sporna_1Kilka dni temu rozpoczął się montaż płyt oznaczających granice  Litzmannstadt Getto. W roku 70. rocznicy likwidacji getta będzie zamontowanych dziewięćdziesiąt płyt.

Projekt obejmuje zainstalowanie w przestrzeni publicznej trwałych obiektów o funkcji kommemoratywnej, znaczących granice stworzonego przez hitlerowców w czasie II wojny światowej getta łódzkiego, istniejącego w części dzielnicy Łódź-Bałuty w latach 1940-1944.

Pomysł ma przenosić do świadomości potocznej zasięg granic getta, uzmysławiać jego skalę. Przypominać, trwać i budować swoje miejsce w zbiorowej świadomości. Pamięć getta ma być częścią zbiorowej tożsamości tego terenu, nie zakłócająca w żaden sposób codziennego kontekstu i zwykłych funkcji bezpośredniego otoczenia. 

sporna_3

Działanie ma służyć także ożywianiu przestrzeni łódzkich Bałut. Pomagać przemianie dzielnicy w miejsce otwarte, przyjazne, nie poddające się marginalizacji.  Oddana przestrzeni wspólnej seria obiektów-znaków staje się częścią trwałego kapitału kulturowego dzielnicy Łódź-Bałuty.   W przyszłości szlak wyznaczony przez projekt Granice Litzmannstadt Getto 1940-1944 byłby także rozpoznawalnym elementem oferty turystycznej miasta.

Kuratorem akcji jest Wiktor Skok, z którego inicjatywy 10 lat temu  namalowano napisy na granicach getta. Projekt realizowany jest przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana oraz  Zarząd Dróg i Transportu. Zakończenie prac przewidziane jest na początek sierpnia. Także w  sierpniu na terenie Bałut stanie 7 tablic informacyjnych o Litzmannstadt  Getto, które wchodzą w System Informacji Miejskiej.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
flamenco_017
Corrida Viva Flamenco 2010 (foto+wideo)
Targi Gier Planszowych i Kreatywnej Zabawy Play-Arena (foto)
DSCF4045
Pomnik Rembielińskiego przed Sukcesją (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*