FS_Autumn_2013_PosterFuture Shorts to globalna platforma prezentacji światowego krótkiego kina. Obecnie zasięg Future Shorts obejmuje ponad 90 państw na świecie od Finlandii do Meksyku. To największe tego rodzaju przedsięwzięcie na świecie! W Łodzi, filmy z cyklu Future Shorts zobaczycie w Owocach i Warzywach. Świeża, jesienna edycja 2013, w niedzielę, 17 listopada od godz. 18. Wstęp wynosi 5 zł.

Jesienny program Future Shorts to siedem filmów wyprodukowanych w dziewięciu krajach świata, które łącznie zdobyły ponad osiemdziesiąt nagród na międzynarodowych festiwalach!

W programie:

1. AMAR
Andrew Hinton / Indie 2011 / 9’ / film dokumentalny

Główny bohater – Amar, to czternastoletni chłopiec, szkolny prymus. W przyszłości chce być profesjonalnym zawodnikiem krykieta, ale na co dzień musi zarabiać na utrzymanie rodziny, pracując przez 6 i pół dnia w tygodniu, a jednocześnie uczęszczając do szkoły popołudniami.
*** Nagrody: Vimeo Awards Documentary Category 2012, Best Mini Documentary Big Sky Documentary Festival, London Indian Film Festival / Satyajit Ray Foundation International Short Film Competition.

2. COLOR FILM
Meghan O’Hara / USA 2008 / 7’ / film dokumentalny

Dokument eksperymentalny analizujący przepaść pomiędzy językiem a percepcją. Podejmuje zagadnienia z dziedziny psychologii kognitywnej, lingwistyki, ety- mologii i kwestii związanych z komercyjnym zastosowaniem barw, przez co po- zwala głębiej spojrzeć na znaczenie koloru w naszym życiu codziennym.
*** Nagrody: Eastman-Kodak Excellence in Cinematography Award

3. SILENT RIVER
Anca Miruna Lazarescu / Niemcy – Rumunia 2011 / 30’ film fabularny

Rumunia, rok 1988: Gregor i Vali chcą opuścić kraj. Potrzebują siebie nawzajem, ale nie do końca sobie ufają. Pewnej nocy wcześniejsze podejrzenia Gregora potwierdzają się. Wtedy pozostaje już tylko nadzieja.
*** Zdobywca ponad 70 międzynarodowych nagród, m.in. European Film Festival of Lille, Grand Jury Prize & Brussels Short Film Festival, Berlin Interfilm Festival, Tam- pere ISFF, Warszawski Festiwal Filmowy.

4. WHATEVEREST
Kristoffer Borgli / Norwegia – Dania 2012 / 15’ film dokumentalny

Whateverest jest filmem dokumentalnym o niezwykłej inspiracji skrywającej się za produkcją muzyczną Todda Terje, zatytułowaną Inspector Norse. Inspektor Norse to pseudonim funkcjonujący w przestrzeni wirtualnej, pod którym kryje się postać Mari- usa Solema Johansesna – niespełnionego muzyka z małego miasteczka, zajmującego się produkcją video dla You Tube: filmów tanecznych oraz materiałów instruktażowych dotyczących używek.
*** Nagrody: Special Jury Award AFI Fest Los Angeles

5. A DISTRACAO DE IVAN
Cavi Borges, Gustavo Melo / Brazylia 2009 / 17’ / dramat

Film przedstawia historię jedenastoletniego chłopca. Ivan mieszka na obrzeżach Rio de Janeiro razem z babcią. Codzienne podstępy, których doświadcza, i sprzeczki z rówieśnikami, budują jego dojrzałość.
*** Film prezentowano na festiwalu Cannes Semaine de la Critique 2010. Nominowany do nagrody Cinema Brazil Grand Prize, zwycięza Recife Cine PE Audiovisual Festival.

6. BONEFEATHER
Nathan Gilliss, Callum Paterson / Kanada 2009 / 5’ / animacja

Akcja rozgrywa się w filcowo-sztruksowym lesie, gdzie Bonefeather i jego kompan o perłowych oczach, zakłócają spokój poranka swoją smutną godową pieśnią. Śpiew ustaje w chwili, gdy na horyzoncie pojawia się osobnik płci przeciwnej. Pomimo usil- nych tanecznych starań, nie udaje im się zaimponować samicy.
*** Nagrody: Canadian Student Film Festival 2009 w kategorii Najlepsza Animacja.

7. VOYAGE D’AFFAIRES
Sean Ellis / Francja 2008 / 11’ / komedia

Jean Paul Clement przebywa na tygodniowym wyjeździe biznesowym. Po zameldow- aniu się w hotelu Dolphine, zauważa wiadomość w telefonie komórkowym, która wzmaga nie lada rozterkę.
*** Nagrody: BAFTA, Best International Short

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Nocne Maratony Filmowe w Heliosie
Premiery kinowe – maj 2018
Dzień prawdy o Chinach – spotkanie i projekcja filmów

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*