W najbliższym spektaklu opery „Chopin”, 22 grudnia 2021 roku, w Teatrze Wielkim w Łodzi wystąpi dwóch finalistów XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – zdobywca drugiego miejsca Alexander Gadjiev oraz finalista Hyuk Lee.

 

Wydarzenie otworzy recital fortepianowy, w trakcie którego Hyuk Lee wykona Nokturn Es-dur op. 9 nr 2, Nokturn H-dur op. 62 nr 1, Etiudę As-dur op. 25 nr 1 i Poloneza-Fantazję As-dur op. 61 z wykorzystaniem obrazów Wojciecha Siudmaka w wizualizacjach Emilii Sadowskiej.

Po jego występie Alexander Gadjiev zagra Sonatę b-moll, za którą muzyk zdobył nagrodę Krystiana Zimermana. Tego samego wieczoru pianista wcieli się w rolę Fryderyka Chopina w operze „Chopin”, wykonując Etiudę c-moll op. 10 nr 12 (Rewolucyjną) oraz Preludium e-moll op. 28 nr 4.

 

Opera „Chopin” – Giacomo Orefice

 

To przepiękna opowieść oparta na życiu i niepowtarzalnej muzyce Fryderyka Chopina urozmaicona popisami wokalno-aktorskimi. To dzieło powstało z wielkiej sympatii i uznania dla muzyki Fryderyka Chopina; jej twórca – Włoch Giacomo Orefice swoją partyturę oparł w całości na muzyce polskiego kompozytora, jego postać stała się też inspiracją dla libretta, a samo nazwisko – tytułem opery.

„Chopin” – jak twierdzą niektórzy historycy muzyki – to opera, która jest dziko nieścisłą relacją z życia kompozytora. Wszystkie postaci oprócz głównego bohatera są całkowicie fikcyjne, a sam przebieg operowych zdarzeń jedynie sugeruje pewne wątki z życia wielkiego Polaka.

 

Premiera opery „Chopin” w Teatrze Wielkim w Łodzi miała miejsce 1 października. Patronat honorowy nad premierą objął Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Prof. Piotr Gliński oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

 

 

ALEXANDER GADJIEV

Urodził się 23 grudnia 1994 r. Po z górą dziesięciu latach nauki u ojca Siavusha Gadjieva studiował w Mozarteum w Salzburgu w klasie Pavla Gililova, a obecnie składa egzaminy koncertowe w Hanns Eisler Hochschule w Berlinie pod kierunkiem Eldara Nebolsina. Jest Artystą Nowego Pokolenia BBC (2019–2022). Zdobywca I nagród prestiżowych konkursów pianistycznych: IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Hamamatsu, Monte-Carlo Piano Masters (2018) oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Sydney (2021). Współpracował m.in. z orkiestrami symfonicznymi w Monte Carlo, Tokio, Nagoi, Kyoto, Pradze czy Katowicach (NOSPR). W 2018 r. wydał debiutancką płytę Literary Fantasies z utworami Liszta i Schumanna. W 2021 roku zdobył II Nagrodę na XVIII Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina. Na tym samym konkursie Kristian Zimerman wręczył mu nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie sonaty.

 

HYUK LEE

Urodził się 4 stycznia 2000 r. w Seulu. Obecnie kształci się w Konserwatorium Moskiewskim w klasie fortepianu Władimira Owczynnikowa. W 2016 r., jako najmłodszy uczestnik w historii, wygrał X Konkurs im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Ten utalentowany pianista koreański jest też laureatem III nagrody X Konkursu w Hamamatsu (2018), jak również I miejsca i nagrody za najlepsze wykonanie koncertu Moskiewskiego Konkursu Chopinowskiego dla Młodzieży (2012). Występował m.in. w salach im. Dvořáka i Smetany w Pradze, Konserwatorium Moskiewskiego, Filharmonii Warszawskiej, Salle Cortot w Paryżu, Muziekgebouw w Eindhoven, Tivoli Vredenburg w Utrechcie, Kioi Hall w Tokio oraz na Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju. Jest finalistą 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 2021 roku.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
singleiremiksy
Single i remiksy w Teatrze Muzycznym
049e1e7f1dbaed28aa307d562ffbe8fbe165d731_oryginal
„Mord” w Teatrze Nowym – zapowiedź
zazamknie
Premiery teatralne – grudzień 2011

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*