002atlasW Atlasie Sztuki została otwarta kolejna wystawa towarzysząca Fotofestiwalowi. To ekspozycja prezentująca 105 zdjęc Rogera Ballena – wybitnego amerykańskiego fotografa tworzącego od 1982 roku w Republice Południowej Afryki.

Artysta urodził się w 1950 roku w Nowym Jorku, w 1972 roku ukończył psychologię na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i geologię w Colorado School of Mines w Golden, gdzie kilka lat później uzyskał stopień doktora w zakresie nauk o Ziemi. W 1982 roku wyjechał do RPA do pracy jako geolog. Prace geologiczne umożliwiły mu dotarcie do  rzadko odwiedzanych zakątków Republiki Południowej Afryki, zaś dokumentowanie kolejnych odkrywanych miejsc rozwinąć pasję do fotografii. Pasję, na rozwój której bez wątpienia wpływ miała matka artysty będąca fotoedytorem i wydawcą w legendarnej agencji Magnum Photos w Nowym Jorku. Zanim Ballen wyjechał do RPA fotografował w latach 70. w USA demonstrantów przeciw wojnie w Wietnamie oraz wszystko to co uznał za ciekawe w trakcie licznych swoich podróży po świecie w okresie studiów.

joomplu:73770

Prace z pierwszych swoich eksploracji prowincji RPA Ballen opublikował w 1986 roku w albumie zatytułowanym Dorps. Kolejne lata aktywności fotograficznej, w trakcie których artysta odszedł od zdjęć reportażowych będących pod silnym wpływem estetyki Magnum Photos rozwijając swoje unikane wizje artystyczne, zaowocowały kolejnymi albumami, wśród których należy wspomnieć o Platteland (1994), Outland (2001), Shadow Chamber (2005), Boarding House (2009) i Asylum of the Birds (2014). Asylum of the Birds jest najnowszym projektem artysty, który do tej pory wydał 12 albumów.

Wybór prac prezentowanych w Atlasie Sztuki odzwierciedla stwierdzenie prof. Roberta J.C. Younga, że „fotografie Ballena przez lata stawały się stopniowo coraz bardziej nierzeczywiste i malarskie, odchodząc od dokumentacji życia w odległym rolniczym RPA, aż stały się jakby wyjęte z koszmarnych snów freudowskiego Ratmana”. Prezentujemy także najnowsze wideo artysty zatytułowane Asylum of the Birds. Artysta w ostatnim czasie zafascynowany jest ptakami i na pytanie jaką muzykę ostatnio słucha odpowiada, że dźwięki wydawane przez ptaki.

/fot. Anita Andrzejczak

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_0910
Bronisław Czech – człowiek wielu pasji (foto)
Eternal w Galerii Pop-up Ogrodowa8 (foto)
cmykrgb_001
CMYK RGB w Cafe Foto 102 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*