Fotofestiwal 2019 – informacje

Program 18. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi będzie krążył wokół tematów: du-chowości, społeczności i rytuałów, poznania i metafizyki, a także niewyjaśnionych zjawisk, duchów i widm.

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 13-30 czerwca – jak zwykle wydarzeniami i aktywnościami wypełni wszystkie zakątki miasta, a także zaprosi widzów do odwiedzenia blisko trzydziestu międzynarodowych wystaw oraz nowych, niedostępnych do tej pory lokalizacji miejskich.

W tym roku Fotofestiwal został zaplanowany na prawie trzy tygodnie, w tym czerwcowy długi weekend. Po-przednia edycja festiwalu dotyczyła relacji człowieka z naturą, w tym roku program skupi się głównie na du-chowości i zjawiskach nadprzyrodzonych. Skąd pomysł na tegoroczny temat “Supernatural/ Nadprzyrodzone”? O tym mówi Franek Ammer, jeden z kuratorów festiwalu:

Sfera duchowości i wiary to coś, co być może definiuje nas jako gatunek, a przynajmniej zajmuje ważne miejsce w naszym życiu. Jednocześnie nie jest proste ujęcie czegoś tak ulotnego i właściwie niewidzial-nego. Tegoroczny festiwal jest zaproszeniem do spojrzenia na ten uniwersalny aspekt ludzkiej egzystencji przez pryzmat kultury europejskiej, oczami artystów, którzy posługują się nie tylko fotografią, ale łączą ze sobą także inne dziedziny sztuki oraz odwołują się do antropologii, psychologii i nauk ścisłych.

Program festiwalu składa się z ośmiu wystaw indywidualnych i jednej wystawy grupowej, które podejmą trzy kręgi tematyczne. Pierwszy z nich opowie o wspólnotach duchowych, rytuałach oraz zakorzenieniu duchowości w kulturze; drugi poruszy temat postępu nauki w odnalezieniu odpowiedzi na metafizyczne pytania oraz racjo-nalnego podejścia sfery współczesnych duchowych poszukiwań; trzeci zaś dotyczyć będzie próby zarejestrowa-nia niewidzialnego oraz kontaktu z duchami poprzez tworzenie obrazu, a także roli artysty jako medium lub alchemika.

Wystawy główne

Projekt Nicoli Lo Calzo jest trwającym od prawie 10 lat wizualnym śledztwem, w którym autor odnosi się do postkolonialnego dziedzictwa w XXI wieku. Fotograf stara się dokumentować niematerialne ślady tragicznej przeszłości obydwu Ameryk i Afryki. Dla setek milionów ich mieszkańców kultywowanie swoich wierzeń było ostatnią formą oporu przeciw kolonializmowi i możliwością zachowania tożsamości.

Piotr Zbierski w swoim projekcie fotograficznym o zanikających rytuałach, zwraca uwagę na bliskość tradycyj-nych kultur z naturą, a także odmienne od naszego podejście do śmiertelności. Jednym z plemion, które zainte-resowało fotografa jest Toraja. Jego przedstawiciele do początku XX wieku praktycznie nie mieli kontaktu z europejską cywilizacją – ich wierzenia przetrwały w prawie niezmienionej formie przez setki lat. Warto dodać, że to właśnie podczas Fotofestiwalu odbędzie się premierowa odsłona najnowszego projektu laureata tak pre-stiżowych nagród jak Leica Oskar Barnack Award.

Christoph Draeger i Heidrun Holzfeind opowiadają w swoim projekcie o Auroville – współczesnym przypadku budowania wspólnoty na bazie duchowych i humanistycznych ideałów. Odwiedzając to miejsce w Indiach pół wieku od czasu symbolicznego gestu założenia osady, artyści sprawdzają na ile udało się urzeczywistnić idee Matki założycielki sprzed 60 lat.

Projekt Davida Fathi (laureata Grand Prix Fotofestiwal z 2016 roku) „Ostatnia droga nieśmiertelnej kobiety” przedstawia historię chorej na raka Henrietty Lacks, której tkanki rakowe zostały pobrane w latach 50. bez zgody chorej i jej rodziny. Od tamtej pory są pomnażane, transportowane służąc licznym badaniom i eksperymentom. Fathi nie tylko zwraca uwagę na nadużycia, jakich może dopuścić się nauka dla dobra postępu, ale także dotyka filozoficznego problemu granic istnienia będącego do tej pory domeną religii i filozofii.

Henrik Spohler, w swoim cyklu „Hipoteza”, od wielu lat dokumentuje największe ośrodki naukowe zajmujące się zarówno badaniem życia na Ziemi, jak i obserwacją kosmosu. Zaś Klaus Pichler w swoim ironicznym projekcie „To na zawsze zmieni twoje życie” przygląda się zgoła mniej naukowemu podejściu do rzeczywistości: ezoteryce i wszelkich usługach pseudonaukowych oferowanych przez ludzi nastawionych wyłącznie na zysk.

Wystawa Brada Feuerhelma „Amerykańskie objawienie” bazująca na kolekcji pocztówek i zdjęć prasowych z pierwszej połowy XX wieku, opowie o niezwykłej sile apokaliptycznych i postapokaliptycznych scenariuszy losów ludzkości.

Program zamknie wystawa grupowa „Pokoje”. Wychodząc od naukowego fenomenu kwantowej fotografii wystawa skupiać się będzie na możliwościach rejestrowania niewidzialnego, ciemni fotograficznej jako miejsca kontaktu z nadprzyrodzonym oraz duchowej symbolice obrazów. Na wystawie zaprezentowane zostaną filmy, instalacje dźwiękowe, rzeźby oraz fotografie autorstwa: Patrycji Orzechowskiej, Kuby Woynarowskiego, Alexandra Gehringa, Carlo van de Roera oraz Mileny Soporowskiej. Wystawę otworzy i zamknie performance muzyczno-wizualny Bartka Talagi i Alexa Raczyńskiego.

Fotofestiwal w 2019 przybliży poszukiwania ludzkości – niematerialne, duchowe, zmysłowe, ezoteryczne – oraz to, jak pokazuje je fotografia. Czy nasze ulubione medium jest w stanie pokazać coś, co jest niewidzialne? Szczegółowy program: www.fotofestiwal.com.

Fotofestiwalem żyje całe miasto

Fotofestiwal, jako wydarzenie organizowane przez lokalnych patriotów, to także wyjątkowa okazja do poznania Łodzi na nowo. Wystawy pojawią się w zaadaptowanych na tę okazję pustych lokalach przy ulicy Piotrkowskiej, w zamkniętych na co dzień przestrzeniach OFF Piotrkowskiej – miejscem, którymi od lat zachwycają się zagraniczne media, a także nowych, sekretnych lokalizacjach – a w nich kolejna porcja wystaw, impreza oraz specjalne pokazy filmowe.

Do zwiedzania Łodzi zachęcają również łódzkie galerie partnerskie: Muzeum Książki Artystycznej, Miejska Galeria Sztuki, Punkt odbioru Sztuki, Galeria Mała Czarna, Galeria ASP Piotrkowska 68, Galeria Wschodnia, Muzeum Włókiennictwa, Pracownia Portretu, Wi-MA oraz Lokal, które przygotują wystawy specjalne – będzie ich ponad dwadzieścia. Program jak co roku uzupełnią warsztaty, foto-spacery po starych fabrykach, wieczorne pokazy slajdów z muzyką na żywo, spotkania i dyskusje w ramach Strefy Edukacyjnej, a także wydarzenia branżowe takie jak “Photo-Match, czyli zupełnie inny przegląd portfolio”. To znak firmowy Fotofestiwalu na arenie mię-dzynarodowych wydarzeń fotograficznych, który jest otwarty także dla publiczności. Wreszcie, nie zabraknie także pokazów filmowych poświęconych zarówno fotografii, jak i tematowi głównemu festiwalu.

Trudno więc zaprzeczyć, że wydarzenie jest również doskonałą okazją do zwiedzenia i odkrycia nietypowych lokalizacji Łodzi – w końcu Fotofestiwalem żyje całe miasto.

BILETY JEDNORAZOWE NA WYSTAWY (obowiązują na dany dzień)
20 zł -bilet normalny 15 zł – uczniowie, studenci, emeryci, renciści wstęp wolny – dzieci do lat 12

KARNETY – 40 zł
Karnet upoważnia do wejście na: wystawy w centrach festiwalowych: Art_Inkubator oraz OFF Piotrkowska, spotkania, imprezy, projekcje filmowe.

Kiedy i na co bez karnetów i biletów?

W dniu otwarcia festiwalu (13.06), wstęp na wystawy w centrum festiwalowym Art_Inkubator jest wolny, podobnie na wernisażach wszystkich wystaw oraz spotkaniu z artystami Grand Prix w OFF Piotrkowska (14.06). Bezpłatny jest wstęp na wystawy w budynku: MOTYL, CZYLI UNIWERSYTET ŁÓDZKI GOŚCI FOTOFESTIWAL
Sienkiewicza 21
weekendy: 13:00-20:00
pon-pt: 17:00-20:00
wstęp wolny

Biletu nie potrzebujesz także na: pokazy slajdów, wybrane imprezy, wybrane pokazy filmowe oraz działania w przestrzeni miejskiej, większość wystaw towarzyszących (poza Ośrodek Propagandy Sztuki). Dla studentów Uniwersytetu Łódzkiego 17.06 (pon) i 27.06 (czw) wstęp bezpłatny, po okazaniu legitymacji.

HARMONOGRAM GODZINOWY
6.06 CZWARTEK
18:00 wernisaż: Łódź Kaliska. Parada wieszczów, wystawa zbiorowa – Ośrodek Propagandy Sztuki

7.06 PIĄTEK
18:00 wernisaż: Jan Kazimierz Barnaś, Wojciech Kamerys, Ziemia niczyja – Galeria ASP

8.06 SOBOTA
19:00 wernisaż: Jerzy Grzegorski, Igor Omulecki, Arkadiusz Sylwestrowicz, Trzy – Galeria Wschodnia
20:30 wernisaż: Jakub Stępień, Józef – Pracownia Portretu

11.06 WTOREK
18:00 wernisaż: Agata Hejchman i artyści – podopieczni wspólnoty „Dom na Osiedlu”, Odlot – Galeria Odlot

12.06 ŚRODA
17:00 wernisaż: Adrian Jaszczak, Genghisids – Galeria Mała Czarna

13.06 CZWARTEK
17:00 wernisaż: Energia czasu – z archiwum Veolii – EC1
19:00 OTWARCIE FOTOFESTIWALU Otwarcie wystaw z Centrum Festiwalowym oraz ogłoszenie laureata Grand Prix Fotofestiwal 2019 i Fotograficznej Publikacji Roku – Art_Inkubator, rampa
20:00 koncert: City Bum Bum 22:00 pokaz slajdów: Grand Prix Fotofestiwal 2019 – wyróżnienia
22:30 impreza: Africa Dance Party: Sawt/Sur, Turbofax

14.06 PIĄTEK
12.00 PHOTO MATCH: publiczne prezentacje fotografów i recenzentów biorących udział w Photo-Match, czyli zupełnie inny przegląd portfolio.
16:00 oprowadzanie: [Projekt Auroville] z autorem wystawy Christoph’em Draeger’em – Art_Inkubator, budynek D
17:00 wernisaż: Piotr Wójcik, 30/100_PL. 30 lat wolności. – FCH Sukcesja
18:00 oprowadzanie: Grand Prix Fotofestiwal 2019 z udziałem artystów – OFF Piotrkowska
19:00 wernisaż: Andy Warhol, Banan, rozporek i inne okładki płytowe – Galeria Andel’s Art
19:30 wernisaż i spotkanie: Nolwenn Brod, Wiek niedojrzałości oraz Superkurator przedstawia: Sara Rogowska, The Miracle’s Life – Piotrkowska 27 i 36
21:00 Otwarcie wystaw w budynku Motyl UŁ: Paweł Jaszczuk, ¥€$U$; Changing Landscape – współczesna fotografia portugalska, EAST_tota , wystawa zbiorowa młodych artystów pochodzących ze wschodniej Polski wstęp wolny – Motyl UŁ
22:00 Impreza: Fotofestiwalowe JAZZTKO + pokazy slajdów Futures. Otwarcie wystaw w niesamowitych wnętrzach dawnej siedziby instytutów germanistyki i romanistyki Uniwersytetu Łódzkiego. W sali kolumnowej i starych salach wykładowych zobaczymy trzy wystawy, a następnie zatańczymy na parkiecie z organizatorami najbardziej tanecznego cyklu w mieście, czyli Jazztko. Przez całą noc na korytarzach budynku wyświetlane będą projekty autorstwa: Katarzyny Wąsowskiej, Iacopo Pasqui, Eleny Subach, Patrycji Wojtas, Karoliny Wojtas (talentów nominowanych przez Fotofestiwal do platformy Futures). – Motyl UŁ, wstęp na imprezę tylko z biletem/karnetem na festiwal, możliwość zakupu na miejscu w dniu imprezy

15.06 SOBOTA
11:00 Fotofestiwal KIDS: Magia ciemni fotograficznej – moja heliografia w ramce (7-14 lat) – Dom Fotografii
12:00 spotkanie: Kawa z Federico Clavarino, prezentacja książki Hereafter – Art_Inkubator, Format
13:00 oprowadzanie po wystawach: To na zawsze zmieni twoje życie, Hipoteza , Ostatnia podróż nieśmiertelnej kobiety – Art_Inkubator, start: sala teatralna
15:00 oprowadzanie po wystawach: Cienie echa , Amerykańskie objawienie , Mitologia oporu – Art_Inkubator, start: sala teatralna
16:30 oprowadzenie po wystawie zbiorowej: Pokoje – Art_Inkubator, sala A22
19:00 wernisaż: Anita Osuch, Dagmara Bugaj, Nie dochodzi do mnie ciepło – FWiMA
20:00 wernisaż: Allan Dransfield, Psy Owcze Bieguna Północnego/Ananas A La Mode ; Urszula Tarasiewicz, Ogrodowa – Muzeum Książki Artystycznej
21:00 OSIEMNASTKA FOTOFESTIWALU – FMuzeum Książki Artystycznej
21:00 oprowadzanie po Muzeum Książki Artystycznej z Jadwigą i Januszem Tryzno
21:30 koncert audiowizualny Echoes Shades ze zdjęciami Piotra Zbierskiego i muzyką zespołu Prześwit
22:30 Dj: dr Warte:mal (Kopenhaga/Berlin)

16.06 NIEDZIELA
11:00 Fotofestiwal KIDS: Zdjęcia w kolorze nieba- cyjanotypia (7–14 lat) – Dom Fotografii
12:00 Późne śniadanie z książkami fotograficznymi. Nawet w największym festiwalowym zgiełku musi znaleźć się czas, aby na chwilę usiąść przy wspólnym stole, dlatego w niedzielne południe spotykamy się, aby w niezobowiązującej atmosferze porozmawiać z autorami oraz wydawcami książek fotograficznych. Zasiądzie z nami m.in.: Simone Sapienza, Małgorzata Czyńska i Katarzyna Gębarowska (Fundacja Farbiarnia), Sem Langendijk (Królewska Akademia Sztuk Pięknych w Hadze), Maciej Jeziorek oraz Igor Pisiuk. – Art_Inkubator, dziedziniec
14:30 oprowadzanie: Anna Orłowska, Futerał – Galeria Bałucka
16:00 Strefa Edukacyjna – panel wprowadzający: Wymiary współczesnej duchowości – Art_Inkubator, budynek C
17:00 wernisaż: Martin Polák, studenci Wydziału Fotografii w FAMU w Pradze, Polák w Polsce – Punkt Odbioru Sztuki 18:30 film: Ustrzelić mafię , reż. Kim Longinotto, USA 2019, 94’ + wprowadzenie Veronici Daltrii – Art_Inkubator, sala teatralna

17.06 PONIEDZIAŁEK Dzień otwarty UŁ, studenci – wstęp bezpłatny
09:00 oprowadzanie: Agata Hejchman i artyści – podopieczni wspólnoty „Dom na Osiedlu”, Odlot – Galeria Odlot
16:30 spotkanie: Janusz M. Tylman i Marek Poźniak, towarzyszące wystawie Zapiski z Bogoty – Galeria Re:Medium 18:00 spotkanie: Dlaczego chcemy wierzyć w niemożliwe? Marcin Napiórkowski – Art_Inkubator, strefa edukacyjna
18:00 wernisaż: Anna Włodarska, (Nie)zapomniane – AOIA Galeria Kawiarnia
19:00 wernisaż: Fotoafisz , wystawa zbiorowa – Galeria Opus

18.06 WTOREK
18:00 spotkanie: Prezentacja/wystawa niepublikowanych prac (Pre)Zapisu socjologicznego , Notatki fotograficz ne Zofii Rydet oraz spotkanie dot. książki Zofia Rydet po latach 1978-2018 – Art_Inkubator, Strefa edukacyjna
19:00 film: Premiera filmu dokumentalnego o Zofii Rydet, Papierki z cukierków… , S. Czyżewski, M. Gołąb Polska 2018, 53’, – Art_Inkubator, sala teatralna
19:30 wernisaż: Monika Łuczak, Złoty Wiek – Galeria Szklarnia II

19.06 ŚRODA
15:00 Agata Hejchman i artyści – podopieczni wspólnoty „Dom na Osiedlu”, Odlot
18:00 pokaz pantomimy – Galeria Odlot
18:00 spotkanie: Dieta i tabu kulturowe wśród Indian Ashaninka, dr Monika Kujawska UŁ – Art_Inkubato, strefa edukacyjna
19:00 finisaż: Katarzyna Jabłońska, Piotr Jabłoński, Za duchem Trzeciej Wyspy – Lokal

21.06 PIĄTEK
21:00 impreza: Fotofestiwalowy Półmetek: Dj Late, Primo Ultimo, Softa-Man + pokaz slajdów Lens Culture oraz Circulations Festival. Wejście z karnetem za darmo, bez 10 zł – P29

22.06 SOBOTA
11:00 Fotofestiwal KIDS: Laboratorium przyszłości warsztat z elementami oprowadzania po wystawie Henrika Spohlera (5-7 lat) – Art_Inkubator
11:00 Fotofestiwal KIDS: Zamrażamy ruch- malujemy światłem! (7–14 lat) – Dom Fotografii
13:00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawach programu głównego – Art_Inkubator, start: sala teatralna
13:00 Fotofestiwal KIDS: Odkrywamy świat fotografii – rodzinna gra terenowa w przestrzeni wystaw Fotofestiwalu (6-12 lat) – Art_Inkubator
19:00 finisaż: Jerzy Grzegorski, Igor Omulecki, Arkadiusz Sylwestrowicz, Trzy – Galeria Wschodnia
19:00 spektakl: ja, bóg , Teatr Chorea, – Art_Inkubator, sala teatralna, pokaz przedpremierowy

23.06 NIEDZIELA
10:30 Fotofestiwal KIDS: Szlakiem kultur i wierzeń , warsztat z elementami oprowadzania po wystawie Piotra Zbierskiego i Nicoli Lo Calzo (7-10 lat) – Art_Inkubator
14:30 FOTO-GRILL Czy trzeba coś dodawać? Widzimy się na rampie w Art_Inkubatorze. Będzie co grillować i pić, ale jak wolisz – zgodnie z tradycją – przynieś swoje. Zapraszamy!
15:00 Piknik w Krakowie – nieoficjalne zamknięcie Miesiąca Fotografii w Krakowie

25.06 WTOREK
09:00 oprowadzanie: Agata Hejchman i artyści – podopieczni wspólnoty „Dom na Osiedlu”, Odlot – Galeria Odlot
19:00 film: Photon , reż. Normal Leto, Polska 2017, 107’ – Motyl UŁ, ul. Sienkiewicza 21, III piętro

26.06 ŚRODA
15:00 oprowadzanie: Agata Hejchman i artyści – podopieczni wspólnoty „Dom na Osiedlu”, Odlot – Galeria Odlot
18:00 spotkanie: Niewyjaśnione jako sektor rozrywki i biznesu , prof. Ewa Nowina-Sroczyńska UŁ – FArt_Inkubator

27.06 CZWARTEK Dzień otwarty UŁ, studenci – wstęp bezpłatny
18:30 film: Szukając Jezusa , reż. Katarzyna Kozyra, Polska 2017, 73’ – Art_Inkubator, sala teatralna

28.06 PIĄTEK
18:00 spotkanie: Świecka świętość i święta świeckość, prof. Tomasz Majewski – Art_Inkubator, strefa edukacyjna
20:00 odsłuch: Muzyka rytualna plemion Afryki Subsaharyjskiej , Paweł Sokołowski – Art_Inkubator, II piętro
21:30 film: Pleśń , pokaz z lektorem na żywo – FMotyl UŁ, ul. Sienkiewicza 21, I piętro

29.06 SOBOTA
12:00 Spotkanie z autorem/ką książki nagrodzonej tytułem Fotograficzna Publikacja Roku oraz jurorami konkursu – Art_Inkubator, rampa
13:00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawach programu głównego – Art_Inkubator, start: biuro festiwalowe
15:00 oprowadzanie: Krzysztof Światły, Rajskie rzeki wysychają na Ziemi – Dom Literatury
22:00 impreza: Supernatural Afterparty – Głębokie Pasmo + pokaz slajdów Supernatural przygotowany przez Emre Kuheylana Wejście z karnetem za darmo, bez 10 zł – Niebostan

30.06 NIEDZIELA
15:00 oprowadzanie: Wątki i sploty , wystawa zbiorowa – FCentralne Muzeum Włókiennictwa
16:00 Fotoklub przedstawia: Duchowość i przyziemność. Religie w książkach fotograficznych – dyskusja: Paweł Jaszczuk, Łukasz Gorczyca, Adam Mazur – Art_Inkubator, sala teatralna
16:00 Wróżenie z fusów z Fotofestiwalem – siesta i rozmowy o tegorocznej edycji z zespołem Fotofestiwalu. Zapraszamy do wspólnego leżakowania i snucia planów na jeszcze lepszą przyszłość – Art_Inkubator, rampa
19:30 wykład performatywny: Rubedo: Magnum Opus, Kuba Woynarowski, w ramach wystawy Pokoje – Art_Inkubator, sala teatralna
20:00 koncert: The Sound of… , Bartek Talaga i Alex Raczyński, w ramach wystawy Pokoje -Art_Inkubator, sala A22

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *