Frakcja/akcja*libacja

FRAKCJa / Akcja / Libacja – libacja to pierwotnie ofiara składana bóstwom w postaci cennych płynów: wody, stopionego masła, oliwy, wina.

W Dniu Kobiet 8. Marca Frakcja zaprasza wszystkich, którzy chcą z nimi świętować wspólne “składanie ofiar bóstwom” sztuki, demokracji i współpracy. Ich menu to Sztuka, potrawy vege i nie vege, cenne płyny. Impreza odbędzie się w Pogotowiu Teatralno-Filmowym, Pomorska 79.

Frakcję tworzą: Aurelia Mandziuk, Monika Bazinga Czarska, Roxi Paradoxi, Izabela Maciejewska, Alicja Kujawska, Beata Marcinkowska, Anka Leśniak, Ola Kozioł, Marta Ostajewska, Ewa Bloom Kwiatkowska

„Są z Łodzi. One – artystki, które robią sztukę, tkają życie, plączą sieć. Siostry, Robotnice, Bojownice depczące ślady wytyczone przez radykalną/rewolucyjną awangardę lat trzydziestych, pełną utopijnych wizji, anarchistycznych dążeń, walki i oporu. Otwarta forma Katarzyny Kobro zasysająca rzeczywistość i wszystko, co w niej, stała się punktem wyjścia do działań Frakcji – międzypokoleniowej grupy feministycznej działającej na pograniczu różnych dyscyplin sztuk wizualnych: malarstwa, instalacji, site-specific, sztuki postmedialnej, net-artu i kultury cyfrowej. Twórczynie zajmują się tematyką związaną z ciałem, rolą kobiet w społeczeństwie i historii, przestrzenią zastaną. Współpracują z lokalnymi społecznościami. (…) Kolektywizacja, brak struktury wertykalnej wewnątrz tej grupy stanowi o jej sile. Kobiece patrzenie tego przydymionego krajobrazu jest jakby wbijającym się klinem w fallocentryczny, mizoginistyczny, zły porządek. (…)
Dziewczyny z Frakcji – bądźcie śmiejącą się głośno i bezwstydnie Meduzą, rechoczącą na wojenne rozkazy, tych w mundurach i tych w garniturach. Bądźcie Patrolezą, która podpala za pomocą nafty. Bądźcie Olimpią, krzyczącą: Kobieto, obudź się! ” > Katarzyna Lewandowska / fragment tekstu FRAKCJA NA BARYKADZIE > wydarzenia REBELLE’ Toruń , galeria S, grudzień 2018

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *