IMG_7072Od 10 października do 30 listopada w Ośrodku Propagandy Sztuki można oglądać ekspozycję Hommage à Chełmoński. Jej kuratorem jest Apoloniusz Węgłowski.

Możemy na na niej zobaczyć prace takich artystów, jak Stefan Gierowski, Dorota Grynczel, Adam Myjak, Anna Alicja Trochim, Adam Styka, Łukasz Majcherowicz, Andrzej Rysiński, Apoloniusz Węgłowski, Krzysztof Wachowiak, Czesław Radzki, Artur Winiarski, Wojciech Cieśniewski, Tadeusz Dominik, Joanna Gołaszewska, Błażej Ostoja Lniski, Sylwester Piędziejewski, Marcin Bogusławski, Michał Borys, Jarosław Modzelewski, Andrzej Podkański, Maciej Czyżewski. 

Józef Chełmoński pozostaje od lat artystą najbardziej znanym i najwyżej cenionym w zbiorowej świadomości Polaków, obok Jana Matejki i Artura Grottgera. Jego wizje wsi polskiej i jej mieszkańców, przyrównywane do epickich obrazów z kart Pana Tadeusza Adama Mickiewicza, są uznawane za kwintesencję polskości w malarstwie XIX i początku XX wieku. Wieloletnie pobyty w głównych ośrodkach artystycznych ówczesnej Europy (Monachium, Paryż) pozwoliły Chełmońskiemu na zaistnienie w Europie. Jednak głównym przedmiotem jego fascynacji pozostały Mazowsze i Ukraina.

joomplu:80046

Ideą wystawy Hommage à Chełmoński jest uczczenie 100. rocznicy śmierci Józefa Chełmońskiego, przypadającej w tym roku. Stała się ona okazją do wyrażenia uznania dla jego twórczości przez polskich artystów współczesnych, dla których Józef Chełmoński jest inspiracją w ich twórczej działalności. Wystawie towarzyszy album wydany pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika Artyści w hołdzie Józefowi Chełmońskiemu, który zawiera reprodukcje dzieł Józefa Chełmońskiego oraz prace 21 artystów biorących udział w projekcie, a także tekst popularnonaukowy znanego krytyka sztuki Zbigniewa Taranienko.

Zobacz także:

Grafika warszawska w Ośrodku Propagandy Sztuki (foto)

Animacja 25 w Ośrodku Propagandy Sztuki (foto)

Linia Życia w Ośrodku Propagandy Sztuki (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
DSC_0047
Piotr Pasiewicz – Moc wyobraźni (foto)
Jan Jubaal Wasiński. Malarstwo, grafika, rysunek (foto)
IMG_5769
Wystawy Festiwalu Komiksu w Domu Literatury (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*