Właśnie rozpoczęła się 17. edycja Fotofestiwalu – Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi. Jak co roku, otwarcie wszystkich wystaw programu głównego odbywa się po ogłoszeniu wyników na konkurs Grand Prix Fotofestiwal 2018 oraz przyznania tytułu Fotograficznej Publikacji Roku.

Nagroda Grand Prix Fotofestiwal 2018 oraz 10 000 zł trafiła do Alexandry Poliny za projekt Maski, mity i poddani.

Bohaterami projektu Poliny są członkowie mniejszości narodowych, etnicznych, religijnych, urodzeni, dorastający i uczący się w Niemczech. Na fotografiach widać przepaść społeczną powstałą z wyobrażeń napędzanych uprzedzeniami. Celem jej prac jest podważenie stereotypów poprzez ukazanie ich folklorystycznym otoczeniu pełnym klisz myślowych. Projekt jest zapisem doświadczeń poszczególnych osób, połączony z martwą naturą powstałą z przedmiotów codziennego użytku,

Do konkursu Fotograficzna Publikacja Roku zgłoszono 50 prac. Jury w kilkugodzinnym procesie postanowiło dopuścić do wystawy i finału 19 książek. Spośród nich jury postanowiło wyróżnić kilka publikacji, w których odnaleźli wysoką jakość opracowania graficznego, idącego zawsze w parze za materiałem zdjęciowym. Wyróżniono zatem książki wyjątkowe – projekty autorskie: Weroniki Gęsickiej Traces, Kacpra Kowalskiego OVER i Tomasza Szerszenia Architektura przetrwania. Jury zdecydowało się wyróżnić także dwa kolektywy wydawnicze pracujące z zinami: Azimuth Press oraz 8991 Publishing.

Nagroda im. Krzyśka Makowskiego i tytuł Fotograficznej Publikacji Roku otrzymuje książka „prawdziwie zjawiskowa i unikalna”. Tak pisze o niej jury: „Mając ją w rękach niemożliwym jest znalezienie skojarzenia do innej publikacji. Została niezwykle skomponowana, bo też wydaje się, że projekt nie tylko został perfekcyjnie dobrany, to z trudem można oddzielić go od zaprezentowanych w niej prac. Publikacja jest efektowna, wręcz dekoracyjna, gdzie forma zderza się z trudnym tematem archiwum. To projekt totalny, niezwykle też formalny, wysmakowany produkcyjnie. Książka perfekcyjna i bezkompromisowa”. A mowa tu o książce Rafała Milacha Pierwszy Marsz Dżentelmenów.

Wystawy zwycięzców jak i finalistów obu konkursów można oglądać do 22 czerwca podczas Fotofestiwalu, w Art_Inkubatorze, na ul. Tymienieckiego 3 (Fotograficzna Publikacja Roku) i OFF Piotrkowska Center, ul. Piotrkowska 138/140 (Grand Prix).

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
oblicza_lodzi_2017_022
Oblicza Łodzi 2017 (foto)
miasto
Dziś w nocy umrze miasto (foto+wideo)
IMG_0338_kopia
Dziedzictwo Fabrykantów w Lodzermenschu (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*