Plakat_Fredro_wybrW sobotę, 7 września, o godz. 12 w ZOO (Konstantynowska 8/10), w okolicach dawnego Baru Małpka, rozpocznie się Narodowe Czytanie Fredry. Wybór miejsca jest nieprzypadkowy – w swoich komediach, a zwłaszcza bajkach, Fredro często wykorzystywał motywy zwierzęce. Każdy z nas pamięta przecież „Małpę w kąpieli”, „Osiołkowi w żłoby dano” czy słynną frazę z „Zemsty”: „Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby”.

W ubiegłym roku Prezydent RP Bronisław Komorowski zainicjował „Narodowe Czytanie”, akcję publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym”, aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

W pierwszej edycji akcji w wielu miastach Polski osobistości lokalnego życia kulturalnego, społecznego i politycznego czytały w przestrzeni miejskiej fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Promująca czytelnictwo akcja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem publiczności i mediów.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Wieczór autorski Elżbieta Walczak i Barbara Gajewska
melonowska
Spotkanie z Justyną Melonowską i Zuzanną Radzik
ksiazki
Łódź literacka – czerwiec 2013

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*