Gala finałowa Transatlantyku (foto)

IMG_0148_kopiujW piątek, 21 lipca w Teatrze Wielkim odbyła się Gala zamknięcai tegorocznego Transatlantyku.  Podczas Gali Zamknięcia Edward Norton odebrał Nagrodę Specjalną Transatlantyk Glocal Hero Award. Nagroda przyznawana jest wybitnym osobistościom, których lokalne i globalne działania kształtują oblicze współczesnego świata. Edward Norton od lat udziela się społecznie, wspomagając potrzebujących, aktywnie działa też na rzecz ekologii.

– Czuję się zaszczycony tą nagrodą. To dla mnie bardzo wzruszające, że będąc pierwszy raz w Polsce otrzymuję takie wyróżnienie i ogromnie je doceniam. W czasach, w których często słyszy się głosy, że artyści nie powinni wypowiadać się publicznie, głęboko wierzę, że mamy swoją znaczącą rolę w tej globalnej konwersacji. Wiara w muzykę, film, literaturę i teatr to wiara w rzeczy ważne. Jeśli artyści, muzycy, twórcy filmowi nie uchwycą tego ducha czasu, wtedy możemy wszyscy pójść do domów. Dziś na ulicę wychodzą zarówno artyści jak i zwykli ludzie – wszyscy bierzemy udział w tej dyskusji. I nawet jeśli czasem czujemy, że przegrywamy, mam wrażenie, że nie powinniśmy się zatrzymywać – powiedział Edward Norton, który odebrał nagrodę z rąk Dyrektora Festiwalu Jana A.P. Kaczmarka.

Amerykański aktor jest piątym w historii festiwalu laureatem tego wyjątkowego wyróżnienia. Dotychczas Festiwal uhonorował nagrodą Transatlantyk Glocal Hero Award duńskiego naukowca Bjørna Lomborga, teoretyczkę i krytyczkę kultury prof. Gayatri Chakravorty Spivak, małżeństwo Elżbietę i Krzysztofa Pendereckich oraz Yoko Ono.

W piątkowy wieczór poznaliśmy zwycięzców Transatlantyk Distribution Award, Konkursu Polskich Krótkich Metraży, konkursów kompozytorskich Transatlantyk Instant Composition Contest i Transatlantyk Film Music Competition, laureatów wspólnej nagrody Transatlantyku i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz wyróżnienia Young Film Critics Award.

W głosowaniu publiczności nagrodę dystrybucyjną Transatlantyk Distribution Award w wysokości 40 000 PLN zdobył obraz Blandine Lenoir „Pięćdziesiąt wiosen Aurory”. W konkursie wzięły udział filmy pokazywane w ramach sekcji Panorama oraz Docs. Transatlantyk Distribution Award trafi do dystrybutora, który zdecyduje się na wprowadzenie zwycięskiego tytułu do kin.

Laureatem nagrody Young Film Critics Award przyznawanej przez zwycięzców konkursu organizowanego w ramach Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja dla najlepszego debiutu reżyserskiego został film „Cierpkie mleko” Huberta Charuela.

Nagroda Transatlantyk Golden Arc i 10 000 PLN dla najlepszego filmu Konkursu Polskich Krótkich Metraży trafiła w ręce Julii Orlik, reżyserki „Bankietu”. Drugie miejsce zajął film „Baraż” Tomasza Gąsowskiego (reżyser otrzymał 7 000 PLN), trzecie – „Nauka” w reżyserii Emi Buchwald (5 000 PLN). Zwycięzców wybrało jury w składzie: Kinga Dębska (reżyserka), Eric Wojcik (dyrektor festiwalu filmów krótkometrażowych w Clermont-Ferrand) i Michael Pattison (krytyk i twórca filmowy).

Podczas Gali Zamknięcia ogłoszono nazwiska laureatów międzynarodowych konkursów kompozytorskich Transatlantyk Film Music Competition™ (FMC) oraz Transatlantyk Instant Composition Contest™ (TICC). Zwycięzcą konkursu FMC został Ruslan Perezhilo (Łotwa), drugie miejsce zajął pochodzący z Węgier Akos Lustyik, a trzecie Amerykanin Jeremy Leidhecker. Natomiast w konkursie TICC pierwsza nagroda przypadła w udziale Polakowi Jakubowi Czerskiemu, druga pochodzącemu z Ukrainy Vitaliy’emu Kyiantsii, trzecią zaś ex aequo otrzymali polscy kompozytorzy Vlasta Traczyk i Jonasz Wiewiór. Łączna pula nagród w obu konkursach wyniosła ponad 82 000 PLN..

Podczas Gali wręczono też wspólną nagrodę festiwalu Transatlantyk i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS przyznawaną najlepszemu polskiemu finaliście konkursu FMC. Wyróżnienie w wysokości 20 000 PLN otrzymał polski muzyk Antoni Wojnar.

Transatlantyk Instant Composition Contest™ to wyjątkowe i prestiżowe wydarzenie; jedyny na świecie konkurs symultanicznej kompozycji, czyli improwizacji synchronicznej do obrazu, natomiast Transatlantyk Film Music Competition™ (FMC) jest wyzwaniem, w którym oczekuje się starannego dopracowania kompozycji i oryginalności myśli.

Galę Zamknięcia w łódzkim Teatrze Wielkim prowadzili Jan A.P. Kaczmarek i Maria Sadowska. O oprawę muzyczną zadbał zespół Kwadrofonik.

/fot. Natalia Zdziebczyńska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy