France eMotion w Manufakturze (foto)

Do 18 sierpnia na Rynku Manufaktury można oglądać wystawę FRANCE eMOTION.

Objazdowa wystawa France eMotion – animowana podróż, zorganizowana przez francuską agencję Atout France we współpracy z Instytutem Francuskim w Paryżu, to projekt artystyczny łączący prace młodych fotografów z różnych krajów, nowe technologie i francuskie obiekty kultury. Trzydzieści pięć niezwykłych dzieł w formie dyptyków ożywa dzięki rzeczywistości rozszerzonej, a celem wystawy jest rozbudzenie u widzów z całego świata ciekawości i ochoty na (ponowne) odkrycie bogactwa francuskiego dziedzictwa kulturowego.

Każdy z czworga fotografów zaproszonych do projektu France eMotion – Benińczyk Ishola Akpo, Brazylijczyk Edu Monteiro, Amerykanin David Schalliol i Hiszpanka Lourdes Segade – latem 2017 r. przemierzył część Francji, by sfotografować 35 obiektów kultury.

Pragnąc tchnąć życie w ich kadry, francuscy artyści Julie Stephen Chheng i Thomas Pons stworzyli animowaną postać, która przemieszcza się po fotografiach i na nich przeobraża. Można jej towarzyszyć korzystając z bezpłatnej, łatwej w użyciu i ogólnodostępnej aplikacji mobilnej do rzeczywistości rozszerzonej.

France eMotion – animowana podróż jest więc niezwykłym doświadczeniem artystycznym łączącym fotografię i animację cyfrową, które zabiera widzów w zaskakującą podróż i zachęca ich do odkrycia (niekiedy na nowo) wspaniałego bogactwa francuskiego dziedzictwa kulturowego.

Komisarzem wystawy jest pani Muriel Enjalran, dyrektor Centre Régional de la Photographie Nord Pas-de-Calais.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *