Fotofestiwal: wystawy w Łódzkim Domu Kultury (foto)

IMG_5496W piątek, 29 maja w Łódzkim Domu Kultury zorganizowano wernisaż czterech wystaw towarzyszących tegorocznej edycji Fotofestiwalu.

W Galerii Starej ŁDK można do 13 czerwca oglądać ekspozycję Krzysztofa Raconia pt. Rura. To opowieść o Strzemieszycach Małych, ukrytej za lasem niewielkiej miejscowości w pobliżu Huty Katowice. Tytułowa rura to naziemny taśmociąg, który rozciąga się na długości kilkunastu kilometrów i służy do zaopatrywania Huty Katowice w rudę żelaza, przywożoną wcześniej z Ukrainy do stacji przeładunkowej w Sławkowie.

W Galerii Nowej ŁDK natomiast znalazły się propozycje BZ WBK Press Photo 2015. Prace prezentowane są w sześciu kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Portrety, Kultura i Sztuka, Sport i Przyroda.

W Galerii FF znalazła się wystawa Tomasza Lazara pt. Dzieci Syberii. „Ocean zagłady i nieludzkiego życia. Wydobyć się z tej topieli, otchłani wspomnień…“. 10 lutego 1940 roku na ziemiach polskich rozpoczęte zostały represje ZSRR wobec Polaków i obywateli polskich. Stanowiły one następstwo agresji zbrojnej oraz porozumienia o granicach i przyjaźni niemiecko – sowieckiej z września 1939 roku. Mieszkańcy Państwa Polskiego poddani zostali wieloletnim represjom, a w głąb ZSRR zesłanych zostało około dwóch miliony osób, z czego 25% stanowiły dzieci. Deportacja miała na celu eksterminację elit politycznych i gospodarczych oraz czystki etniczne. W majestacie prawa, według nowej władzy sowieckiej, wśród deportowanych nie było osób niewinnych. Z powodu zniszczeń dokonanych przez NKWD, trudna do oszacowania jest realna liczba zesłanych. Oto świadectwa dorosłych, którzy jako dzieci przetrwali okrucieństwo zesłania. „Tą Syberię, to człowiek nosi w sobie…“.

joomplu:91062

W Galerii Imaginarium zaprezentowano ekspozycję Karoliny Jonderko pt. Zaginieni. „Nikt, kto nie przeżył straty ukochanej osoby nie jest w stanie sobie wyobrazić jaki ból odczuwają rodziny zaginionych, latami balansując pomiędzy poczuciem straty a nadzieją. Bardzo często zostawiają nienaruszone pokoje bliskich w oczekiwaniu , że pewnego dnia powrócą. Czasami trwa to parę miesięcy, a czasem długie lata”.

Wszystkie wystawy można oglądać do 13 czerwca br.

Zobacz także:

Fotofestiwal: wystawy w ASP (foto)

Fotofestiwal: Od gwiazdy do atomu (foto)

Fotofestiwal: Helotyzm. Justyna Bugajczyk (foto)

Fotofestiwal 2015 – informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *