Gille/Mucha/Arutyunyan Trio w Ciągotach i Tęsknotach

gilleZapraszamy  na jazzowy meeting w Ciągotach i Tęsknotach 22 stycznia 2016 o g.20 . Niemiec, Polak i Łotysz,  Gille/Mucha/Arutyunyan  zagrają w bałuckiej kamienicy – „… w pełni autorski repertuar, któremu najbliżej chyba do estetyki europejskich wytwórni takich jak ECM bądź Clean Feed, bagaż zupełnie różnych muzycznych doświadczeń oraz mnogość inspiracji powodują jednak, że ich muzyki nie sposób zamknąć w określonym nurcie czy gatunku.

Gille/Mucha/Arutyunyan to nowy projekt łączący trzy niezwykle silne muzyczne osobowości z trzech różnych krajów. Wykonują w pełni autorski repertuar, któremu najbliżej chyba do estetyki europejskich wytwórni takich jak ECM bądź Clean Feed, bagaż zupełnie różnych muzycznych doświadczeń oraz mnogość inspiracji powodują jednak, że ich muzyki nie sposób zamknąć w określonym nurcie czy gatunku.

Wszyscy członkowie zespołu zaznaczyli już swoją obecność na europejskiej scenie współtworząc wiele projektów z muzykami ze Skandynawii, Niemiec, USA czy Polski. Spotykając się ze sobą w różnych konstelacjach szybko zorientowali się, jak podobny jest ich muzyczny język, w którym więcej miejsca na ciszę, subtelne melodie i mod…alne kontrapunkty niż gęste faktury harmoniczne i sonorystyczne.

Skład zespołu tworzą:
Sebastian Gille (D) – saksofon tenorowy i sopranowy
Max Mucha (PL) – kontrabas
Ivars Arutyunyan (LV) – perkusja

https://www.youtube.com/watch?v=R0dnRqPTnZQ

Sebastian Gille – zwycięzca prestiżowej „Hamburger Jazz Award”, obdarzony niezwykłą muzykalnością saksofonista operujący absolutnie wyjątkowym, bardzo emocjonalnym brzmieniem. Poszukuje dźwięków tkwiących głęboko w nim, co w połączeniu z ogromną muzyczną świadomością powoduje o wyjątkowości jego gry. Urodzony w 1983 roku, pochodzi z rodziny z muzycznymi tradycjami. Na saksofonie gra od 14 roku życia. W wieku 21 lat Gille przeniósł się do Hamburga, gdzie w tamtejszej „Hohschule fur Musik und Theater” kształcił się pobierając lekcje u takich sław, jak Phil Woods, Branford Marsalis, Donny McCaslin, John Taylor, Bobo Stenson, czy Ben Monder. Szybko stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych saksofonistów na scenie niemieckiej i europejskiej, pojawił się już na ponad 20 albumach, koncertował z artystami takimi jak Dave Liebman, Steve Swallow, Abdullah Ibrahim, Bob Brookmeyer, Jim Black, Rolf Kuhn, Tom Rainey, występował również z NDR Big Band.

Max Mucha – urodzony 27 września 1989 roku. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie muzyką, a w wieku 7 lat rozpoczął naukę gry na skrzypcach. Po ukończeniu liceum muzycznego w klasie kontrabasu, w której przypadkowo się znalazł, rozpoczął studia na Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. W tym czasie zaczął coraz intensywniej koncertować w Polsce i za granicą, nawiązując współpracę z wieloma artystami, m.in. Mateuszem Pospieszalskim, Adamem Pierończykiem, Arkiem Skolikiem, Jerzym Małkiem. Od kilku lat mieszka w Berlinie, gdzie studiował na tamtejszym Jazz Institut pod okiem swojej wielkiej inspiracji, Grega Cohen’a. Obecnie uczestniczy w wielu projektach na scenie polskiej i berlińskiej, a zwłaszcza eksplorowanie tej drugiej przysparza mu mnóstwo zapału i satysfakcji. Koncertuje z Dominikiem Wanią, Kubą Płużkiem, Markiem Pospieszalskim, Maxem Andrzejewskim, Eliasem Stemesederem, Ronny’m Graupe, a w swojej krótkiej karierze miał również okazję występować z takimi osobowościami sceny jak Tomasz Stańko czy Gary Thomas. Występował na wielu europejskich festiwalach – Berlin JazzFest, Moers Festival, Warsaw Summer Jazz Days.

Pochodzący z Rygi młody perkusista Ivars Arutyunyan zdążył wypracować swój własny rozpoznawalny styl i oryginalny sound, dzięki czemu jest obecnie jednym z najbardziej obiecujących i poszukiwanych perkusistów młodego pokolenia w całej Skandynawii. Odebrał klasyczne wykształcenie w klasie ksylofonu i wibrafonu w Riga Dome Choir school, po czym ukończył klasę perkusji w Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze. Pomimo młodego wieku ma już na koncie trasy koncertowe oraz nagrania z takimi postaciami sceny, jak Jerry Bergonzi, Franceso Cafiso, Tomas Franck, Carsten Dahl, Jakob Dinesen, Eero Koivistoinen, Carlo Morena, Jari Perkiomaki, Carl Winther, Deniss Pashkevich i wielu innych. Jako sideman występował w wielu projektach, z którymi koncertował w krajach europejskich oraz poza jej granicami: Tanzania, Grecja, Holandia, Austria, Szwecja, Norwegia, Szwajcaria, Czechy, Niemcy, Dania, Polska i kraje nadbałtyckie. Ivars jest zwycięzcą 'Yamaha Drumday 2011′ i laureatem Nomme Jazz. Reprezentował Łotwę na IASJ 2010 w Hadze oraz kształcił się pod okiem takich legend jak Billy Hart, Lenny White, Dave Liebman, Reggie Workman i wielu innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *