Freedom Jazz Festival 2017 – informacje

freedomjazz„Łódzka Filmówka” tygiel, bunt młodych studentów, poczucie wolności… Rodzi się „Polska Szkoła Filmów” nowy nurt kina polskiego. Jazz jest jej nieodzownym elementem, właśnie jako muzyka wolności i buntu. To nowofalowi twórcy, Munk, Skolimowski, Polański korzystają z muzyki jazzowej w swoim kinie. Taka też jest idea naszego festiwalu, zaprezentowanie nowej fali jazzu w połączeniu z filmem. Stąd gość Festiwalu, Michel Legrand, artysta trzynastokrotnie nominowany do Oscara i trzykrotny zdobywca tych statuetek. Pięciokrotny laureat nagród Grammy.

Freedom Jazz Festival to przedsięwzięcie kulturalne, którego główną ideą jest propagowanie jazzu i polskich inspiracji muzycznych pochodzących zarówno z muzyki ludowej, jak i muzyki sakralnej oraz uświetnienie Święta Niepodległości. Wydarzenie to ma na celu przywrócenie pamięci o rodzimych mistrzach klasyki, będących tak istotną wizytówką Polski na świecie. Jest to także propozycja innego obchodzenia Dnia Niepodległości i zachęcenie do udziału odbiorców, którzy zazwyczaj nie uczestniczą w uroczystościach 11 listopada. Jazz jest językiem wolności, którego nie da się zaszufladkować i wrzucić w żadne ramy. Ten brak jakiegokolwiek skrępowania szczególnie widać, jeśli wrócimy do czasów PRL-u, a szczególnie lat 1947 – 1956, kiedy to muzyka jazzowa była w Polsce niemalże zakazana. Po II wojnie światowej pojawiali się co raz to wybitniejsi artyści.

Festiwal Freedom Jazz w Łodzi kierowany jest do szerokiego grona odbiorców, począwszy od fanów muzyki jazzowej, po studentów i pedagogów chcących wymieniać się doświadczeniami i rozwijać swoje umiejętności praktyczne. Ponadto, poprzez organizowaną imprezę, chcemy dotrzeć do osób, które na co dzień nie mają styczności z muzyką jazzową. Pierwsza edycja Freedom Jazz Festival w Łodzi odbyła się w dniach 11- 13.11.2016 r. Głównymi gwiazdami koncertu byli: Randy Brecker, Mike Stern, Dave Weckl Band, Tom Kennedy Włodek Pawlik, Bob Malach. W festiwalu wzięło udział ponad 1000 osób. Wydarzenie cieszyło się bardzo dobrymi opiniami, było szeroko komentowane w mediach ogólnopolskich.

W ramach Freedom Jazz Festival 2017 odbędzie się pięć głównych koncertów. Dwa koncerty z cyklu „Jazz i Sacrum” oraz trzy koncerty w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Na wydarzeniu wystąpią światowe gwiazdy jazzu takie jak Michel Legrand Trio z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej, Maria Răducanu, Grażyna Auguścik oraz polscy wybitni artyści Leszek Kułakowski, Krzysztof Ścierański, Witold Janiak, Jarek Bester Quartet, Monika Borzym, Maciej Strzelczyk i inni. Festiwal umożliwia też debiuty młodym artystom i zespołom jazzowym ze środowiska łódzkiego na scenie klubu „Przechowalnia”. Festiwal pełni również rolę edukacyjną. Organizowane będą warsztaty, które poprowadzą artyści festiwalowi na terenie Akademii Muzycznej w Łodzi.

PROGRAM FESTIWALU

8 listopada Koncert z cyklu „Jazz i Sacrum”: Witold Janiak Kwartet & Maciej Strzelczyk Trio Wykonawcy: Witold Janiak – fortepian z Kwartetem Akademii Muzycznej w Łodzi w składzie Dominika Sznajder – skrzypce, Paulina Kołodziejczyk – skrzypce, Monika Świniarska – altówka, Kuba Lemański – wiolonczela oraz Maciej Strzelczyk – skrzypce, Janusz Skowron – instrumenty klawiszowe, Apostolis Anthimos – perkusja, gitary. Miejsce: Kościół św. Anny ul. Śmigłego-Rydza 24/26, Łódź, Godzina: 19:00, Wstęp: bezpłatny.

9 listopada Koncert z cyklu „Jazz i Sacrum”: Grażyna Auguścik & BESTER QUARTET Wykonawcy: Grażyna Auguścik – wokal, Dawid Lubowicz- skrzypce, Maciej Adamczak – kontrabas, Jarek Bester – akordeon, Oleg Dyyka – instrumenty perkusyjne, klarnet, duduk, akordeon Godzina: 19:00, Wstęp: bezpłatny.

10 listopada Koncert: Monika Borzym, Maria Răducanu Trio (ROU) Wykonawcy: Monika Borzym – wokal, Robert Kubiszyn – kontrabas, Daniel Popiałkiewicz – gitara, Paweł Dobrowolski – perkusja, kwartet smyczkowy oraz Maria Răducanu Trio Miejsce: Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina, ul. Narutowicza 20/22, Łódź, Godzina: 19:00

11 listopada Koncert: KOMEDA SYMFONICZNIE – Muzyka filmowa i teatralna Krzysztofa Komedy w aranżacji Leszek Kułakowskiego. Wykonawcy: Orkiestra symfoniczna FŁ, Andrzej Zubek – dyrygent, Kwartet Leszka Kułakowskiego w składzie: Leszek Kułakowski – fortepian, Jerzy Małek – trąbka, Piotr Kułakowski – kontrabas, Tomasz Sowiński – perkusja. Miejsce: Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina, ul. Narutowicza 20/22, Łódź, Godzina: 19:00

12 listopada Koncert Finałowy: Michel Legrand Trio (FRA) z Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej Miejsce: Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina, ul. Narutowicza 20/22, Łódź, Godzina: 18:00 * organizator zastrzega sobie możliwość zmian w programie festiwalu.

ARTYŚCI FESTIWALU

MICHEL LEGRAND (FRA) Artysta, który skomponował muzykę do ponad 200 musicali, filmów i seriali. Trzynastokrotnie nominowany do Oscara i trzykrotny zdobywca tych statuetek za muzykę do Sprawy Thomasa Crowna i Lata roku 1942 oraz za piosenkę do filmu Yentl. Pięciokrotny laureat nagród Grammy, wielokrotnie nominowany w plebiscytach Golden Globe, César, BAFTA, Emmy i innych.

MARIA RĂDUCANU (ROU) rumuńska piosenkarka oraz kompozytorka jazzowa. Znana ze swojej szerokiej skali głosu oraz nowoczesnych interpretacji rumuńskiej muzyki ludowej. W dzieciństwie nauczyła się od swojego ojca gry na skrzypcach i gitarze, natomiast śpiewu wyuczyła się sama.

MONIKA BORZYM pełne stypendium uzyskane na prestiżowej uczelni Frost School of Music w Miami umożliwiło jej zdobycie warsztatu wokalnego na światowym poziomie. Po powrocie do kraju Monika otrzymała od Michała Urbaniaka zaproszenie do wzięcia udziału w inauguracyjnym koncercie festiwalu Jazz Jamboree. Dwa lata później Monika wyszła do publiczności z propozycją autorskiego albumu, do którego muzykę skomponowała razem z pianistą Mariuszem Obijalskim. Ku ich zdumieniu zaproszenia do współpracy przyjęli Randy Brecker, Chris Po מּer oraz John Scofield — finalny skład przerósł tym samym najśmielsze oczekiwania. W przeciągu tygodnia od wydania album uzyskał status złotej płyty.

GRAŻYNA AUGUŚCIK jest wokalistką, aranżerem, kompozytorem, producentem i liderem własnego zespołu. Przez amerykańskich krytyków zgodnie uznana jest za jedną z najciekawszych postaci na światowej scenie jazzowej. Od 1994 roku mieszka w Chicago, gdzie koncertuje, nagrywa własne płyty, bierze udział w wielu jazzowych i undergroudowych projektach nagraniowych innych artystów, prowadząc równocześnie własną wytwórnię płytową w wytworni GMARecords. Nagrała, wyprodukowała i wydała do tej pory 19 płyt solowych, spośród których 11 we własnej firmie nagraniowej, w ponad 20 wzięła udział jako gość, a kolejne to remixy z jej głosem.

BESTER QUARTET jest swego rodzaju fenomenem na światowym rynku muzycznym. Grupę tworzą czterej wybitni instrumentaliści, wykształceni muzycy klasyczni. Charakterystyczną cechą zespołu jest wykonawstwo muzyki o szerokim przekroju stylistycznym, w którym zasymilowane zostały wybrane elementy muzyki klasycznej, jazzowej, awangardowej oraz dokonania współczesnej kameralistyki, gdzie fundamentem do budowania niepowtarzalnych form instrumentalnych jest improwizacja. W składzie Dawid Lubowicz, Maciej Adamczak, Oleg Dyyka.

WITOLD JANIAK Pianista, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie w 1998r. Na Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie w 2001r. otrzymał specjalną nagrodę za „wyjątkowe walory artystyczne akompaniamentu”. W 2010r. na Konkursie Pianistów i Hammondzistów w Warszawie otrzymał drugą nagrodę. Dwukrotny laureat Nagrody „Oscar Jazzowy” Stowarzyszenia Melomani w 2009 i 2014 roku. Wydał pięć autorskich płyt. Dwie z zespołem Witold Janiak Mainstreet Quartet, dwie z Witold Janiak Trio oraz jedną w duecie z Adamem Rymarzem. Oprócz działalności koncertowej jest propagatorem i animatorem muzyki jazzowej w Polsce i regionie prowadząc warsztaty dla dzieci i młodzieży różnych grup wiekowych.

MACIEJ STRZELCZYK od wielu lat zaliczany jest do elity polskich i europejskich wiolinistów jazzowych. Zdobył wiele nagród m.in. wyróżnienie na Jazz Juniors, Złoty Smyczek na MFSJ im. Zb. Sejferta w Szczecinie, pierwszą nagrodę dla najlepszego instrumentalisty na Festiwalu Jazz nad Odrą oraz Klucz do Kariery na Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Ma na swoim koncie dwie płyty autorskie: MUSIC FOR M i JOBIM.Brał udział w ponad 30 projektach muzycznych.

LESZEK KUŁAKOWSKI Kompozytor ponad 150 utworów jazzowych na zróżnicowane obsady instrumentalne i instrumentalno-wokalne, od zespołów jazzowych po big-bandy i orkiestry symfoniczne. Kułakowski tworzy także muzykę współczesną, jest zwany guru „trzeciego nurtu” – łączącego muzykę współczesną z jazzem. Leszek Kułakowski jest prof. zw.dr hab. Akademii Muzycznej w Gdańsku, prowadząc klasę kompozycji, a także kierownikiem i założycielem kierunku „Jazz i muzyka estradowa” Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

ORAZ Krzysztof Scierański, Przemek Upiński, Piotr Salata , Michał Kobojek, Warta Folk Band i inni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *