M-city_2Pierwszego września rozpoczyna się trzecia edycja łódzkiego Festiwalu Galeria Urban Forms. W ramach wydarzenia sześciu artystów, na ścianach sześciu budynków przez ponad miesiąc będzie malować wielkoformatowe obrazy tzw. murale.

– W tym roku odwiedzą nas znany miłośnikom street artu chilijski malarz INTI, nie mniej utytułowani Belg ROA i Hiszpan 3 TTMAN oraz Polacy TONE, PROEMBRION oraz CEKAS – mówi Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny Fundacji Urban Forms, która jest organizatorem galerii.

Festiwal zainauguruje ROA, najważniejszym wydarzeniem będzie jednak praca Chilijczyka Intiego. Artysta namaluje swoje dzieło na ścianie jedenastopiętrowego wieżowca, będzie to na pewno największy łódzki mural i jednej z największych w Europie. Na razie organizatorzy nie chcą zdradzać dokładnej lokalizacji. Wiadomo tylko, że będzie znajdowało się w śródmieściu lub na os. Retkinia.

– Inti to jeden z najbardziej obiecujących ulicznych artystów na świcie – mówi Michał Bieżyński. – Inspirację do twórczości czerpie z inkaskich wierzeń i mitów, co nadaje jego dziełom wyjątkowy charakter. Jego obrazy można oglądać na całym świecie, w tym również w Łodzi. Podczas ubiegłorocznej edycji naszej galerii Chilijczyk na ścianie kamienicy przy ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich namalował dzieło „Święty Wojownik”. W tym roku organizatorzy postanowili poszerzyć zakres działań.

– Malowidła, prócz ścian pokryją również…chodnik – mówi Michał Bieżyński. – W centrum miasta powstanie ogromny obraz 3D autorstwa Ryszarda Paprockiego. Będzie również przegląd filmów krótkometrażowych o Street Arcie, prezentujący twórczość artystów z całego świata. Po raz pierwszy w Łodzi odbędą się uliczne koncerty na… hangdrumie.

– To jeden z najmłodszych instrumentów świata – tłumaczy Michał Bieżyński. – Został zaprojektowany w 2000 roku w Szwajcarskim Bernie. Składa się z dwóch odpowiednio wyprofilowanych i połączonych ze sobą stalowych półkul. Kształtem przypomina nieco latający spodek Gra się na nim gołymi dłońmi i palcami. Podczas łódzkich koncertów będziemy mogli posłuchać min. Brytyjczyka Daniela Waplesa, który uznawany jest za mistrza tego instrumentu.

Na uwagę zasługuje też pokaz świetlno-laserowy Krzysztofa Syrucia „PROEMBRIONA”, który odbędzie się 21 września na podwórzu klubokawiarni Niebostan, która znajduje się w bramie przy ul. Piotrkowskiej 17.

– 28 września, w tym samym miejscu planujemy imprezę z okazji zakończenia prac w naszej galerii – mówi Michał Bieżyński. – Będą koncerty, no i oczywiście dobra zabawa.

Do tej pory w ramach Galerii Urban Forms powstały w sumie 24 murale. Ostatni z nich, autorstwa gdańszczanina M-City powstał zaledwie kilka tygodni temu na ścianie kamienicy przy ul. Tuwima 19. Po zakończeniu festiwalu będzie ich już 30.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
plakatzaka
Żak w budowie
nocpodroznika
XXI Noc Podróżnika Trawers 2017
Wirtualna Noc Muzeów

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*