Good To Hate – informacje

Logo_GOOD_to_HATEGOOD to HATE to ogólnopolski konkurs fotograficzny poruszający szeroko pojętą tematykę mowy nienawiści objęty patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego.

Konkurs wystartował 4. maja, a nabór prac konkursowych trwał będzie do 18. maja 2015 roku. 50 najlepszych prac wyłonionych przez jury, w którego skład wchodzą designerzy, graficy i artyści, zostanie zaprezentowanych na wystawie odbywającej się podczas Nocy Otwartych Pracowni w ramach Fotofestiwalu w OFF Piotrkowska Center – łódzkim centrum przemysłów kreatywnych. Nagrodą główną jest aparat o wartości 5 tysięcy złotych. Ponadto nasi partnerzy oraz patroni (szczególnie regionalni) przekażą: torby bawełniane, pamięci USB, kubki, koszulki, łódzkie przypinki i inne gadżety. Jeden  z partnerów zobowiązał się także do wybrania swojej „ulubionej pracy” i wydrukowania jej na blejtramie 70×50.

Tematem konkursowych fotografii jest szeroko pojęta mowa nienawiści w otaczającym nas świecie. Pragniemy wyjaskrawić problem jakim stał się hejting w przestrzeni realnej, jak i wirtualnej. Wraz ze swobodą wypowiedzi i wysoką anonimowością w sieci, niektórzy użytkownicy dobrodziejstw techniki zatracili wartości, jakimi powinni posługiwać się, zabierając głos w dyskusji. Internet, którego zadaniem ma być ułatwianie pozyskiwania  i wymieniania się informacjami czy opiniami, w niektórych przypadkach stał się narzędziem służącym do wylewania frustracji, gniewu oraz nienawiści.

Poprzez cyfryzację społeczeństwa mowa nienawiści stała się dla niektórych formą codziennej rozrywki. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że przykrymi i nienawistnymi komentarzami mogą zniszczyć czyjeś życie. Mogą zahamować wielki talent czy zgasić w kimś dobroć i empatię. Często dotyka to osoby znane, sportowców czy społeczników.

Jednak mowa nienawiści w sieci i bezpodstawne obrzucanie kogoś obelgami spotyka również zwykłych ludzi. Takich, którzy czasem przez wiele lat walczyli, żeby coś osiągnąć. Może to być cokolwiek: zrzucenie 10 kg, pokazanie światu swojego talentu czy spełnianie najdrobniejszych marzeń. Przez pozorną anonimowość, którą daje nam Internet, ludzie przesuwają granicę tego, dokąd można się posunąć. Przestają rozróżniać czym jest zdrowa krytyka, a czym niezdrowe krytykanctwo. Niestety, przestają również dostrzegać czym jest człowieczeństwo.

Konkurs jest unikalną przestrzenią, dzięki której jego uczestnicy mogą wykazać się przed szerszą publicznością umiejętnością dostrzegania problematyki mowy nienawiści w świecie oraz umiejętnością przedstawienia wspomnianej tematyki na fotografiach. To idealna szansa dla młodych ludzi na zaprezentowanie swoich talentów, a także zdobycie atrakcyjnych nagród.
Realizując projekt GOOD to HATE, chcemy pokazać młodym ludziom, jak istotnym stał się powyżej opisany problem i jak możemy wpłynąć na tę sytuację, aby poprawić jakość relacji międzyludzkich. Konkurs realizowany jest w ramach projektu społecznego ,,Od Gutenberga do Facebooka”.

Co nas wyróżnia?
•    To konkurs organizowany przez młodych ludzi dla młodych ludzi
•    To jeden z niewielu ogólnopolskich konkursów fotograficznych skoncentrowany na walce z mową nienawiści
•    Wierzymy, że dzięki fotografii możemy walczyć z mową nienawiści w przestrzeni internetowej, jak i publicznej
•    Dążymy do poprawy relacji międzyludzkich w naszej codziennej aktywności
•    Nagrodą główną jest aparat o wartości 5 tysięcy złotych!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *