6522685287_e304a880ed_bW Akademickim Ośrodku Inicjatyw Artystycznych zorganizowano finał projektu Fundacji ABC XXI  Cała Polska Czyta Dzieciom pt. „Generacje – Kreacje Sztuka w dialogu pokoleń”. W projekcie wzięli udział seniorzy z Domu Dziennego Pobytu przy ulicy Jaracza w Łodzi, uczestnicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz dzieci z Rodzinnego Domu Dziecka „Dom Wielkiej Cioci” i z Domu Dziecka nr 3 „Słoneczna polana”. 

Przedsięwzięcie składało się z trzech części: plastycznej, muzycznej i teatralnej. Uczestnicy od 20 września tego roku przygotowywali wspólnie prace plastyczne pod okiem Anny Baklińskiej, szykowali się do występu chóralnego pod batutą Grzegorza Wierusa muzyka z Filharmonii Łódzkiej oraz do wystawienia przedstawienia przy pomocy i w reżyserii Ewy Wróblewskiej – aktorki z Teatru „Pinokio”.

Finał projektu rozpoczął się 15 grudnia o godzinie 15 w sali teatralnej Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych spektaklem cieni pt.: „Świat marzeń”. Dzieci wraz z seniorkami przy pomocy lalek zaprezentowały swoje marzenie o miłości, posiadaniu kochającej, licznej rodziny i przyjaciół. Marzenia o spokoju, radości, wycieczkach nad morze i zwyczajności dnia codziennego wydają się takie proste, ale niestety dla wielu z nas nieosiągalne.  Spektakl choć nie nosił znamion wielkiej sztuki, to jednak jego przesłanie płynęło z serca do serca, a najważniejsze było zaangażowanie wykonawców i zawiązane miedzy nimi więzi. Dzieciom potrzebne są wzorce i doświadczenie ludzi dojrzałych, a seniorzy potrzebują radości i energii maluchów. Obie grupy skorzystały na wzajemnych relacjach.

Na zakończenie Barbara Baklińska – koordynatorka przedsięwzięcia stwierdziła, że całe wydarzenie nie podlega ocenie, bo nie dla niej zostało wykonane. Istotne było samo działanie oraz wymiana doświadczeń i uczuć. Po przedstawieniu i chóralnym wykonaniu kilku kolęd zebrani zostali zaproszeni na  poczęstunek i kontemplację prac plastycznych.


/fot. Agnieszka Białecka

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
DSC_2468
Grafiki w Galerii Kobro (foto)
IMG_8852
Błony – interfejs dla malarstwa i przestrzeni (foto)
IMG_6635
Motorem słów w Muzeum Miasta Łodzi (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*