IMG_0132ff26 i 27 września na terenie Manufaktury organizowano Firefighter Combat Challenge czyli zmagania strażaków. Walka z ogniem wymaga odwagi, stalowych nerwów oraz dobrej kondycji fizycznej.

Początki strażackiego testu sprawności sięgają połowy lat 70. Amerykański Uniwersytet Maryland opracował zadania, które najlepiej weryfikują zdolności potencjalnych pożarników. Z nastaniem lat 90. amerykańskie zamiłowanie do rywalizacji nadało sprawdzianowi kwalifikacyjnemu nową postać – Firefighter Combat Challenge. Pomysł spektakularnych zawodów sprawdzających umiejętności strażaków szybko rozprzestrzenił się na inne kraje, docierając również do Polski. Manufaktura po raz trzeci zmieniła się w arenę zmagań ponad 140 strażaków z Polski, Czech, Słowacji i Słowenii.

joomplu:79234

Chętni do zajęcia miejsca na podium zmierzyli się z pięcioma zadaniami. Uczestnicy rozpoczęli rywalizację od wniesienia oraz wciągnięcia dwóch 19-kilogramowych węży strażackich na specjalnie skonstruowaną, 12-metrową wieżę. Następnie musieli wykazać się nieprzeciętną siłą oraz zwinnością, przesuwając ważącą aż 72 kilogramy sztabę na odległości 1,5 metra i przebiegając 40-metrowy slalom. Ostatnią konkurencją było„uratowanie” 80-kilogramowego manekina.

Zawodom towarzyszył pokaz sprzętu gaśniczego. Na rynku stanął również samochód strażacki. Najmłodsi mogli spróbować swoich sił na odpowiedniku trasy głównej rywalizacji.

/fot. Marcin Jurkiewicz www.magiakadrow.com.pl

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Premiera VII edycji kalendarza Kochamy Łódź (foto)
DSC_0956
Festiwal Dobrego Smaku: Kulinarna gra miejska!
SDC10555
XVI Ogólnopolska Giełda Rzeczy Dawnych i Osobliwości (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*