Future Shorts Extra 10 – Colours

futureshorts24 czerwca o godz. 20 w kinie Cytryna rozpocznie się kolejna edycja Future Shorts Extra. Wstęp – 12 zł/20 para z cytryną.

 

Czerwcowa edycja największego światowego festiwalu filmów krótkometrażowych przynosi dla was program pod tytułem „Colours”. Wybierzcie się w podróż dookoła świata – od Południowej Afryki po Chiny – z eklektycznym miksem krótkiego kina! Poznajcie marzenia dziewczynki z RPA w „Father Christmas Doesn’t Come Here” (reż. Bheki Sibiya) oraz trudny los sudańskich dzieci w animowanym „Slaves” (reż. David Aronowitsch, Hanna Heilborn). Zobaczcie jak chińska czternastolatka („Daughters”, reż. Chloé Zhao) i maoryscy żołnierze („Sons of Tu”, reż. Taika Waititi) radzą sobie z przeciwnościami losu.

Pokibicujcie małemu Hiszpanowi, który stawić musi czoła klasowemu osiłkowi („The One in Charge”, reż. Sergio Barrejón) i popatrzcie, co tym razem przygotował niekonwencjonalny Francuz Mr. Oizo we współpracy z Pharrellem Williamsem („Where’s the money George?”). A na koniec dajcie się porwać postaciom ze starych gier komputerowych, które w teledysku do piosenki „Pixels” grupy Naive New Beaters opanowują Nowy Jork… Dołączcie do naszego podróżującego festiwalu! Zapraszamy!

629

W programie:

Father Christmas Doesn’t Come Here
Reż. Bheki Sibiya / RPA / 2009 / 14′

Naiwna młoda dziewczyna z niską samooceną chiałaby być tak piękna jak jej matka. Postanawia napisać do Świętego Mikołaja list z prośbą o długie, proste włosy. Pewien cyniczny mężczyzna sprawi jednak, że jej marzenie niemal legnie w gruzach. Brutalna konfrontacja z rzeczywistością doprowadzi bohaterkę do ostateczności… Bhekumuzi Sgweje Sibiya jest aktorem, reżyserem, operatorem i producentem; w przemyśle filmowym pracuje już ponad 10 lat. „Father Christmas Doesn’t Come Here” wyselekcjonowano m.in. do pokazów na International Film Festival Rotterdam 2010 i Pan African Film Festival 2010.

Daughters
Reż. Chloé Zhao / Chiny / 2009 / 10′

Maple – spokojna czternastolatka mieszkająca na chińskiej wsi – zostaje przymuszona do małżeństwa. Dziewczynka postanawia podjąć ryzykowną próbę wyzwolenia się… Chloé Zhao urodziła się w Pekinie, ale w dzieciństwie przeprowadziła się do Anglii, gdzie po raz pierwszy zainteresowała się filmem. Jest zafascynowaną multikulturalizmem; jej filmy wyrażają ciekawość i chęć poznawania świata… „Daughters” pokazywano m.in. na festiwalach w Clermont-Ferrand, Newport Beach, i San Francisco.

Pixels

Reż. Patrick Jean / USA / 2010 / 2’30

Rozpikselizowane ikony ze staromodnych gier komputerowych przejmują Nowy Jork (oraz resztę świata) w tym teledysku dla francuskiej grupy techno Naive New Beaters. „Pixels” to produkcja zespołu One More Production, odpowiedzialnego m.in. za wideoklipy dla Mew i Moby’ego.

Where’s the money George?

Reż. Mr. Oizo / Francja / 2010 / 2’30

Francuski muzyk i producent filmowy Mr. Oizo prezentuje najnowszy krótki metraż z udziałem Pharrella Williamsa i znanej z reklam Levi’sa postaci Flat Erica.

The One in Charge
Reż. Sergio Barrejón / Hiszpania / 2008 / 9′

Martin pod nieobecność nauczyciela zostaje opiekunem swojej klasy. Jego zadaniem jest zapisywanie na tablicy nazwisk osób, które rozmawiają. Łatwe zadanie… Dopóki nie odezwie się klasowy osiłek. Film nominowany do nagrody Goya 2009, nagrodzony na Montpellier Mediterranean Film Festival 2008. Sergio Barrejón to nagradzany scenarzysta pracujący dla hiszpańskiej telewizji.

Sons of Tu

Reż. Taika Waititi / Nowa Zelandia / 2006 / 17′

Oddział maoryskich żołnierzy w czasach II wojny światowej umila sobie czas oczekiwania na zbliżającą się bitwę… Nawet na wojnie chłopcy pozostają chłopcami. Film nagradzany na festiwalach w Berlinie, Indianapolis, Palm Springs oraz na Festiwalu Sundance. Taika Waititi to nowozelandzki aktor i reżyser, autor pełnometrażowej komedii „Orzeł kontra rekin” (2007).

Slaves
Reż. David Aronowitsch, Hanna Heilborn / Szwecja / 2008 / 15′

Animowany dokument o dwójce sudańskich dzieci, które zostają porwane i wykorzystane jako niewolnicy. Film, który przełamuje stereotyp animacji jako miejsca tylko na fikcyjne opowieści dla dzieci. Oparty na wywiadzie przeprowadzonym w 2003 roku, jest drugim z cyklu animowanych dokumentów Davida Aronowitscha i Hanny Heilborn o dzieciach postawionych w trudnych sytuacjach. „Slaves” zdobył nagrody na festiwalach w Berlinie, Nashville i Annecy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pomóż nam

Strefa filmu

Repertuar kin

Zobacz na co warto iść do kina. Więcej »

Premiery

Nie zapomnij o najciekawszych premierach filmów. Więcej »

Informator

ABC każdego miłośnika filmu. Adresy, ceny biletów, itp. Więcej »

Polecamy