ms2

15 listopada o godz. 18 w ms2 rozpocznie się wernisaż wystawy Hüseyin Bahri Alptekin. Zajścia, zdarzenia, okoliczności, przypadki, sytuacje. Będzie można ją oglądać do 16 lutego 2014 r.

Hüseyin Bahri Alptekin w swojej sztuce podejmuje problem globalności, w której obszary peryferyjne i przygodne doświadczenia stają się wspólnym i uniwersalnym doświadczeniem międzykulturowym.

Artystyczna praktyka Alptekina polegała na śledzeniu, gromadzeniu, łączeniu i przetwarzaniu globalnie cyrkulujących obrazów, dialektów, znaków, przedmiotów. Artysta rejestrował   przypadkowe, przejściowe stany i niepozorne sytuacje, które obserwował w trakcie swoich licznych podróży. Interesowała go hybrydalna, marginalna, kolektywna i anonimowa produkcja kultury – przedmioty masowego użytku, amatorska fotografia, obrazy przestrzeni miejskiej.

Momentem historycznym kluczowym dla jego twórczości był upadek zimnowojennego układu, który umożliwił swobodniejszy przepływ ludzi, towarów i kultur. Alptekin obserwował je z perspektywy bazaru, handlu walizkowego, taniego hotelu, Bałtyku, Bałkanów, Morza Czarnego, Helsinek, Stambułu, Odessy, Mumbaju, Prisztiny czy Łodzi. W jego ujęciu peryferie przestają być zlokalizowane na marginesie politycznych i kulturowych centrów. Przeciwnie, przenikają je, wiążą się z nimi w niekontrolowany sposób i stają się wyznacznikiem wczesnej fazy globalizacji. Poetyka relacji międzykulturowych, którą proponował Alptekin, była próbą ustanowienia mniej asymetrycznych powiązań, gdzie każdy przypadek i niepozorny aspekt życia może mieć znaczenie.

Hüseyin Bahri Alptekin  (ur. 1957 w Ankarze, zm. 2007 w Stambule) – artysta, pisarz, krytyk sztuki, pedagog. Studiował estetykę, filozofię i socjologię na uniwersytetach w Ankarze, Paryżu i Stambule. Był inicjatorem kolektywnych działań artystycznych (Grup Grip-in, Sea Elephant Travel Agency, Bunker Research Group).

Kuratorki: Joanna Sokołowska, Magdalena Ziółkowska

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
003552_4
Poza porządkiem – Michał Arkusiński w Galerii Bałuckiej
48 Aukcja Promocyjna
Ziemia znów jest płaska w Muzeum Sztuki

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*