Podczas tegorocznych wakacji odbędzie się trzecia odsłona projektu, który został zainaugurowany 2018 r. W ramach cyklu koncertów „Fortepiany Wolności” zostanie zaprezentowana muzyczna historia 75-lecia Łodzi Filmowej. Artyści sięgną po dorobek najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej: Krzysztofa Pendereckiego, Krzysztofa Komedę, Wojciecha Kilara, Michała Lorenca, Jana Ptaszyna-Wróblewskiego, Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza czy Henryka Kuźniaka. Koncerty odbędą się w przestrzeni miejskiej w godzinach wieczornych, uczestnictwo w nich będzie darmowe.

W trakcie obecnej edycji projektu usłyszymy tematy z filmów: „Stawka większa niż życie”, „Pan Anatol szuka miliona”, „Psy”, „Vabank” czy „Kingsize”. Przed publicznością wystąpi jak zwykle czołówka polskich pianistów: Maciej Tubis, Aleksander Dębicz, Witold Janiak, Kuba Sokołowski czy Adam Kośmieja.

W najbliższą niedzielę (19 lipca) na Rynku Manufaktury, o godz.18.00, wyśmienity pianista, Kuba Sokołowski zaprezentuje utwory z filmów związanego z Łodzią reżysera – Wojciecha Jerzego Hasa. Nie powinno zabraknąć fragmentów muzyki do filmu „Rękopis znaleziony w Saragossie” i piosenek: „Miłość ci wszystko wybaczy”, „Pamiętasz, była jesień”, „Czerwone Maki”.

Twórczą drogę Kuby Sokołowskiego przez lata określała historia nowoczesnego fortepianu jazzowego, zgłębiana i rozwijana w brooklyńskim konserwatorium School for Improvisational Music oraz w ramach autorskiej formacji Magnolia Acoustic Quartet. Z czasem okazało się, że upragnionej artystycznej wolności nie odnalazł w gatunku będącym jej popularnym synonimem, lecz w – rzekomo sztywnej i konwencjonalnej – muzyce współczesnej. Może dlatego, że Sokołowski nie szukał inspiracji w jej głównym – warszawsko-jesiennym nurcie, lecz na jego obrzeżach. Na mistrza wybrał Szabolcsa Esztenyiego, wybitnego outsidera awangardowej sceny polskiej i węgierskiej. Muzyków dzielą dwa pokolenia, jednoczy – unikatowe połączenie minimalizmu, swobodnej improwizacji oraz radykalnych eksperymentów brzmieniowych. W końcu Esztenyi zdradził uczniowi tajniki nigdy nie zapisanych, przez dekady żyjących tylko w jego pamięci „muzyk kreowanych”. Ten cykl jest fascynującą wyprawą w świat fortepianu totalnego. Poczciwy instrument Chopina zamienia Esztenyi w monumentalny dzwon, egzotyczny zestaw perkusyjny albo akustyczny syntezator.

„Fortepiany Wolności” to impreza towarzysząca 12. edycji Festiwalu Soundedit. Zadanie Fortepiany Wolności jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Zdjęcia: mat. pras. organizatora

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
lastroad
Last Road w Krańcoofce
Fisz Emade Tworzywo w Wytwórni
fisz_emade_tworzywo_20150509_1570420888
Fisz Emade Tworzywo w Wytwórni

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*