11wrzesnia_024Od soboty, 11 września w przestrzeni miasta można podziwiać główną wystawę tegorocznego FOKUS Łódź Biennale. „Od Placu Wolności do Placu Niepodległości” potrwa do 10 października, towarzyszy jej m. in. „Archeologia Piotrkowskiej”.

 
Kilkudziesięciu artystów z całego świata na Piotrkowskiej, w odcinku od Placu Wolności do Placu Niepodległości, zaprezentowało różnorakie dzieła – fotografie, instalacje, projekty wideo i performance. O ile samo znajdywanie i oglądanie ich pomysłów sprawia satysfakcję, to jednak da się wyczuć, iż większość z nich ma błahe „podłoże treściowe” oparte wyłącznie na prostym koncepcie.

Postanowiłem zapoznać się z ekspozycjami bez przewodnika, który otrzymać można m. in. w siedzibie Biennale przy Piotrkowskiej 118 i innych miejscach wystawowych. To było bardzo trudne zadanie, wiedziałem tylko mniej więcej, w których bramach, ogródkach będą umieszczone propozycje twórców.

Po pewnym czasie doszedłem do wniosku, iż gdyby nie tabliczki umieszczone gdzieś obok prac, baloniki z logiem FOKUS Biennale, wiele z propozycji umknęło by mi. Z drugiej strony wiele innych, nie należących do przedsięwzięcia rysunków, starych plakatów lub dziwnie wyglądających instalacji „żyjących” od lat na Piotrkowskiej można by wpisać w te przedsięwzięcie. Oczywiście nasuwa się tu pytanie, Czy poza nazwiskami artystów coś ich dzieła od „stanu zastałego” różni? Dla mnie w wielu przypadkach to co widziałem i to co omylnie interpretowałem jako np. instalacje, element wystawy przewyższało pomysły  znanych twórców (łodzianie to tacy sprytni ludzie, że nawet do plastikowych kubeczków nasikać potrafią – nie, to nie jest jeden z biennalowych projektów). W dodatku przyglądając się „Od Placu Wolności do Placu Niepodległości” w głowie rozbrzmiewał mi także komentarz wrocławskiego artysty, Roberta Lenarda, który na fanpage Puzdro skrytykował konceptualizm, „to dobre dla kogoś kto nagle zrozumiał, ze do robienia sztuki też potrzebny jest warsztat”. I wciąż powracało i powraca kolejne pytanie, gdzie obok formy treść się znajduje?

Także po późniejszym zapoznaniu się z oficjalnym przewodnikiem po Biennale można mieć pewne wątpliwości. Opisy typu „przywiozę moje prototypy i umieszczę je w konkretnych miejscach, gdzie będzie można z nich korzystać (…) dołączę do tego rysunki, wyjaśnienia” przypominają nieco tłumaczenie Jerzego Skolimowskiego, którego nasłuchałem się podczas jego autorskiej ekspozycji – „a tu mi się maznęło, tu ta plama chyba przypomina mnie, a tu wziąłem szczotkę i tak zamazałem”.

Niepostrzeżenie obok głównej wystawy zainaugurowano kolejną ekspozycję pt. „Archeologia Piotrkowskiej”. Także na tych samym odcinku Piotrkowskiej kilkunastu artystów „odmitologizuje” lub też „mitologizuje” naszą reprezentatywną ulicę korzystając z włąsnej pamięci. Najbardziej widocznym elementem „Archeologii…” są tabliczki przywieszane obok prawdziwych nazw ulic. Tak to nie główna ekspozycja, a projekt towarzyszący autorstwa Konrada Kuzyszyna.

Na pewno ze względów czysto rozrywkowych warto poznać pomysły artystów łódzkiego Biennale. Duża część z nich jest banalna, ale znaleźć można kilka perełek, nawet wyłącznie wizualnych (takich jak np. gigantyczna maska umieszczona w podwórzu przy Piotrkowskiej 37). Korzenie FOKUS wyrastają z Konstrukcji w procesie. Dziś opowiadających o tym przedsięzięciu nie wspominamy o tym, jacy wybitni artyści tam byli, jak niezwykłe projekty tam robiono, a w kontekście – „takie wydarzenie, w latach 80., w Europie Wschodniej”. Być może i tegoroczną imprezę tak trzeba interpretować. Nie jako pojedyncze projekty, a sam zamysł, mniej lub bardziej udany. Ogrom przygotowanej pracy, a że często bez treści – pewnie się za bardzo czepiam.

 
FOKUS Łódź Biennale 2010 FOKUS Łódź Biennale 2010FOKUS Łódź Biennale 2010 FOKUS Łódź Biennale 2010
FOKUS Łódź Biennale 2010 FOKUS Łódź Biennale 2010 FOKUS Łódź Biennale 2010
FOKUS Łódź Biennale 2010 FOKUS Łódź Biennale 2010 FOKUS Łódź Biennale 2010
FOKUS Łódź Biennale 2010 FOKUS Łódź Biennale 2010 FOKUS Łódź Biennale 2010
FOKUS Łódź Biennale 2010 FOKUS Łódź Biennale 2010 FOKUS Łódź Biennale 2010FOKUS Łódź Biennale 2010
FOKUS Łódź Biennale 2010 FOKUS Łódź Biennale 2010 FOKUS Łódź Biennale 2010
FOKUS Łódź Biennale 2010FOKUS Łódź Biennale 2010 FOKUS Łódź Biennale 2010FOKUS Łódź Biennale 2010 FOKUS Łódź Biennale 2010
FOKUS Łódź Biennale 2010 FOKUS Łódź Biennale 2010 FOKUS Łódź Biennale 2010
FOKUS Łódź Biennale 2010 FOKUS Łódź Biennale 2010 FOKUS Łódź Biennale 2010
FOKUS Łódź Biennale 2010 FOKUS Łódź Biennale 2010 FOKUS Łódź Biennale 2010FOKUS Łódź Biennale 2010
FOKUS Łódź Biennale 2010FOKUS Łódź Biennale 2010 FOKUS Łódź Biennale 2010 FOKUS Łódź Biennale 2010
FOKUS Łódź Biennale 2010FOKUS Łódź Biennale 2010 FOKUS Łódź Biennale 2010
PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
IMG_5728
Michał Rybiński – Morfologia Brudu (foto)
chopin_008
„Cóż po Chopine” – projekt polimedialny (foto)
IMG_1043
Etnozabawki czyli KOŃstrukcje w procesie (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*