pollTym razem środowa Polówka w Parku Poniatowskiego zaserwowała widzom prawdziwą dawkę europejskiego kina. Wyświetlona czarna komedia, to czeska produkcja z 1997 roku pt. Guzikowcy.

   
Jest to zbiór krótkich historii z życia przeciętnych ludzi. Jednak prezentowane urywki wzbudzają zarówno zdziwienie widzów, jak i śmiech. Pozornie proste decyzje, spotkania i rozmowy stają się niezwykłym studium na temat konstrukcji emocjonalnej człowieka. Każda nowa sytuacja przynosi niezwykłe rozwinięcie i zaskakujące zakończenie. Wszystkie historie scalone są łącznikiem, którym jest radio lub przestrzeń czasowa.
  
Film ma konstrukcję uzupełniających się wątków i przeplatających akcję słów czy gestów. Widzowi zaproponowano swoistą grę.  Guzikowcy to m.in historia pilotów, którzy lecą, by zrzucić bombę atomową na Hiroszimę czy taksówkarza, który objeżdża z parą kochanków całe miasto. Poznajemy także los mężczyzny chcącego przyłapać żonę na zdradzie i obserwujemy spotkanie rodziców zakochanych dzieci.

Dzieło Petra Zelenki, który także pojawia się na ekranie, jest pełne zaskakujących momentów i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Publiczność jednak może dopatrzeć się w tych rozmaitych wątkach nuty goryczy, która wypełnia bohaterów. Osobiste porażki, brak dostępu do prawdy i zwyczajna ludzka naiwność sprawiają, że bohaterowie nie mogą osiągnąć pełni szczęścia. Po obejrzeniu można mieć wrażenie, że mimo wielkich starań i pozornej kontroli jaką mamy nad życiem i tak wszystko zależy nie od nas, a od przewrotnego losu.
 
Widzom Polówki najbardziej spodobał się moment, w którym mężczyzna w średnim wieku zaraz po kłótni z żoną idzie na tory. Kładąc się na nich czeka na nadjeżdżający pociąg tylko po to, by móc splunąć na jego tablicę. Najpierw były salwy śmiechu, potem zapadła cisza.
 
Polówka w Parku Poniatowskiego Polówka w Parku PoniatowskiegoPolówka w Parku Poniatowskiego Polówka w Parku Poniatowskiego
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
zdjecie_z_planu_Music_War_and_Love_ul._Roosvelta_Lodz_fo
Music, War and Love powstaje w Łodzi (foto)
Święto Łodzi Filmowej (foto)
Gala Otwarcia Transatlantyku 2018 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*