IMG_0885Zgodnie z harmonogramem IV edycji „Tygodnia Patriotycznego” odbyła się 9 listopada gra miejska „Przyczółek Wolności”. Wzięło w niej udział około 400 osób podzielonych na 90. patroli. Wydarzenie rozpoczęło się na Starym Rynku w Łodzi, o godzinie 10.

Gra była osadzona w czasach na chwilę sprzed wybuchu powstania. Patrole podzielone zostały na dwie organizacje – Białych i Czerwonych. Każda organizacja posiada swój symbol narodowy wokół, którego się gromadziła. Podczas nocnych aresztowań, „wpadło” kilku ważnych członków organizacji Białych i Czerwonych. Wraz z nimi zniknęły dwa bardzo ważne symbole, bez których nie sposób walczyć o wolność.

Organizacja czerwonych straciła sztandar, który miał został podarowany pierwszemu oddziałowi powstańczemu. Organizacja białych straciła manifest, który miał zostać odczytany w dniu wybuchu powstania. I tak zadaniem patroli z organizacji Białych było odnalezienie manifestu powstańczego, a patrole z organizacji Czerwonych mieli za zadanie odnalezienie sztandaru powstańczego.

Jak wiadomo z historii, margrabia Wielopolski wydał listę, na której znaleźli się młodzi ludzie. Tak samo było i dzisiaj. Powstała lista z osobami, które były poszukiwane przez Rosjan, a po schwytaniu trafiały do aresztu.

IMG_0939

W trakcie gry na uczestników czekały punkty z zadaniami przybliżającymi czasy Powstania Styczniowego – m.in. ćwiczenie walki na kosy. wykradanie tajnych dokumentów, wyrabianie powstańczych pieczątek, roznoszenie nielegalnych gazet, wywieszanie biało-czerwonych flag, organizowanie akcji namawiania do udziału w Powstaniu czy robienie biało-czerwonych kotylionów, które należało rozdać przechodniom napotkanym na mieście.

Zakończenie gry miejskiej odbyło się na placu Starego Rynku, gdzie odczytano wyniki gry i wręczono nagrody zwycięskim patrolom. Dodatkowo zespoły mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia przy makiecie Witkacego „Ranny Powstaniec”.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Łódzkie ZOO przez cały okres Bożego Narodzenia będzie otwarte dla zwiedzających
IMG_4261
Finał Latającego Domu Kultury (foto)
IMG_5695_kopia
Zakończenie sezonu motocyklowego 2017 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*