DSC_2468

W minioną sobotę miało miejsce otwarcie wystawy grafik powstałych podczas Letnich Międzynarodowych Kursów Grafiki Artystycznej odbywających się w łódzkiej ASP. Wernisaż wystawy odbył się w Galerii Kobro.

Artyści z Kuby, Włoch, Chin i Polski przedstawią prace wykonane w różnych technikach graficznych. W wystawie udział biorą: Daphne Barett Rossi, Veronica Colombi, Vilma Delfini, Natalia Dobkowska, Liu Hong Liang, Agnieszka Koziarz, Mimma Maspoli, Agnieszka Mazek, Maria Pia Pianori, Silvana Sabbione, Silvia Sala, Darien Sanchez Castro, Chiara Trabaldo Lena, Caterina Valentini, Dou Wen Kang

Wystawione grafiki są owocem intensywnej pracy uczestników kursów pochodzących z różnych krajów świata, wykonanej podczas pierwszej sesji Letnich Międzynarodowych Kursów Grafiki Artystycznej, które Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi zorganizowała we współpracy z Międzynardowym Centrum Grafiki Artystycznej KAUS Urbino.

***

W tym pierwszym roku swojej działalności Letnie Kursy nawiązały współpracę z licznymi instytucjami zagranicznymi, które zachęciły do uczestnictwa grafików z Belgii, Danii, Portugalii, Japonii, Chin, Kuby, Włoch, Kanady i Polski. Pozwoli to w przyszłości z powodzeniem rozwijać tę inicjatywę, dzięki której Akademia raz jeszcze znajduje się w centrum międzynarodowej uwagi. Kursy, koordynowane przez Alicję Habisiak Matczak i piszącego te słowa – Giuliano Santiniego, mają na celu edukację w dziedzinie grafiki artystycznej i oferują każdemu z uczestników nowe doświadczenia techniczne i estetyczne; poprzez codzienne i intensywne spotkania z wykładowcami wielkej rangi, jakimi są nauczyciele łódzkiej Akademii, kursy przyczyniają się do artystycznego rozwoju uczestników. Gdy ogląda się prezentowane grafiki z tej perspektywy, wyłania się pewna żywiołowość ekspresji i zróżnicowanie artystycznego języka, wynikające z różnych wrażliwości kulturowych.

DSC_2469

W dniach 22 lipca – 3 sierpnia 2013 kursy poprowadzili: Kurs Technik Druku Wypukłego – prof. Dariusz Kaca z asystentkami Magdaleną Paszkiewicz i Joanna Paljochą, Kurs Technik Wklęsłodrukowych – Prof. Krzysztof Wawrzyniak z asystentkami Katarzyną Filewską i Oktawią Ogniew, Kurs Technik Litograficznych prof. Witold Warzywoda z asystentami Tomaszem Matczakiem i Magdaleną Wójcik, wreszcie Kurs Technik Łączonych poprowadził Prof. Sławomir Ćwiek z asystentami Pawłem Kwiatkowskim i Ewą Mielczarek.

Na wystawie zostały zaprezentowane zdjęcia i projekcja slajdów, świadectwo aktywności uczestników oraz atencji, z jaką Akademia podejmuje swoich gości. Wartość gościnności jest nierozłącznie związana z procesem dydaktycznym. Ekspresja ludzka i ekspresja artystyczna są dwoma elementami kluczowymi dla zrównoważonego rozwoju osobowości, nawet jeśli często w świadomości zbiorowej są rozdzielane.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Comune di Urbino, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Łódzki, Prezydent Miasta Łodzi, Marszałek Województwa Łódzkiego.

(Tekst – Mat.Prasowe/Giuliano Santini; Fot.A.Fochtman)

Więcej o grafice na Plastrze Łódzkim!

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
urodzony_scenarzysta_20130925_1028809223
MFKiG: Urodzony scenarzysta w Domu Literatury (foto)
IMG_9796
Obraz+Tekst=Sztuka #1 Krzysztof Nowak (foto)
18102012_006
Michał Brzeziński. Narcyz i Echo (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*