okgornaZapraszamy wszystkich do udziału w czwartym Foto Deju Na Górnej. Tym razem przygotowaliśmy dla Was fotograficzną zabawę z Willą Otto Haesslera, czyli obecnym Ośrodkiem Kultury „Górna”. Początek Foto Deja w poniedziałek, 26 stycznia o godz. 17. To jednak nie wszystko, o godz. 18 w przestrzeni OK Górna odbędzie się wernisaż wystawy, na której zaprezentujemy zdjęcia z poprzednich fotograficznych plenetów – z ulicy Popioły, Parafii św. Wojciecha i Centrum Sukcesja.

Autorzy prezentowanych na wystawie zdjęć to: Marcin Bałczewski, Dhiru Bhojwani. Patrycja Cychner, Martyna Dzimitrowicz, Marbara Gołowińska, Juliusz Grzelczak, Magdalena Jaszczak-Birkowska, Dominik Kolęda, Daniel Kowalczyk, Anna Mizerska, Anna Polewska, Jolanta Przychoda, Łukasz Ratajczyk, Mateusz Sidor i Katarzyna Turkowska.

Tym razem nie musicie zapisywać się na Foto Deja, aczkolwiek miło będzie, jeśli mailowo zadeklarujecie swoją obecność – swoje imię i nazwisko wyślijcie na adres fotodej@gorna.pl.

Głownym organizatorem akcji jest Ośrodek Kultury Górna wspierany przez Plaster Łódzki i DDlodz.

O WIlli Otto Haesslera (ze strony OK Górna):

Willa, w której mieści się Ośrodek Kultury Górna, oraz otaczający ją ogród, jest charakterystycznym przykładem łódzkiej rezydencji fabrykanckiej i świadectwem łódzkiej przeszłości industrialnej, włókienniczej i wielokulturowej. Jest budynkiem rozpoznawalnym przez łodzian, a szczególnie przez mieszkańców dzielnicy Górna, którzy nazywają go „pałacykiem”.

W 1896 roku Teresa John kupiła plac między ulicami Widzewską (ob. Kilińskiego), rzeką Dąbrówką, obecną ulicą Łęczycką i projektowaną wtedy ulicą Siedlecką. Dwa lata później John sprzedała połowę częściowo zabudowaną budynkami fabrycznymi działkę niemieckiemu przedsiębiorcy Otto Haesslerowi, właścicielowi firmy Otto Haessler i S-ka. Haessler wybudował na tej parceli fabrykę, mieszkania dla majstrów, stajnię i wozownię. W 1898 roku od strony ulicy Widzewskiej wzniósł willę otoczoną ogrodem, w której zamieszkał. Dom od frontu posiada strzelistą kopułę, spadzisty dach, dawniej były tu też przeszklone werandy oraz osobne wejście dla służby. Budynek powstał w niespotykanym w Łodzi stylu szwajcarsko-alpejskim. W ogrodzie utworzono staw, a na granicy działki przepływała, obecnie wyschnięta, rzeka Dąbrówka. Na początku XX wieku willa została rozbudowana o wschodnią część. Po II wojnie światowej rodzina Haesslerów wyjechała do Niemiec, a rodzina właściciela zrezygnowała z roszczeń do nieruchomości, zastrzegając przeznaczenie willi na cele społeczne i kulturalne.

Zobacz także:

Foto Dej na Górnej #3 – Sukcesja (foto)

Foto Dej na Górnej #2 – Parafia Świętego Wojciecha (foto+wideo)

Foto Dej na Górnej #1 – Popioły (foto+wideo)

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Wertykalne poziomy narracji Teatru Chorea
wytnijholubca
Wytnij Hołubca w Łodzi – informacje
Festiwal Sztuki Ulicznej „Hokus Pokus” 2019

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*