IMG_7443Od 15 stycznia do 22 lutego w Ośrodku Propagandy sztuki można oglądać  wystawę malarstwa Wiesława Garbolińskiego i Benona Liberskiego – artystów należących do tak zwanej łódzkiej szkoły realistów.

Obrazy Wiesława Garbolińskiego znalazły się w kolekcji Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi przede wszystkim dzięki przekazom Wydziału Kultury w latach 70. I 80. XX wieku, pojedyncze prace, np. „Zapaśnicy” (1977) czy „Rekwizytornia” (1990), zostały zakupione przez Galerię – ten ostatni obraz w ramach Państwowego Funduszu Zamówień Plastycznych. Także obrazy Benona Liberskiego zostały pozyskane do kolekcji Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi dzięki przekazom Wydziału Kultury Prezydium Rady Narodowej Miasta Łodzi w latach 70. minionego  wieku oraz Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi w latach 80. XX w.

joomplu:84647

W roku 1964, po wystawie „Człowiek”, zaczęto pisać o „wybijającej się ponad krajową przeciętność” łódzkiej szkole realistów, wymieniając nazwiska Jerzego Krawczyka, Benona Liberskiego, Wiesława Garbolińskiego, Leszka Rózgi, Wacława Kondka, Barbary Szajdzińskiej-Krawczyk, Jana Łukasika oraz Józefa Skrobińskiego, Tadeusza Romana, Stefana Justa i Stefanii Zarębskiej. W czasie, kiedy w łódzkim środowisku artystycznym bardzo wysoki poziom reprezentowała tkanina artystyczna i projektowanie dla przemysłu, łódzka grupa realistów stanowiła z pewnością ważne środowisko twórcze, wyróżniające się swoimi dokonaniami, także w formie ukazywania klimatu miasta.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_5745
Rzeczywistość obrazu w Galerii Willa (foto)
18102012_006
Michał Brzeziński. Narcyz i Echo (foto)
IMG_8578
Art in America w Galerii Manhattan (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*