Grudzień w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

WARSZTATY EDUKACYJNE:

1, 2, 3 do Muzeum idziesz TY! – warsztaty kreatywne dla dzieci (1-3 lata)

To cykl warsztatów adresowany do dzieci w wieku od 1 do 3 lat wraz z opiekunami, którzy chcą razem kreatywnie spędzić czas w Muzeum. Spotkania mają charakter sensoryczno-ruchowy, są świetną okazją do wspólnej zabawy, stawiania pierwszych kroków na gruncie sztuki oraz nauki kreatywnego podejścia do otaczającego świata!

Mamy do dyspozycji salę warsztatową i przewijak. Przygotujcie dodatkowe ubranie dla swojego malucha – będziemy się brudzić!

Najbliższe terminy:

5.12 (niedziela) godz. 12.00 – Na tapczanie siedzi len

7.12 (wtorek) godz.11.00 – Na tapczanie siedzi len

14.12 (wtorek) godz.11.00 – Czy to wełna czy bawełna

21.12 (wtorek) godz.11.00 – Świątecznie

Dowiedz się więcej: https://cmwl.pl/public/informacje/123-do-muzeum-idziesz-ty,150

 

3, 4, 5 w Muzeum się wkręć! – warsztaty kreatywne dla dzieci (3-5 lat)

Cykl warsztatów twórczych przeznaczony dla dzieci w wieku 3-5 lat wraz z opiekunami. Na warsztatach będziemy poznawać Muzeum oraz znajdujące się w nim dzieła sztuki i obiekty. Nie zabraknie działań ruchowych, sensorycznych i dobrej zabawy. Będzie to świetna okazja nie tylko, aby zapoznać się ze sztuką ale także wzmocnić relacje dziecka z opiekunem i rówieśnikami. Spotkania będą się odbywać w sali warsztatowej i w przestrzeni wystaw. Razem z nami wkręćcie się w Muzeum!

Najbliższe terminy:

2.12 (czwartek) godz.17.00 – Pomysł na mebel

12.12 (niedziela) godz.12.15 – Świąteczne tradycje

16.12 (czwartek) godz.17.00 – Świąteczne tradycje

Dowiedz się więcej: https://cmwl.pl/public/informacje/3-4-5-w-muzeum-sie-wkrec,163

 

ŚWIĄTECZNA PODRÓŻ W CZASIE – warsztaty rodzinne

12.12 (niedziela), godz. 14.30

Szukacie pomysłu na kreatywne spędzanie czasu w gronie rodziny? Nie mogliście lepiej trafić! Czeka Was półtorej godziny twórczego kombinowania pod opieką doświadczonego edukatora. Warsztaty przeznaczone są dla opiekuna z dzieckiem w wieku 6–12 lat.

Czy wszyscy jedzą to samo podczas Wigilii i ubierają choinkę na Święta? Jak kiedyś wyglądały ozdoby choinkowe? Czy w Święta je się pączki? Wyruszymy w zimową podróż, podczas której odwiedzimy mieszkańców dawnej Łodzi. Zajrzymy do domów ludzi różnych wyznań i narodowości. Zobaczymy jakie mieli zwyczaje, obrzędy i potrawy świąteczne. Dowiemy się, skąd wziął się zwyczaj ubierania świątecznego drzewka i wykonamy własne ozdoby choinkowe inspirowane dekoracjami z czasów PRLu.

Podczas warsztatu odwiedzimy wystawę stałą „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”.

Dowiedz się więcej: https://cmwl.pl/public/informacje/warsztaty-rodzinne,149

 

sPLOTY

To popołudniowe spotkania twórcze dla młodzieży, osób dorosłych oraz seniorów. Pracujemy razem, ale każdy nad swoim projektem! Pod opieką edukatora daj upust swojej ekspresji w twórczej technice, która najbardziej Ci odpowiada. Makatki, haft, malarstwo, rysunek, makrama – to Ty wybierasz!
sPLOTY są przestrzenią otwartą na propozycje uczestników. Jeśli chcesz zainspirować innych, przedstaw swój pomysł na spotkaniu! Warsztaty pozwalają na doskonalenie umiejętności tworzenia w tradycyjnych technikach.

Najbliższe terminy:

3.12 (piątek) godz. 17:00

17.12 (piątek) godz. 17:00

Dowiedz się więcej: https://cmwl.pl/public/informacje/sploty,154

 

Warsztaty „Łódzki detal” z Marią Nowakowską

W związku z otwarciem nowej wystawy stałej Mɪᴀsᴛᴏ – Mᴏᴅᴀ – Mᴀsᴢʏɴᴀ, zapraszamy na warsztaty dla młodzieży i dorosłych o detalu architektonicznym. Zajęcia poprowadzi dla Was Maria Nowakowska – specjalistka od łódzkiej architektury, twórczyni inicjatywy „Detal w Mieście // Łódzki Detal”.

Marzy Ci się własnoręcznie przygotowany prezent na Mikołajki lub nadchodzące Święta, najlepiej taki inspirowany łódzką architekturą? A może po prostu chcesz zrealizować się twórczo, mierząc się z detalem architektonicznym? Na obie potrzeby mamy jedną odpowiedź – grudniowe warsztaty modelowania w masach plastycznych. My zapewniamy kreatywną atmosferę, inspiracje i materiały, a Ty – dwie godziny swego czasu poświęcone sztuce. Nie trzeba mieć wcześniejszego przygotowania – wszystkiego nauczysz się na miejscu!

 

Terminy:

2.12 (czwartek) godz. 17.00

9.12 (czwartek) godz. 17.00

Dowiedz się więcej: https://cmwl.pl/public/wydarzenia/warsztaty-lodzki-detal-z-maria-nowakowska,680

 

WYKŁADY:

„Między Wschodem a Zachodem. Państwowy przemysł PRL-u i jego łódzkie wyroby” – wykład dr. Marcina Szymańskiego

05.12 (niedziela) godz. 15.00

W związku z otwarciem nowej wystawy stałej Mɪᴀsᴛᴏ – Mᴏᴅᴀ – Mᴀsᴢʏɴᴀ, zapraszamy na kolejny z cyklu wykładów na temat szeroko rozumianej historii Łodzi – przemysłu włókienniczego, mody oraz rodów fabrykanckich.

Wykład „Między Wschodem a Zachodem. Państwowy przemysł PRL-u i jego łódzkie wyroby” poprowadzi dr Marcin Szymański, który tak opisuje temat swojego wystąpienia:

„Łódź przemysłowa zazwyczaj kojarzona jest z fabrykantami, „Ziemią Obiecaną” i wiekiem XIX, natomiast często zapomina się o tym, że Łódź była jednym z najważniejszych miast na mapie przemysłowej PRL-u. Łódzkie produkty były cenione i znane niemal na całym świecie, a przedsiębiorstwa państwowe produkowały dla najlepszych firm zagranicznych. Niestety, po wielkim przemyśle nie zostało zbyt wiele śladów – często jedyną pozostałością są opustoszałe budynki.”

Dowiedz się więcej: https://www.facebook.com/events/437912187988443?acontext=%7B%22event_action_history%22%3A[%7B%22surface%22%3A%22page%22%7D]%7D

 

Geyerowie w czasie I i II wojny światowej – wykład Piotra Jaworskiego

12.12 (niedziela) godz. 15.00

Ostatni z serii wykładów na temat historii Łodzi – przemysłu włókienniczego, mody oraz rodów fabrykanckich, zapowiadających nową wystawę stałą Mɪᴀsᴛᴏ – Mᴏᴅᴀ – Mᴀsᴢʏɴᴀ.

Wykład poprowadzi Piotr Jaworski, autor książki „Geyerowie – pionierzy Łodzi przemysłowej”, który opowie o wielopokoleniowej rodzinie Geyerów, ich wzlotach, upadkach i burzliwej historii mającej ogromny wpływ na przemysłowy kształt Łodzi.

 

OPROWADZANIA:

Łódzkie wigilie – oprowadzanie tematyczne po wystawie „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”

11.12 (sobota) godz. 12:15 i 15:00

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia – jedne z najbardziej uroczystych świąt w roku. Każdy region, każda obchodząca je rodzina ma swoje tradycje, jednak prawdziwą różnorodność zwyczajów bożonarodzeniowych możemy znaleźć w historii wielokulturowej i wielowyznaniowej Łodzi. Katolicy, protestanci, prawosławni – wszyscy świętowali, ale każdy inaczej. W jaki sposób? Skąd różnice w dacie wigilii? Kto dzieli się opłatkiem?

O podobieństwach i różnicach w poszczególnych tradycjach, dawnych i obecnych zwyczajach i o przenikaniu się kultur usłyszycie podczas oprowadzania, które poprowadzi Andrzej Jankowski edukator Działu Edukacji.

Ścieżka łódzkie wigilie to specjalna trasa zwiedzania wystawy „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej.

Dowiedz się więcej: https://cmwl.pl/public/informacje/oprowadzania-tematyczne,223

 

WYSTAWY

CZASOWE:

„Helena Bohle-Szacka. Przenikanie” – wystawa opowiadająca o fascynującej biografii i osobowości artystki, graficzki i projektantki, która stała się inspiracją dla współczesnych twórców.

 „Ziemia (P)oddana” – wystawa poruszająca temat ochrony naszej planety, której kuratorami są dzieci i młodzież.

„Działy otwarte / Działy zamknięte” – wystawa przygotowana z okazji jubileuszu działalności muzeum.

 

STAŁE:

„Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” – opowiadająca o dziejach przemysłowej Łodzi z XIX i XX wieku z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców.

Dla zwiedzających dostępna będzie także ekspozycja znajdująca się w „Kotłowni”.

MIASTO-MODA-MASZYNA – wystawa będącą wielowątkową opowieścią o pełnej kontrastów Łodzi: o historii włókiennictwa i przemysłu odzieżowego, o pracy fabryk i zakładów oraz życiu jej mieszkańców (wystawa czynna od 30.12.2021).

 

Z Kartą Łodzianina obowiązuje 20% zniżki na karnet obejmujący wszystkie wystawy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *