FRANKENSTEIN // TEATR NOWSZY – premiera łódzka

20 października , godz: 18:00

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego / aula szkolna

Stefana Żeromskiego 115, Łódź

Na prezentację na godzinę 18:00 obowiązują darowe wejściówki, które należy pobrać w systemie EVENEA:

 https://app.evenea.pl/event/871795-34?fbclid=IwAR1WDgCuHNQ0XvPXI5p5nh1f0O-GibCNYijM1WEa__UhxRSEQO9J8UYAFr0

 

„Frankenstein” opowieścią o współczesnych nastolatkach.

 

Spektaklowy Frankenstein to postać, która rozpada się, co wyniszcza jego człowieczeństwo. Przedstawienie taneczne w reżyserii Tomka Ciesielskiego, wyprodukowane przez Teatr Nowszy zainspirowane zostało powieścią Mary Shelley. Premiera w Łodzi odbędzie się 20 października o godz. 18.00 w auli Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Potwór z powieści Marry Shelley nie ma imienia. Jednak w kolejnych interpretacjach tekstu dostaje on imię swojego stwórcy – nieprzypadkowo. W Wiktorze Frankensteinie i jego Dziele łatwo zobaczyć dwie twarze tej samej osoby, której tożsamość rozpada się. To co dla młodego, ambitnego naukowca jest drugorzędne – miłość, przyjemność, szacunek drugiego człowieka i codzienność życia – pozostaje jego ukrytym pragnieniem. Uosabia je natomiast istota, którą tworzy. Ten rozdźwięk pogłębiają oczekiwania otoczenia, z którymi oboje się zderzają. Z czasem nie wiadomo już, co w ich działaniach wynika z własnych decyzji, a co z presji otoczenia. Wydaje się, że Shelley – córka feministycznej intelektualistki i niezwykle twórcza nastolatka – zawarła w swojej legendarnej powieści wiele dylematów, które aktualne są także współcześnie.

Doświadczenie rozbicia pomiędzy walką o oczekiwany indywidualny sukces, a prywatne bezpieczeństwo i szczęście towarzyszy także współczesnym nastolatkom. Wielkie oczekiwania sprawiają, że oddalamy się od bliskich i krzywdzimy ich, a jednocześnie wprowadzają nas w pułapkę: nigdy nie staniemy się najlepsi, najważniejsi i najzdolniejsi, gdyż zawsze będzie ktoś, kto osiągnął w tym zakresie więcej. Prowadzi to, w najlepszym przypadku do poczucia goryczy i braku satysfakcji, a w najgorszym do głębokiej frustracji lub nawet depresji. Choć doświadczenie to wydaje się związane z wiekiem dojrzałym, to zaczyna się już w szkole, gdy młodzi wpadają w wyścig szczurów i poszukiwanie mitycznej autentyczności, unikalności i talentu.

Spektakl „Frankenstein” to próba osadzenia tej problematyki w popularnym i bogatym wyobrażeniowo kontekście „żywych trupów”. Spektaklowy Frankenstein tworzy i to go bezgranicznie wciąga, jest pasjonatem tworzenie wyjątkowego, co jednocześnie wyniszcza jego człowieczeństwo i w konsekwencji spotkań także jego relacje z bliskimi. Z początku bliscy wspierają go w tej pasji. Ostatecznie zostaje sam ze swoim potworem oczekiwań i wyobrażeń aktualizowanych symbolicznie przez muzykę, która zaczęła już żyć bez niego i okazuje się bardzo ludzka, a przynajmniej taka się wydaje.

 

 

Choreografia i reżyseria: Tomek Ciesielski

Taniec i choreografia: Marysia Bijak, Agnieszka Borkowska, Wojciech Łaba, Wojciech Furman, Ania Banasik

Asystent choreografa i dramaturgia ruchu: Paweł Urbanowicz

Muzyka Piotr Matula

Kostiumy i scenografia: Ilona Binarsch

Światło: Paweł Murlik

Produkcja: Joanna Stasina / Teatr Nowszy

 

Projekt realizowany jest w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zadanie: Produkcja spektaklu tanecznego „Frank”  jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
ryll
XVI Festiwal Teatrów Przedszkolnych im. Henryka Ryla
OFF-Północna 2022 odkrywa pierwsze karty
Letnia Scena Monopolis 2018 – informacje

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*