IMG_9487Do końca sierpnia w przestrzeni Muzeum Kinematografii można oglądać przekrojową wystawę Godzilla 1954-1975. Można zobaczyć na niej fotosy, zdjęcia z planu, plakaty (oryginalne jak i polskie wersje), fragmenty filmów, a także figurki, kasety VHS i wycinki prasowe

Godzilla narodził się w 1954 roku w japońskiej wytwórni Toho. Pomysł na wielkiego napromieniowanego potwora nie był pionierski, gdyż już rok wcześniej Amerykanie nakręcili Bestię z 20.000 sążni, film o niemal identycznej fabule, lecz pozbawionym przesłania. Producent Tomoyuki Tanaka i reżyser Ishiro Honda postanowili powtórzyć ten sukces, a jednocześnie podnieść poprzeczkę. Godzilla stał się metafora bomby atomowej, przestrzegając przed korzystaniem z tego rodzaju broni. Pamięć o Hiroszimie i Nagasaki była w tamtych latach wciąż żywa w społeczeństwie japońskim, a widmo atomowej zagłady nadal czaiło się na horyzoncie zimnowojennych zmagań supermocarstw.

joomplu:76188

Wizerunek Godzilli zmieniał się jednak na przestrzeni lat. Początkowo potwór stanowiący uosobienie niszczycielskiej siły atomu niósł ze sobą jedynie śmierć i zniszczenie. W latach sześćdziesiątych stał się antybohaterem, który co prawda nadal stanowił zagrożenie dla ludzkości, lecz jednocześnie bronił jej przed innymi niebezpieczeństwami. Sytuacja diametralnie zmieniła się w następnej dekadzie, gdy wytwórnia postanowiła skierować swoje produkcje do młodszej widowni. Potwór stał się pozytywnym bohaterem, przyjacielem ludzkości i ulubieńcem dzieci. Trwająca od połowy lat sześćdziesiątych infantylizacja Godzilli osiągnęła apogeum.

Swój ostatni występ w pierwszej serii Godzilla dał w roku 1975, w filmie Powrót Mechagodzilli. Musiało minąć dziewięć lat, by wytwórnia zdecydowała się na kolejne odsłony. Ostatnia, amerykańska wersja Godzilli pojawiła się w kinach w bieżącym roku.

Zobacz także:

Andrzej Pągowski. Ilustrując filmy (foto)

Kino Nowej Przygody w Muzeum Kinematografii (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
DSC_9801
Polówka w Łodzi na półmetku (foto)
_7311138_resize
Łódź_Stock na Przystanku Woodstock (foto)
Piotrus_i_wilk
10. urodziny „nowego” Se-ma-fora

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*