futureFestiwal Future Shorts to największy festiwal filmów krótkometrażowych na świecie: 6 kontynentów, 90 krajów, ponad 300 miast. W Łodzi – w Owocach i Warzywach. Zapraszamy 1 marca o godz. 18. Wstęp wynosi 5 zł.

Festiwal został stworzony w 2003 jako globalna platforma prezentacji krótkiego kina. Odbywa się w cyklu sezonowym (4 rocznie), a każda jego edycja gromadzi niemal 50-tysięczną widownię. Na programy kolejnych odsłon składają się najważniejsze światowe produkcje; filmy fabularne, dokumenty i animacje. W ten sposób powstają unikatowe zestawy, z których publiczność na całym świecie wybiera zwycięski tytuł.

Zimowa odsłona festiwalu Future Shorts to kolejna okazja do spotkania z krótkim kinem w całym bogactwie jego różnorodności. Nowy zestaw zawiera aż 9 filmów – poruszające dokumenty, zdumiewające fabuły, psychodeliczne teledyski. Prezentowane filmy gościły na najważniejszych festiwalach filmowych m.in. w Nowym Jorku, Cannes czy San Sebastian, gdzie zyskiwały uznanie jury i publiczności.

Program:

1. STAFF RIDING
reż. Marco Casino /Republika Południowej Afryki, 2013/ 5min / dokument

Staff riding to slangowe określenie ekstremalnej jazdy pociągiem – zjawiska popularnego w Katlehong – miasta w RPA, które odegrało kluczową rolę w historii walki z apartheidem. Dziś miejsce to zmaga się z problem przemocy, ubóstwa, narkomanii, plagą AIDS.

2. IN AUGUST / W SIERPNIU
reż. Jenna Hasse / Szwajcaria, 2014/ 9 min/ dramat

Pewnego sierpniowego dnia sześcioletnia Margaux wstaje wcześnie rano. Gdy przygląda się ojcu pakującemu pudła do samochodu, jej matka wciąż śpi. Ten poranek będzie szczególny dla dziewczynki, która właśnie doświadcza ważnego momentu w swoim życiu. Film pokazywany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, a także na Festiwalu Filmowym w Londynie i Nowym Jorku (2014).

3. RAINFALL – MY PANDA SHALL FLY
reż. Yoshihide Sodeoka / USA/Japonia, 2013 /4min / Teledysk – animacja

Rainfall to efekt współpracy urodzonego w Japonii nowojorskiego artysty audiowizualnego Yoshihide Sodeoka oraz My Panda Shall Fly, czyli Surenema Seneviratne.

4. THE LAST DAYS OF PETER BERGMANN/ OSTATNIE DNI PETERA BERGMANNA
reż. Ciaran Cassidy / Irlandia 2013 / 19min. | Dokument

Latem 2009 roku człowiek przedstawiający się jako Peter Bergmann przybywa do Sligo Town. W trakcie swych ostatnich trzy dni życia, mężczyzna robi wszystko, by nikt nigdy nie Film nagrodzony Irlandzką Nagrodą Filmu i Telewizji, pokazywany na Cork International Film Festival 2013, Sheffield International Documentary Festival 2014 oraz Sundance Film Festival 2014.

5. TIMBER TIMBRE – BEAT THE DRUM SLOWLY
reż. Chad Vangaalen / Kanada 2014 / 4min. /Teledysk – Animacja

Psychodeliczny teledysk promujący płytę Hot Dreams kanadyjskiego zespołu Timber Timbre, w reżyserii multinstrumentalisty i ilustratora Chada Vangaalena.

6. SUBCONSCIOUS PASSWORD / PODŚWIADOME HASŁO
reż. Chris Landreth / Kanada 2013 / 11min. / Animacja

Chris Landreth wykorzystuje typową gafę – zapomnienie czyjegoś imienia jako pretekst do uwolnienia swawolnej podświadomości. Nawiązując do klasycznego teleturnieju „HASŁO”, film odwiedzają animowani goście – celebryci, którzy rozpaczliwie próbują dawać Charlesowi wskazówki, by ten wreszcie przypomniał sobie imię przyjaciela. Film pokazywany był na Chicago International Film Festival 2013, San Francisco International Film Festival 2014, Sundance Film Festival 2014.

7. I THINK THIS IS THE CLOSEST TO HOW THE FOOTAGE LOOKED / MYŚLĘ, ŻE
TAK WŁAŚNIE MOGŁO WYGLĄDAĆ NAGRANIE
reż. Yuval Hamieri / Izrael 2013 / 10min / Dokument

Próba rekonstrukcji utraconego nagrania video – pamięci ostatnich dni z matką. Przedmioty codziennego użytku ożywają w desperackiej walce, by stworzyć moment, który przeminął. Film otrzymał nagrodę Jury dla krótkiego filmu na Sundance Film Festival, nagrodę IBAFF na Ibn Arabi Film Festival, pokazywany na San Sebastian Film Festival.

8. LIGHT MOTIF
reż. Frédéric Bonpapa / Wielka Brytania / 5min. / Animacja / Fantasy

Light Motif to eksperymentalny film wykorzystujący technikę grafiki komputerowej. Jest on pomyślany jako synestetyczne doświadczenie bazujące na wizualnej transpozycji „Muzyki dla 18 muzyków – części II” amerykańskiego kompozytora Steve’a Reicha. Prawdziwie hipnotyczne doświadczenia, próba „pokazania” muzyki. Film pokazywany na Encounters Short Film Festival oraz Giffoni International Film Festival.

9. INSTEAD OF ABRACADABRA / ZAMIAST ABRAKADABRA
reż. Patrik Eklund / Szwecja 2008 / 22min. / Komedia

25-letni Tomas nie śpieszy się z wyprowadzką z rodzinnego domu – woli skupić się na wymarzonej karierze magika. Wśród jego spektakularnych sztuczek jest m.in. przecinanie kobiety na pół. Film nominowany do Oscara przez Akademię Filmową.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
docagainst
Docs Against Gravity Film Festival
OiW_Future_Shorts
Future Shorts / Autumn Season 2016
Akademia_Animacji
Akademia Animacji – startuje 3. edycja kursu animacji dla dzieci

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*