Fontanny w Parku Helenów (foto+wideo)

Fontanny_Helenow_4Niezwykłe fontanny w Parku Helenów. Pierwsze w łodzi kolorowe fontanny, podświetlane w technologii LED RGB, usytuowane na stawach. Strumienie wody uzyskują  wysokość ok. 7m i średnicę 15 m ( większa) i osiągają bardzo wysoką wydajność wody (110 m3/h). To oznacza, że trzy pompy mogłyby napełnić wodą 10-piętrowy 1-klatkowy wieżowiec w ciągu zaledwie w ciągu 5 godzin.

Dzięki astronomicznemu zegarowi – zmiennokolorowe oświetlenie załącza się w godzinach wieczornych, tuż po zachodzie słońca. Wodotryski zostały wyposażone w specjalistyczny program sterujący, który zapewnia zmienną wysokość obrazu wodnego połączoną z synchronizowanym, energooszczędnym oświetleniem RGB.

Prócz funkcji ozdobnej, fontanny wpływają na  jakość wody poprzez sztuczne napowietrzanie, co poprawia ekosystem stawów. Fontanny są demontowane na okres zimowy, ale w tym roku specjalnie został przedłużony czas ich funkcjonowania (do końca października), by mieszkańcy mieli okazje je podziwiać jeszcze przed początkiem sezonu zimowego. Koszt realizacji zadania wyniósł ok. 570.000 zł , a w ramach  umowy wykonano także przyłącze elektryczne do tablicy sterującej oraz wodociągowe służące do uzupełniania wody w stawach.

W ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiego Zarząd Zieleni Miejskiej realizuje w 2017 roku w sumie kilkanaście projektów, w tym 12 bezpośrednio związanych z łódzkimi parkami i rekreacją. To między innymi siłownia pod chmurką w Parku Widzewskim (39.000 zł), plac zabaw w Parku Matejki – projekt o nazwie Wschód Śródmieścia (75.000 zł), czy projekty takie jak montaż oświetlenia w parku miedzy ul. Lutomierską a Drewnowską (280.000 zł). W sumie wszystkie te 12 projektów to koszt ponad 2,2 mln zł. Dodatkowo projekty związane z terenami zielonymi i rekreacją realizuje także Wydział Gospodarki Komunalnej. W ramach IV edycji są to trzy projekty na łączną kwotę 568. 175 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *