_DSC4394W piątek, 25 października, w Atlasie Sztuki została otwarta retrospektywna wystawa prezentując prace profesor Teresy Tyszkiewiczowej.

Zainaugurowała ona jedenasty sezon wystawienniczy w tej, jednej z najpopularnijeszych łódzkich galerii.  W trakcie wernisażu głos zabrali Janusz K. Głowacki – kurator wystawy, prof. Stanisław Fijałkowski oraz Jan W. Ledóchowski – bratanek artystki. Artystkę wspomniała też Wera Modzelewska.

Najstarszą pracą na ekspozycji jest obraz zatytułowany Kwiaty z 1938 roku znajdujący się w Zbiorach Muzeum Zamojskiego w Zamościu. Większość pozostałych, eksponowanych na wystawie prac powstało w łódzkim okresie twórczości artystki.

Pomysłodawcą ekspozycji Teresy Tyszkiewiczowej w Atlasie Sztuki jest prof. Stanisław Fijałkowski, który wielokrotnie w rozmowach podkreślał wyjątkowość artystki oraz jej istotny wpływ na kształtowanie się środowiska artystycznego w Łodzi. Zwracał on uwagę, że Tyszkiewiczowa to nie tylko artystka zajmująca się abstrakcją niegeometryczną, ale także osoba, która obok Władysława Strzemińskiego i Stefana Wegnera wywarła znaczący wpływ na kształt Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi.

_DSC4402aaa

Z życiowej konieczności, Tyszkiewiczowa przez lata ilustrowała czasopismo „Świerszczyk” oraz książki (między innymi Krzyżaków) a także podręczniki dla dzieci. Artystka była bardzo aktywna, lubiła ludzi, wytwarzała wokół siebie wyjątkową atmosferę, znała wiele ważnych postaci życia kulturalnego, z wieloma się przyjaźniła, jak np. z Tadeuszem Kantorem i Marią Jaremą, Stanisławem Fijałkowskim, Jerzym Nowosielskim. W latach 60. prowadziła w Łodzi rodzaj salonu artystycznego, a toczone w nim rozmowy wywarły wpływ na twórczość wielu bywających w nim artystów.

Prezentowane na wystawie prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Sztuki, Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz kolekcji prywatnych: Cezarego Pieczyńskiego (Galeria Piekary), Joanny i Krzysztofa Madelskich (Galeria Ego), Sławomira Bossa (Galeria Boss). Pokażemy też prace znajdujące się w posiadaniu Jana W. Ledóchowskiego – spadkobiercy artystki i innych osób prywatnych.

/fot. mat.pras.

Zobacz także:

Jestem z Polski w Atlasie Sztuki (foto)

Tam spadła nam zasłona z oczu. Zofia Lipecka w Atlasie Sztuki (foto)

Zbigniew Libera. Płaska rzeczywistość w Atlasie Sztuki (foto)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Zdjęcia Pawła Bownika w ambasadzie USA (foto)
plasterkultury
Plastry Kultury 2016 – wystawa roku
002003_4
Konkurs Strzemińskiego – Sztuki Piękne 2014

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*