l0476Na terenie Domu Dziecka nr 1 w Łodzi przy ul. Aleksandrowskiej 123 zorganizowano finał tegorocznej, trzeciej edycji projektu Łódzkiego Domu Kultury pn. Graffiti – sztuka miasta.Przez cały dzień malowano kolorowe graffiti. Towarzyszyły temu warsztaty graffiti, hip-hopu i beat boxu oraz zabawy oraz konkursy dla publiczności.

Od kwietnia tego roku Łódzki Dom Kultury, dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeprowadził cykl warsztatów street artu, które adresowane były do młodzieży z Łęczycy, Piotrkowa Trybunalskiego i Sieradza. Uczestnicy wspólnie z profesjonalistami twórców Egonem Fietke, Saulem i Tonkiem namalowali murale w rodzimych miastach. 30 adeptów street artu wyłonionych na wcześniejszym etapie projektu 14 lipca przyjechało do Łodzi, by razem z artystami i wychowankami Domu Dziecka nr 1 wykonać wielkoformatowe graffiti podsumowujące całe przedsięwzięcie.

joomplu:39279

W polskich miastach, na każdym kroku, można znaleźć wiele przykładów nielegalnego graffiti, które niszczy i szpeci mury. Prowadzi to do wniosku, że niezmiernie ważne jest edukowanie młodzieży z zakresu estetyki oraz wychowywanie w poczuciu odpowiedzialności za przestrzeń publiczną. Dlatego też, warsztaty w każdym z miast objętych projektem Graffiti – sztuka miasta 3 rozpoczynały się od teoretycznego przygotowania uczestników z zakresu projektowania plastycznego, m.in. posługiwania się rysunkiem i kolorem, ale także poruszały problemy szacunku dla zastanej architektury oraz poszanowania własności publicznej i prywatnej.

Kolejnym elementem projektu były zajęcia praktyczne prowadzone przez profesjonalnych twórców street artu, a także warsztaty wokalno-muzyczne z udziałem artystów hip-hopu i beatboxu. Interaktywne warsztaty edukacyjne miały na celu wyłonienie uzdolnionej młodzieży, która w każdym z miast wspólnie z artystami wykonała wielkopowierzchniowy mural. W wielkim finale projektu uczestnicy zaprezentują również swoje umiejętności nabyte w trakcie warsztatów hip-hopu i beatboxu.

joomplu:39284

Na projekt złożyły się również zajęcia dydaktyczne dla nauczycieli, pedagogów oraz animatorów kultury poprowadzone przez Jacka Czekańskiego i Tomasza Musiała wykładowców Wydziału Wzornictwa i Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Warsztaty dla przedstawicieli kadr kultury mały za zadanie dalsze przekazywanie wiedzy o szeroko rozumianej sztuce street artu w celu ułatwienia późniejszej pracy z młodzieżą z wykorzystaniem nowoczesnych technologii artystycznych.

Zobacz także:

Graffiti – sztuka miasta 2 (foto+wideo)

Graffiti – sztuka miasta 2010 (foto)

  

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
10402999_1633424166903696_395565275757673100_n
Łodzianin Finalistą Mam Talent
Kradzież eksponatów z Muzeum Tradycji Niepodległościowych
Maskotka będzie oprowadzać zwiedzających po łódzkim muzeum

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*