Gniew łódzkich kobiet. Obchody rocznicy marszu głodowego

30 lipca 1981 r. ulicą Piotrkowską przeszedł marsz głodowy kobiet. Łodzianki, wyczerpane pracą na trzy zmiany oraz bezskutecznym wystawaniem w kolejkach, zaprotestowały przeciwko polityce rządu, gospodarce niedoboru oraz pustym półkom.

Była to największa demonstracja uliczna w okresie PRL. Przyczyniła się do zachwiania władzy. Relacjonowały ją media z całego świata (z wyjątkiem państw bloku wschodniego). Na ulicę wyszło kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Dziś większość podręczników historii o niej milczy. W szkole uczymy się o wydarzeniach na Wybrzeżu czy na Śląsku; odwaga łodzianek nie jest dostrzegana. Łódzki Szlak Kobiet chce ocalić od zapomnienia ten fragment historii Łodzi – „miasta kobiet”.

Przez ostatnie tygodnie rozmawiano z uczestniczkami marszu głodowego, które opowiedziały o sensie tego, co zrobiły prawie 40 lat temu, wychodząc na ulicę z dziećmi w wózkach i z koleżankami u boku. Przyjdźcie posłuchać tych historii!

Zapraszamy na spacer trasą marszu głodowego. Dowiecie się, co wydarzyło się 30 lipca 1981 r. Zostaną opowiedziane historie uczestniczek manifestacji, o tym, jak funkcjonowała Łódź w późnym PRL-u: o wycieczkach do Centralu, o tym, jak komentowano budowę łódzkiego Manhattanu, a wreszcie – o tym, jak wyglądała praca domowa kobiet w okresie, w którym wszystkiego wiecznie brakowało. Na wielką historię składają się mikropowieści.

Zbiórka o godz. 17 przed katedrą (ul. Piotrkowska 265), gdzie 37 lat temu rozpoczął się marsz. Udział jest bezpłatny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *