Do 20 marca 2022 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa prezentowana jest czasowa wystawa Helena Bohle-Szacka. Przenikanie.

Helena Bohle-Szacka, której losy przybliża ekspozycja, była kobietą niezwykłą – artystką, graficzką, projektantką mody pracującą dla Mody Polskiej, Telimeny czy Ledy, rozpoznawalną także za żelazną kurtyną, propagatorką polskiej kultury za granicą. W czasach wojny więziona była w obozach koncentracyjnych w Ravensbrück i Helmbrechts, po 1968 roku w wyniku antysemickich represji zdecydowała się wyemigrować do Niemiec. Jej fascynująca biografia, naznaczona dramatycznymi przeżyciami wojennymi, a jednocześnie niesamowita osobowość pełna pasji do życia i otwartości na drugiego człowieka stała się inspiracją dla twórców ekspozycji.

Na wystawie możemy zobaczyć autorskie interpretacje m.in.: Zuzy Golińskiej, której instalacja jest jednocześnie scenografią przestrzeni wystawy, romskiego artysty Krzysztofa Gila, twórcy awangardowych teledysków i filmów mody Luke Jascza, twórcy obiektów i sztuki cyfrowej Sebulca, białoruskich twórczyń i aktywistek Jany Shostak i Tashy Katsuby oraz projektanta mody Kamila Wesołowskiego. Wśród eksponowanych obiektów pojawią się także dzieła Władysława Strzemińskiego – profesora Bohle-Szackiej i jej przyjaciółki – Lidii Cankovej, uznanej twórczyni tkaniny artystycznej.

Wystawa „Przenikanie” zbudowana została na bazie archiwów dotyczących życia i twórczości artystki, które przechowywane są w Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku. Wśród nich znajdują się dokumenty związane z nazistowskim terrorem, stanowiące świadectwo obozowych doświadczeń Bohle-Szackiej, ale również przykłady jej różnorodnej i bogatej twórczości artystycznej, w tym m.in. rysunki żurnalowe dla polskich i międzynarodowych czasopism modowych, projekty plakatów i okładek do książek, przykłady grafiki użytkowej.

Wystawa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi powstała we współpracy z Galerią Sleńdzińskich w Białymstoku przy wsparciu berlińskiej fundacji Erinnerung, Verantwortung und Zukunft. Projekt dofinansowano ze środków Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość“ (Stiftung „Erinnerung, Verantwortung und Zukunft“) w ramach programu „Historia lokalna”.

Artyści i artystki, m.in.: Lidia Cankova, Krzysztof Gil, Luke Jascz, Tasha Katsuba, Sebulec, Jana Shostak, Władysław Strzemiński, Kamil Wesołowski. Przestrzeń: Zuza Golińska. Kurator: Marcin Różyc. Producentka: Aleksandra Kmiecik. Koordynatorka wydawnicza: Karolina Melon. Projekt plakatu: Krystian Berlak.

fot mat.prom. HaWa

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Wystawa „Surrealizm i sztuka magiczna” w Andel’s Art
Znamy hasło Łódź Design Festival 2021
210 Aukcja Dzieł Sztuki

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*