Piętnastotysięczna publiczność, wspólnotowa międzynarodowa atmosfera, ponad 40 wystaw i 75 wydarzeń. Rekordowy Fotofestiwal 2022 dobiegł końca, ale niezupełnie. Wystawy z jego programu wciąż można oglądać między innymi w Muzeum Miasta Łodzi, Ośrodku Propagandy Sztuki czy w Klubokawiarni Kipisz. Ostatnim punktem tegorocznej edycji będzie wrześniowy wernisaż zbiorowej wystawy TransWspólnoty, której kuratorami są prof. Ryszard W. Kluszczyński oraz Ada Florentyna Pawlak.

Tegoroczną 21. edycję Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi, której główna część zakończyła się w miniony weekend odwiedziło ponad 15 tysięcy osób.

– Cieszymy się, że mogliśmy zaproponować taką różnorodność i tyle emocji naszej publiczności – podkreśla Krzysztof Candrowicz z kolektywu kuratorskiego Fotofestiwalu. – Wszystkich, którzy chcą powtórki tych emocji lub nie zdążyli do nas dotrzeć nadal zapraszamy do zwiedzania wystaw trwających jeszcze latem – zachęca.

W Muzeum Miasta Łodzi aż do grudnia prezentowana będzie wystawa „Jedyne – nieopowiedziane historie polskich fotografek”, która przypomina kobiety z aparatem, które w silnie zmaskulinizowanym zawodzie w drugiej połowie XX w. przebiły się i przeszły do historii polskiej prasy.

Krócej, bo już tylko w lipcu oglądać można ekspozycję „Bownik, Podszerstek” w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Paweł Bownik to ceniony polski artysta, który za pomocą fotografii tworzy wielowymiarową sztukę. W nowatorski sposób łączył pracochłonną, warsztatową fotografię studyjną z tradycjami malarstwa i sztuki konceptualnej. Do końca wakacji „Obrazy odkryte na nowo” Tomka Sikory zobaczyć można w Galerii Chimera, a Ośrodek Propagandy Sztuki prezentować będzie wystawę Anna Kutera „Titanic” od 8 lipca do 18 września. Z kolei na wystawę „Normalność” Pawła Sokołowskiego – zachęcającego, by z boku normalnego życia na zwyczajne wydarzenia spojrzeć z dystansem – Klubokawiarnia Kipisz zaprasza do 24 lipca.

Tegoroczny festiwal zakończy we wrześniu wystawa „TransWspólnoty. Wektory przemian”, podejmująca zagadnienia związane ze współczesnymi przeobrażeniami koncepcji wspólnotowości, do których coraz częściej odnoszą się artyści. Wernisaż zaplanowano na wrzesień. Kuratorzy wystawy: prof. Ryszard W. Kluszczyński oraz Ada Florentyna Pawlak pytają o to, co konstytuuje nasze poczucie przynależności, na czym opieramy swoją tożsamość? Zwracają uwagę na współczesne wektory przemian wskazujące, że w technokulturze brak równowagi w myśleniu o środowisku, naszym ciele i jego doświadczeniach, afektach i seksualności. Jak podkreślają, w procesie transhumanizacji społeczeństw należy pamiętać, że świat zamieszkujemy cieleśnie, a transgresja i potrzeba zbudowania więzi pomiędzy różnorodnymi składnikami TransWspólnot jawią się najważniejszymi wyzwaniami dla współczesnego świata. Wystawę „TransWspólnoty. Wektory przemian” zobaczyć będzie można w Art_Inkubatorze, w Fabryce Sztuki w Łodzi od 22 września do 16 października.

Organizatorem Fotofestiwalu jest Fundacja Edukacji Wizualnej, a współorganizatorami: Łódzkie Centrum Wydarzeń, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fabryka Sztuki w Łodzi.

Informacje na temat wciąż dostępnych wystaw: https://fotofestiwal.com/2022/zaplanuj-wizyte/Fotofestiwal – Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi

9-26.06.2022, Łódź, www.fotofestiwal.com

 

Organizator: Fundacja Edukacji Wizualnej

Współorganizatorzy: Łódzkie Centrum Wydarzeń, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fabryka Sztuki w Łodzi,

Centra Festiwalowe: Art_Inkubator, OFF Piotrkowska,

Główni partnerzy festiwalu: Uniwersytet Łódzki, Szkoła Filmowa w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Miesiąc Fotografii w Mińsku, Odesa Photo Days

Partner tłumaczeniowy: Translateria

Sponsor festiwalu: Rossmann

 

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
DSCF1328
Na wschód od Edenu w ŁDK (foto)
18122012_190
53 Doroczna Wystawa Fotografii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego (foto)
IMG_9344
Obecność – Festiwal Fotografii Krajobrazowej (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*