Łódzki pianista jazzowy Maciej Tubis zaprezentuje autorskie interpretacje standardów Krzysztofa Komedy. W repertuarze pojawią się oczywiście tak znane kompozycje jak: „Kołysanka Rosemary” czy ballada z filmu „Prawo i pięść”. Wspólnym mianownikiem dla obu artystów jest podobna filozofia tworzenia muzyki. Tak, jak Komeda szukał swojego języka i pierwszy odszedł od wzorców muzyki amerykańskiej, tak Tubis w swoich autorskich płytach także poszukuje własnych rozwiązań.

Zderzenie klasycznej wrażliwości Tubisa z twórczością Komedy owocuje muzyką wrażliwą, wielopłaszczyznową i ponadczasową. Takie właśnie kompozycje pozostawił po sobie ten ostatni. Dają się interpretować na wiele sposobów, a jedną z prób usłyszymy 15 czerwca w Muzeum Książki w który stoi zabytkowy fortepian. Jak sam pianista zaznaczył, ten instrument zainspiruje go do poszukiwania nowych ścieżek muzycznych improwizacji. W stojącym bowiem w łódzkim Muzeum Książki fortepianie czuć ducha czasów Komedy. Kto wie, może nawet sam Krzysztof Komeda na nim kiedyś grał?

Maciej Tubis jest asystentem w łódzkiej Akademii Muzycznej na Wydziale Jazzu. Ma na koncie sześć autorskich płyt, w tym ostatnio wydana „Flashback” z zespołem Tubis Trio oraz „Lunatyk” z duetem Bolewski|Tubis. W przyszłym roku ukażą się kolejne płyty obu projektów.

Pianista wystąpi 15 czerwca (sobota) o godz. 20.30 przy ul. Tymienieckiego 24 – Muzeum Książki Artystycznej. Koncert odbędzie się dzięki współpracy łódzkich imprez: Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit oraz Foto Festiwalu. Wstęp wolny.

Zdjęcia: mat. pras. Fortepiany Wolności

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Voice Of Hope – Koncert Symfoniczny na zakończenie Sezonu Artystycznego
11666229_1072261602793793_5368767241199870343_n
Grohman Orchestra – Klasyka Polskiej Rozrywki
Jubileusz 30-lecia Orkiestry Kameralnej Polish Camerata

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*