galaasp_glownee

Tegoroczna Gala Dyplomowa, po raz pierwszy odbyła się w nowo powstałym budynku Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi – Centrum Promocji Mody. Tym razem swoje kolekcje zaprezentowało na wybiegu trzynastu dyplomantów.

Gala Dyplomowa odbywa się od 1995 roku i jest imprezą promującą dyplomantów łódzkiej ASP. Gala to konkurs i prezentacja najlepszych kolekcji dyplomowych absolwentów Katedry Ubioru. Wybrane najlepsze dyplomy studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych są wizytówka Katedry, świadectwem dokonań astudentów.

Impreza jest widowiskiem w dynamiczny sposób prezentującym różne osobowości dyplomantów: od propozycji pret-a-porter, poprzez ubiory awangardowe, kolekcje dla firm odzieżowych, aż po wizje autorskie będące na pograniczu mody i sztuki.

Co roku przyznawanych jest wiele nagród m.in. rektora ASP, Prezydenta Miasta Łodzi, portali i czasopism poświęconych modzie. Gala to okazja do konfrontacji młodych projektantow z przedstawicielami największych firm odzieżowych. Co roku Gali Dyplomowej towarzyszy profesjonalny katalog. Miejsce imprezy jest zawsze starannie wybrane – w ubiegłych latach Gala odbywała się w Centralnym Muzeum Włókiennictwa, Pałacu Poznańskich czy Teatrze Wielkim.

Do udziału w Gali Dyplomowej 2013 nominowano kolekcje, których autorami są: Lidia Schabowska, Dobrawa Sapińska, Monika Gromadzińska, Katarzyna Pasek, Magdalena Koziej-Podsiadły, Natalia Giza, Paulina Matuszelańska, Agnieszka Gajos, Anna Kmieć, Hubert Kolański, Paulina Śliwińska, Michalina Szurgot i Iwona Rosińska.

galaasp_tekstKolekcja Magdaleny Koziej-Podsiadły (Fot. Agata Kobierska)

Nagrodę Rektora ASP, w wysokości 3000 PLN wreczyła Monice Gromadzińskiej prof. Jolanta Rudzka-Habisiak. Kolekcja inspirowana strojem liturgicznym zebrała gorące brawa publiczności, a charakterystyczne stroje wśród których znalazły się propozycje zarówno dla Pań i Panów zdecydowanie wyróżniały się na tle pozostałych propozycji.

Dodatkowe wyróżnienie z rąk Rektora ASP otrzymala również Magdalena Koziej-Podsiadły, która zaprezentowala inspirowaną gotykiem, elegancka kolekcję, wśród której na szczegolną uwagę zasłuzyly propozycje kunsztownych i starannie dopracowanych kreacji wieczorowych.

Pozostałe nagrody i wyróżnienia to m.in.:

– 15000 PLN od firmy FOSO dla Lidii Schabowskiej

– 1500 PLN od Firmy YKK dla Pauliny Śliwińskiej

– Staż w firmie LPP dla Magdaleny Koziej-Podsiadły i Moniki Gromadzińskiej

– 4000 PLN od firmy KWK-KAWAKA dla Michaliny Szurgot

– Maszyna do szycia od firmy JUKI dla Michaliny Szurbot

– Staż w Domu Mody Teresy Kopias dla Michaliny Szurgot

– Nagroda o wartości 6500£ od firmy WGSN dla Agnieszki Gajos

– iPod Apple i zapas nici firmy COATS dla Moniki Gromadzińskiej

– 2000 PLN i pakiet specjalistycznych uslug od firmy Freudenberg dla Agnieszki Gajos

Firma AMANN ufundowała dodatkowo maszyny do szycia dla wszystkich uczestników, wyróżniając jednak jako najlepszą kolekcję zaprojektowaną przez Lidię Schabowską. Kolekcja w stylu retro, inspirowana była klimatem lat ’20 i ’30.

galaasp_tekst_2Kolekcja Demode Huberta Kolańskiego (Fot. Agata Kobierska)

Na uwagę zasłużyła rownież prezentowana tego wieczoru jako ostatnia, kolekcja Demode Huberta Kolańskiego, która pojawiła się już na łódzkim wybiegu podczas ostatniej edycji „Złotej Nitki”, zdobywając wówczas specjalne wyróżnienie Jury za kreatywność.

***

Katedra Ubioru ASP w Łodzi to jedyna tego typu katedra (na poziomie studiów licencjackich oraz magisterskich) w Polsce. Kształci projektantów ubioru oraz kostiumografów. Od 2011 roku rozpoczęła również nabór na studia podyplomowe.

W Katedrze działają Pracownia Projektowania Ubioru, Ubioru Dzianego, a także Pracownia Kostiumu Teatralnego i Filmowego oraz Pracownia Projektowania Obuwia i Wyrobów ze Skóry – jedyne pracownie w Polsce kształcące w tych dziedzinach. Pracownie projektowe wspomagane są Pracownią Kształtowania Formy Ubioru, Pracownią Projektowania Komputerowego, warsztatami krawieckimi, dziewiarskimi i obuwniczymi.

Gala ASP została, podobnie jak w poprzednich latach włączona w program Fashionphilosophy Fashionweek Poland. Impreza została zorganizowana przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Łodzi.

(Tekst – Mat. Prasowe; Fot. Agata Kobierska)

Więcej o Fashion Week Poland na Plastrze Łódzkim!


PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Dzień z Funduszami Europejskimi w Konstantynowie Łódzkim (foto)
IMG_9894
Stypendia Artystyczne Prezydenta Miasta Łodzi (foto)
IMG_4352
PrezentAkCJA na OFF Piotrkowskiej (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*