1_Etam_Crew_Polska_SAT_ONE_Niemcy_al._Kociuszki_27_d_2011._Od 23 sierpnia, na pięć tygodni Łódź stanie się światową stolicą Street Artu. Tego właśnie dnia rozpoczyna się druga edycja realizacji projektu miejskiej galerii Fundacji Urban Forms.

Przez ponad miesiąc na ścianach pięciu kamienic najwięksi artyści sceny ulicznej będą tworzyć wielkoformatowe murale. Dzięki ich obrazom centrum miasta zamieni się w największą w kraju i jedną z największych na świecie galerii sztuki pod gołym niebem. Wśród zaproszonych gości pojawią się m.in. osławiony brazylijski duet Os Gemos i uznawany za jedno z największych odkryć nurtu, Chilijczyk Inti.

 – To obecnie jedne z „;najgorętszych”  nazwisk Street Artu – tłumaczy Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny fundacji Urban Forms, która wspólnie z Urzędem Miasta w Łodzi współorganizuje projekt galerii. – Os Gemos to prawdziwe ikony sztuki ulicznej. Ich prace od ponad ćwierć wieku wyznaczają trendy i inspirują młodych twórców. Ściany, na których tworzyli są prawie jak miejsca kultu.  Ich obrazy zdobią budynki od Nowego Yorku przez Sao Paulo, Buenos Aires aż po Lizbonę i Berlin oraz światowe galerie i muzea. Jedno z ich dzieł ozdabiało min. wejście do budynku słynnej londyńskiej galerii Tate Modern.

4.Sepe_i_Chazme_Polska_ul._Prchnika9

W Łodzi Os Gemos tworzyć będą z hiszpańskim twórcą Aryzem, którego znamy z ubiegłorocznej edycji imprezy.

– Ich wspólne dzieło będzie prawdopodobnie jednym z najważniejszych i najbardziej spektakularnych malowideł ściennych w tym roku na świecie – mówi Michał Bieżyński.

Inti to dla odmiany świeże ale bardzo obiecujące nazwisko w świecie sztuki miejskiej.

– Jego twórczość cechuje niezwykła wrażliwość i bardzo głębokie nawiązania do folkloru Ameryki Łacińskiej – mówi Michał Bieżyński. – Jego obrazy to prawdziwa feria barw, żywa i precyzyjnie wykonana.

Zagranicznych artystów wesprą Polacy, Otecki i Lump.

– To bardzo obiecujący artyści  młodego pokolenia – tłumaczy Michał Bieżyński. – Otecki, absolwent wrocławskiej ASP w pracach  nawiązuje często do ludowych baśni i wierzeń. Malarstwo Lumpa (ASP w Poznaniu) jest  inspirowane jest fantastyką i komiksem.

5._El_Kenor_Hiszpania_rg_ulic_Pomorskiej_i_Kiliskiego

Pięć murali, które powstaną podczas imprezy dołączy do siedemnastu już istniejących.

– Dzięki temu, nasza Galeria Urban Forms będzie liczyć 22 wielkoformatowe malowidła umieszczone w samym centrum miasta – mówi Bieżyński. – Nie wiem czy gdzieś poza Łodzią można spotkać taką wystawę. 

Idea projektu Galeria Urban Forms narodziła się w 2009 roku.

– Chcieliśmy stworzyć stałą wystawę sztuki ulicznej w przestrzeni centrum miasta – mówi Michał Bieżyński. –   Nasza ekspozycja ma składać się głównie z ogromnych murali malowanych przez wybitnych reprezentantów malarstwa wielkoformatowego z całego świata. W ciągu najbliższych lat projekt zostanie jednak poszerzony też o rzeźbę, instalacje i  biżuterię uliczną. Powstanie miejska galeria licząca kilkadziesiąt eksponatów, którą będzie można zwiedzić pieszo w ciągu paru godzin.

/fot.mat.pras.

Zobacz także:

Nowy mural przy Uniwersyteckiej (foto)

AkwariumART – nowy mural na Kilińskiego (foto)

W Łodzi powstaje galeria murali (foto)

Viva Flamenco – nowy mural w Łodzi (foto)

Turkusowy słoń – nowy mural w Łodzi (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
saltos2
Inauguracja Parku Trampolin SALTOS
DSC_3617_DxO
Kalendarz Bałucki / Chanuka (foto)
IMG_4872
Sjesta w Julianowskim III

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*