Jeśli świętować wolność i niepodległość to wspólnie i przy znakomitej  muzyce – przekonuje już po raz czwarty Freedom Jazz Festival. A trudno o  lepszych ambasadorów tych wartości niż wybitni indywidualiści sceny  alternatywnej: Fisz Emade Tworzywo, Barbara Wrońska oraz Adam Strug &  Monodia Polska, którzy wystąpią w Łodzi w dniach 8-9 listopada.

Specjalizujący się dotychczas w dostarczaniu wrażeń amatorom szeroko  pojętego jazzu festiwal otwiera się w tym roku na nowe gatunki i  zaprasza publiczność w podróż przez najważniejsze tendencje w muzyce  niezależnej. – Wymarzyliśmy sobie koncerty, które będą miały moc  poruszenia całej gamy emocji. Od ekstatycznej radości po wzruszenie i  odrobinę refleksji – zapowiadają organizatorzy. – Udało nam się zaprosić  artystów wrażliwych, mądrych i hipnotyzujących, mamy więc nadzieję, że  ich występy pozostawią w słuchaczach mocny ślad. Nie odcinamy się od  jazzowych korzeni, ale sięgamy po nowe rejestry – dodają.

Pod symbolicznym adresem, czyli w kościele pw. św. Faustyny na Placu  Niepodległości 1, festiwal rozpocznie się 8 listopada o godz. 19 koncertem Adama  Struga i Monodii Polskiej, wpisującym się w propagujący jazz oraz polską  muzyką ludową i sakralną cykl wydarzeń „Jazz i Sacrum”. Wyjątkowy zespół  śpiewaczy wykona przekazywane w tradycji ustnej dawne pieśni religijne i  świeckie z terenów północno-wschodniego Mazowsza, sięgając po zapomniane  perły rodzimej kultury: pieśni rycerstwa, barokowe piety, śpiewane  moralitety XVIII wieku czy romantyczne pieśni dewocyjne. Wstęp na ten  koncert jest wolny.

Po przepełnionym mistyczną atmosferą wieczorze 9 listopada przyjdzie  czas na spotkanie z całkiem współczesną muzyczną energią w  industrialnych i na wskroś łódzkich wnętrzach Vienna House Andel`s.  Pofabryczne wnętrza wypełnią eklektyczne dźwięki z najnowszego albumu  Fisz Emade Tworzywo „Radar”, inspiracje muzyką lat 80. i disco połączą  się z rockiem, a syntezatorowe brzmienia z gitarowym graniem. – Tytuł  albumu wydaje się szczególnie trafny, bo bracia Waglewscy to artyści  wyczuleni na niuanse zmieniającej się wciąż rzeczywistości – podkreślają  twórcy festiwalu, związani z Fundacją Global Culture Promotion. – To  utwory stworzone by do nich podrygiwać, kołysać się, śpiewać, nucić i  tańczyć. Tańczyć, jakby nikt nie widział.

Zwieńczeniem synkretycznego i pełnego muzycznej swobody Freedom Jazz  Festival stanie się koncert Barbary Wrońskiej, jednej z najważniejszych  kobiet tworzących kształt polskiej sceny alternatywnej. Współtwórczyni  zespołów Pustki oraz Ballady i Romanse przywiezie do Łodzi materiał ze  swojego pierwszego solowego albumu „Dom z ognia”. Melodyjne piosenki, w  których nawiązania do lat 60. mieszają się z elektroniką, to pełne  emocji opowieści skłaniające i do refleksji, i do zabawy. Wstęp na sobotnie koncerty jest płatny. Bilety w cenach 49-129 zł
dostępne na biletomat.pl.

Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i  Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Lambert w Radiu Łódź
DOPE_DOD_GLOWNY_PLAKAT
Dope D.O.D. wystąpią w Łodzi
zenek
Zenek Martyniuk – Akcent w Bajka Disco Club

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*