Czy można stworzyć współczesną konkurencję dla kultowej łódzkiej zalewajki? Jak brzmi dzisiejsza wersja „Prząśniczki”? Czy – wraz z likwidacją przemysłu filmowego w naszym mieście – Łódź na zawsze zeszła z wielkiego (i małego) ekranu?

Fundacja Ulicy Piotrkowskiej podjęła się twórczego dialogu między tym, co w Łodzi było, jest i ma szansę zaistnieć lub już powstaje, jednocześnie integrując wokół bogatej spuścizny Łodzi różne środowiska. I robi to z rozmachem – spotkania, warsztaty, spacery ścieżkami znanymi i mniej znanymi, gry miejskie, a nawet wielkie gotowanie. Wydarzenia w ramach projektu ŁÓDŹ WCZORAJ – DZIŚ – JUTRO. REWITALIZACJA 2.0 potrwają do połowy grudnia.

 – Założeniem projektu, na który otrzymaliśmy grant z Urzędu Miasta Łodzi, jest podejście do tematu rewitaliacji w duchu łódzkim czyli fusion. Bo przecież nie ma mówienia o współczesności miasta bez jego spuścizny, ani wytyczania nowych kierunków bez spojrzenia na to, gdzie obecnie jesteśmy – mówi Marta Gorzuchowska, Prezes Fundacji Ulicy Piotrkowskiej.  – A jeśli fusion, to także w obrębie tworzyw i metod, które proponujemy uczestnikom – dodaje.

Miasto z krwi i kości

W ramach projektu łodzianie znajdą szereg propozycji z różnych obszarów tematycznych związanych z naszym miastem. W najbliższym czasie zaprosimy na spacery szlakiem przebogatego dziedzictwa architektury przemysłowej Łodzi, które stanowi o niezwykłości naszego miasta.

 – W Strefie Wielkomiejskiej stoi do dzisiaj blisko dwieście fabryk, cztery tysiące frontowych kamienic z końca XIX i początku XX wieku, blisko trzydzieści pałaców i willi. Zachwycające fabryki, które wyglądają jak średniowieczne fortece, będące ikonami Ziemi Obiecanej, funkcjonują dzisiaj jako biurowce, lofty, hotele, gmachy wyższych uczelni – wylicza Gorzuchowska. To warto zobaczyć! Dodajmy do tego architektoniczne warsztaty edukacyjne z wykorzystaniem klocków Archizo, w ramach których uczestnicy na kilka godzin przeistoczą się w twórców nowych gmachów i obiektów.

Z kolei w ramach tematu ŁÓDŹ – MOJE MIASTO. PRZESTRZEŃ WOKÓŁ DOMU / SZKOŁY / MIEJSCA PRACY FUP  – oprócz spacerów – Fundacja proponuje warsztaty artystyczno-urbanistyczne z tworzenia makiet przestrzeni miejskiej z wykorzystaniem naturalnych produktów i w oparciu o założenia urbanistyczne tworzenia przestrzeni miejskiej – to już gratka! Więcej informacji o wszystkich wydarzeniach na stronie www.piotrkowska.pl i w mediach społecznościowych Fundacji.

Lato Łodzi pełne

A co już było? Projekt działa pełną parą od czerwca i nie sposób w jego przypadku mówić o monotonii.

 – Zrealizowaliśmy m.in. grę miejską, w której szukaliśmy skarbu i poprowadziliśmy spacery z przewodnikiem np. szlakiem Łodzi filmowej czy industrialnej – mówi Gorzuchowska. 

Były też spotkania i debaty, w tym ta zorganizowana w kinie Charlie, a dotycząca przyszłości Łodzi jako miasta filmu. Udział w panelu wzięli: dziennikarka telewizji Polsat, Agata Gwizdała, aktorka filmowa i teatralna, Gabriela Muskała, Piotr Szczepański – operator filmowy, autor zdjęć, reżyser i scenarzysta oraz Sławomir Fijałkowski – założyciel kina „Charlie” i Stowarzyszenia „Łódź Filmowa” oraz Fundacji „Miasto Kultury”.

A co nietypowego? W ramach warsztatów muzycznych 90 dzieci z położonej na terenie Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi SP 70 (w tym 31 dzieci pochodzenia ukraińskiego) nagrało współczesną wersję „Prząśniczki”. Jak bardzo współczesną? Dość powiedzieć, że wydarzenie prowadził Bartosz Gułaj – współtwórca folkowego zespołu Dzikie jabłka, od kilkunastu lat związany z muzyką bębnów afrykańskich.

Równie śmiałym pomysłem było stworzenie wraz z 60 dzieci (w tym 16 dzieci pochodzenia ukraińskiego) z SP 70 w Łodzi (teren Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi) współczesnego, typowo łódzkiego dania jako konkurencji dla mocno eksploatowanej zalewajki. Co powstało? – Danie silnie powiązane z kuchnią żydowską, która przecież na stałe wpisała się oraz przenikała w łódzkie smaki. A są to muffiny ziemniaczane a’la kugel z roladą z kaczki z pietruszkowym musem oraz chutneyem z moreli i  papierówek – relacjonuje prowadzący warsztaty Adam Kozanecki, charyzmatyczny szef kuchni i finalista IV edycji programu MasterChef.

O tym czym jest miasto kreatywne i jak tworzyć murale z wykorzystaniem szablonów dowiedziały się dzieci z SP 175 w Łodzi (teren Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi), a  zwieńczeniem tego spotkania jest mural na boisku szkolnym – kreatywny herb Łodzi.

Między typową studnią a nowoczesnym woonerfem, między poezją rozsypujących się komórek i trzepaka, a wypieszczonymi rabatkami i modnymi muralami, między wczoraj a dziś, jest wiele niuansów. Fundacja zabrała 20 mieszkańców Łodzi (w tym 5 pochodzenia ukraińskiego) na podglądanie co „w łódzkich podwórkach piszczy”, a przy okazji na profesjonalną sesję zdjęciową.

Dominowało najmłodsze pokolenie, które odkrywało dotąd nieznany potencjał miejsc mniej lub bardziej znanych, a nawet zupełnie nieoczywistych. Wszyscy bawili się świetnie i nie było widać najmniejszego skrępowania obecnością obiektywu, w czym zapewne duża zasługa fotografki Agnieszki Cytackiej – mówi Robert Kujawiak, Wiceprezes Fundacji Ulicy Piotrkowskiej.

Z nietuzinkowych ujęć i fantastycznych kadrów wybrane zostaną te NAJ, z których powstanie kalendarz na 2023 rok.

Projekt dla łodzian – tych od pokoleń i tych od niedawna

„Łódź Wczoraj – Dziś – Jutro. Rewitalizacja 2.0” to ambitny i rozbudowany projekt Fundacji Ulicy Piotrkowskiej obejmujący szereg działań edukacyjnych i kulturalnych o charakterze interdyscyplinarnym. Jego kluczowym celem jest rewitalizacja społeczna i integracja ze społecznością ukraińską przybyłą do Łodzi w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

Projekt zakłada spójność społeczną, czyli wyrównanie dysproporcji w jakości życia, poprzez m.in: ograniczanie nierówności społecznych oraz integrację społeczną, a przez to zwiększenie kreatywności ludzi, ich zdolności do innowacji, a w konsekwencji podnoszenie konkurencyjności, rozwój zdolności adaptacyjnych w kontaktach społecznych i gospodarczych.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Zadanie ŁÓDŹ WCZORAJ – DZIŚ – JUTRO. REWITALIZACJA 2.0 jest zrealizowane dzięki finansowaniu z budżetu miasta Łodzi

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Bardzo Młoda Kultura 2020 – Łódzkie
lipcowam
Łódzka Masa Krytyczna – lipiec 2010 (foto+wideo)
IMG_4194
Dzień Publicznego Czytania Komiksów (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*