helioOd 8 do 30 października w Galerii Forum Fotografii można oglądać wystawę dokonań jednego z najciekawszych, działających w drugiej połowie XX wieku fotografów – Marka Piaseckiego. Ekspozycja plasuje się miedzy surrealizmem, a neodadaizmem i nosi tytuł „Heliografie i obiekty”.

 
Piasecki to mistrz heliografii, techniki druku płaskiego polegającej na odbijaniu rysunku z płyty szklanej lub metalowej, pokrytej warstwą światłoczułej emulsji żelatynowej, na której jest skopiowany negatywowy obraz oryginału. I właśnie w tej technice udało mu się wypracować rozpoznawalny i bardzo oryginalny styl.

W ekspozycji dominuje niedopowiedzenie. Heliografie urzekają swoją lapidarnością i elegancją, zaś obiekty, nieco bardziej podatne na interpretacje, stworzone są na zasadzie kolażu, gdzie głównym materiałem jest rozczłonkowane ciało lalek.

Ciekawe w twórczości Piaseckiego jest to, że balansuje na granicy. Najpierw pokazuje afirmację życia i rzeczywistości, by za chwilę przejść do czarnego realizmu. Ukazywane przez niego dynamiczne kadry, podkreślają niezwykle emocjonalny stosunek autora do świata.

Marek Piasecki – ur. w 1935 r. fotograf, malarz, grafik oraz rzeźbiarz. W latach 1958-1962 pracował jako fotoreporter i ilustrator „Tygodnika Powszechnego”. Zasłynął jako twórca grafik na papierze światłoczułym oraz fotografii lalek w trójwymiarowych oprawach. Od 1967 r. mieszka w Szwecji.

 
„Heliografie i obiekty” w Galerii FF „Heliografie i obiekty” w Galerii FF„Heliografie i obiekty” w Galerii FF „Heliografie i obiekty” w Galerii FF
„Heliografie i obiekty” w Galerii FF„Heliografie i obiekty” w Galerii FF „Heliografie i obiekty” w Galerii FF „Heliografie i obiekty” w Galerii FF
„Heliografie i obiekty” w Galerii FF „Heliografie i obiekty” w Galerii FF „Heliografie i obiekty” w Galerii FF
  
Zobacz także:
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
28082012_054
Joanna Maria Rybczyńska – Nieobiektywnie w ŁTF (foto)
a2015-10-24_17-02-07
XV edycja konkursu Lato, lato zostań dłużej (foto)
FOTOFESTIWAL: Konkurs dla tych co lubią się w pracy

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*