu odbędzie się w środę 9 grudnia w Sali koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi o godz. 18.00 (ul. Żubadzka 2a). Przesłuchania I etapu konkursu zaplanowano na 10, 11 i 12 grudnia w Sali kameralnej Akademii (al. 1 Maja 4), początek zawsze o godz. 10.00. W niedzielę 13 grudnia w Sali koncertowej (ul. Żubardzka 2a) zostanie rozegrany II etap konkursu, a wieczorem o godz. 19.00 odbędzie się koncert laureatów z wręczeniem nagród. Do zdobycia są trzy nagrody i wyróżnienia, główny laur to 10 tysięcy złotych. Na uczestników czekają jeszcze nagrody pozaregulaminowe: koncert na festiwalu „Emanacje” – nagroda dla zwycięzcy od Międzynarodowego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, nagroda pieniężna Rektora łódzkiej Akademii Muzycznej dla najlepszego studenta tej uczelni, który zagra w II etapie, oraz wysokiej klasy smyczek lutniczy od Pracowni Lutniczej Marcina Mazura dla najlepszego łodzianina w II etapie.

Konkurs skrzypcowy jest częścią Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Grażyny Bacewicz, który rozpoczął się w Łodzi 27 listopada. Partnerem przedsięwzięcia jest Urząd Miasta Łodzi.
PLAN KONKURSU

Koncert inauguracyjny
9 grudnia 2015, środa, godz. 18.00
Akademia Muzyczna w Łodzi, ul. Żubardzka 2a, Sala koncertowa, wstęp wolny
Wykonawcy
Orkiestra Smyczkowa PRIMUZ Akademii Muzycznej w Łodzi
Geir Inge Lotsberg (Norwegia) – skrzypce
Lars Erik ter Jung (Norwegia) – dyrygent
Łukasz Błaszczyk – dyrygent
Program
Carl Nielsen: Preludio i Presto op. 52 na skrzypce solo
Edvard Grieg: 2 melodie elegijne op. 34
Andrzej Panufnik: Koncert skrzypcowy
Grażyna Bacewicz: Koncert na orkiestrę smyczkową

Przesłuchania konkursowe – Etap I
Sala kameralna Akademii Muzycznej w Łodzi, al. 1 Maja 4, wstęp wolny
10 grudnia, czwartek    godz. 10.00-12.00, 12.30-14.30, 15.30-17.30, 18.00
11 grudnia, piątek    godz. 10.00-12.00, 12.30-14.30, 15.30-17.30, 18.00
12 grudnia, sobota    godz. 9.30-11.30, 12.00

Przesłuchania konkursowe – Etap II
13 grudnia 2015, niedziela
Akademia Muzyczna w Łodzi, ul. Żubardzka 2a, Sala koncertowa, wstęp wolny

Koncert Laureatów
13 grudnia 2015, niedziela, godz. 19.00
Akademia Muzyczna w Łodzi, ul. Żubardzka 2a, Sala koncertowa, wstęp wolny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *