festiwalkryminaluW dniach 19-28 kwietnia Poleski Ośrodek Sztuki organizuje Festiwal Kryminału. To pierwsza tego typu impreza w Łodzi organizowana z okazji Światowego Dnia Książki. Jego celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania pisarza i czytelnika. Ranga zaproszonych autorów oraz wysoka jakość debaty  nadaje istotny charakter przedsięwzięcia na mapie literackiej miasta. Festiwal dedykowany jest miłośnikom kryminału. wstęp wolny na wszystkie wydarzenia.

Promuje model polskiej powieści kryminalnej mocno osadzonej w realiach społecznych. Jego gośćmi są: Zygmunt Miłoszewski, Krzysztof Zajas, Marcin Wroński. Poza ofertą dla dorosłych czytelników w programie znajdą się wydarzenia dla najmłodszych. Festiwal otworzy wystawa ilustracji książek dla dzieci oraz warsztaty literacko-plastyczne. Będzie także wycieczka po Łodzi śladami „Lampionów” Katarzyny Bondy. Festiwal zakończy panel dyskusyjny zorganizowany przez Uniwersytet Łódzki.  Ta szeroka i interdyscyplinarna forma wydarzenia zgromadzi liczną grupę odbiorców i spotka się z zainteresowaniem.  Dotrze do środowiska młodych mieszkańców Łodzi i przyczyni się  do wzbogacenia oferty kulturalnej miasta.

Program Festiwalu:
19.04, godz.11.00
Otwarcie wystawy prac Gosi Kulik i Tomka Żarneckiego. Ilustracje książek kryminalnych dla dzieci.

21.04, godz.11.00
Wycieczka: „Lampiony” Katarzyny Bondy – szlak łódzki.
Przewodnik- Teresa Basińska

22.04, godz.18.00
Spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim.
Prowadzenie Maria Berkan-Jabłońska.

25.04 godz.18.00
Spotkanie z Krzysztofem Zajasem, promocja najnowszej książki pt. „Oszpicyn”.
Prowadzenie-Dorota Samborska

27.04 godz.18.00
Spotkanie z Marcinem Wrońskim, promocja najnowszej książki „Czas Herkulesów”.  Prowadzenie- Anna Wisniewska-Grabarczyk

28.04 godz.18.00
Panel dyskusyjny: „Nowe role kryminału/nowe sposoby lektury”
Organizator: Uniwersytet Łódzki, wydział filologiczny
moderator: dr hab.Maria Berkan-Jabłońska

Uczestnicy:
dr hab. Maria Berkan-Jabłońska,  prof. dr hab. Agnieszka Izdebska, prof. nadzw. dr hab. Dorota Samborska  (Uniwersytet Łódzki), dr hab. prof. Anna Kurska ) Uniwersytet  Jana Kochanowskiego w Kielcach)

Tomasz Żarnecki – artysta interdyscyplinarny, zafascynowany różnorodnością kultury. Zainteresowanie teatrem przywiodło go w stronę plakatu. Przez wiele lat organizował wystawy plakatu teatralnego. Z czasem zaczął tworzyć instalacje i zajął się działaniami w przestrzeni miejskiej. Zajmuje się fotografią, grafiką, projektowaniem graficznym. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim. Mieszka we Wrocławiu.
 
Małgorzata Kulik -ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach na wydziale malarstwa, aneks dyplomowy realizowała w pracowni grafiki książki. Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim. W swojej twórczości interesuje się narracją i relacjami między pismem a obrazem. Tworzy ilustracje, plakaty, zajmuje się malarstwem, rysuje i pisze powieści graficzne  oraz wraz z Tomkiem Żarneckim projektuje książki.
 
Zygmunt Miloszewski- prozaik, dziennikarz, autor scenariuszy. Debiutował w 2004 roku na łamach „Polityki”, potem wydał rozgrywającą się we współczesnej Warszawie powieść grozy „Domofon”  i baśń dla dzieci „Góry Żmijowe” , (przekład na język ukraiński i serbski). Na zamówienie Juliusza Machulskiego napisał scenariusz filmowy według „Domofonu”. Książkę przetłumaczono na język niemiecki, w przygotowaniu przekład niderlandzki. Jego powieść kryminalna „Uwikłanie” została uhonorowana Nagrodą Wielkiego Kalibru; ukazała się m.in. w Anglii, gdzie spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Na jej motywach powstał film w reżyserii Jacka Bromskiego pod tym samym tytułem.W 2011 roku ukazała się powieść „Ziarno prawdy”, która jest kontynuacją „Uwikłania”.W 2013 roku ukazała się kolejna powieść – „Bezcenny”,która została wybrana Najgorętszą Książką Lata.Po ukazaniu się „Domofonu” Miłoszewski został okrzyknięty „polskim Stephenem Kingiem”, gdy Jerzy Pilch przeczytał „Uwikłanie”, uznał je za doskonały polski kryminał współczesny, a jego autora za rasowego pisarza.W styczniu 2015 r.wszedł na ekrany film Borysa Lankosza „Ziarno prawdy” na podstawie powieści Zygmunta Miłoszewskiego. Miłoszewski otrzymał Paszport Polityki.  Najnowszą książką Zygmunta Miłoszewskiego jest „Gniew”.
 
Krzysztof A. Zajas-literaturoznawca, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.Ostatnio zaczął również pisać powieści kryminalne. Jego ulubionym autorem jest Stephen King i podobnie jak jego mistrzowi przyświeca mu zasada: książka ma być do czytania. Jest autorem  „Trylogii grobiańskiej”, której akcja dzieje się w pobliżu Krakowa, ale nie powinno nas to zmylić. Ona dzieje się wszędzie. Podczas Festiwalu autor  będzie mówił o swojej najnowszej książce pt. „Oszpicyn”. „Oszpicyn”-okoliczności sprawy skłaniają do przypuszczeń, że nie wszystko da się wyjaśnić w sposób logiczny i przewidywalny, bo siły zła działają na granicy naszego świata i rzeczywistości. Rozum nie zawsze wszystko ogarnie…Oszpicyn – tak swoje miasto nazywali oświęcimscy Żydzi. Dzieją się tu rzeczy niepokojące. Ludzie zaczynają ginąć w makabrycznych okolicznościach, dzieci zamieniają się w morderców, szczury atakują mieszkańców, a wszyscy zajadle próbują odnaleźć pewien zakopany skarb. Coś opętało to miasteczko – coś, co dotąd było głęboko uśpione. Nawet dziennikarz, który prowadzi własne śledztwo nie docieknie prawdy… On jako pierwszy musi się z tym zmierzyć: demony przeszłości potrafią ożyć w każdej chwili. I stanowić realne zagrożenie.
 
Marcin Wroński- pisarz i redaktor. Jako dziennikarz i felietonista współpracował z lubelskim Radiem TOP (prowadzący audycji Fikcja o północy). Tworzył skecze i piosenki dla prowadzonego przez siebie kabaretu pod nazwą „Osoby o Nieustalonej Tożsamości”. Otrzymał Nagrodę  Wielkiego Kalibru oraz Nagrodę Wielkiego Kalibru Czytelników za książkę” Pogrom w przyszły wtorek” . Jest autorem cyklu powieści kryminalnych  o komisarzu Zydze Maciejewskim m.in. „Skrzydlata trumna”, „Morderstwo pod cenzurą” , „Kino Venus”. ”Czas Herkulesów” to najnowsza książka, będąca kontynuacją cyklu powieści owego  o komisarzu Zydze Maciejewskim opublikowana w kwietniu 2017 r. „Czas Herkulesów”-ostatnia powieść w cyklu z komisarzem Maciejewskim! Marcin Wroński tworzy wspaniały i porywający obraz wielokulturowego Chełma u progu rozwoju. Miłośnicy II Rzeczpospolitej i kryminałów retro będą wniebowzięci.Nie każdy awans cieszy. Jako oficer inspekcyjny komisarz Maciejewski czuje się niczym carski rewizor i grzęźnie w papierkowej robocie. Gdy w czasie jego kontroli w Chełmie dochodzi do zabójstwa młodego zapaśnika, komisarz angażuje się w sprawę. Okazuje się bowiem, że w wielokulturowym, gwałtownie rozwijającym się mieście osiadło kilku dawnych zawodników, którzy kiedyś w oczach małego Zygi równi byli Herkulesowi. Maciejewski musi oddzielić dawne sympatie od faktów.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
spyro
Spotkanie z György’em Spiró
siaz
Noc książkomaniaków 2014
Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” w Łodzi

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*