Finay_oglnopolskie_Z_Podworka_na_Stadion_o_Puchar_Tymbarku-Wielki_Fina-fot.Cyfrasport_4Zakończyła się XVII edycja Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. 2 maja na stadionie PGE Narodowym w Warszawie poznaliśmy piłkarskich mistrzów do lat 10 i do lat 12. W finale ogólnopolskim uczestniczyły 4 drużyny z województwa łódzkiego, z których w Wielkim Finale na PGE Narodowym zagrali chłopcy do lat 12 z MGUKS Pogoń Zduńska Wola. Musieli jednak uznać wyższość SP 45 z Wrocławia. Wśród chłopców do lat 10 najlepsza okazała się drużyna z UKS Irzyk z woj. mazowieckiego. W rozgrywkach dziewczynek zwyciężyły KKS Katowice z woj. śląskiego (kategoria U-10) oraz UKS Ząbkovia Ząbki z woj. mazowieckiego (kategoria U-12). Na zwycięskie drużyny czeka teraz nagroda główna, czyli mecz Polska-Rumunia w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata, 10 czerwca w Warszawie.

Podczas finału ogólnopolskiego XVII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zobaczyliśmy w akcji 64 najlepsze drużyny do lat 10 i 12 z całej Polski. Po uroczystym otwarciu przy stadionie PGE Narodowym, które odbyło się 29 kwietnia, najzdolniejsi piłkarze i piłkarki ze wszystkich województw przez dwa dni dzielnie walczyli na boiskach Legii oraz Agrykoli Warszawa o awans do Wielkiego Finału.

2 maja, tuż przed finałem Pucharu Polski pomiędzy Arką Gdynia i Lechem Poznań, wyłoniono zwycięzców XVII edycji rozgrywek o Puchar Tymbarku. Na oczach tysięcy fanów na trybunach PGE Narodowego i widzów transmisji w Polsacie Sport i Super Polsacie, na murawę wybiegli reprezentanci najlepszych w tym roku województw. Rozegrali 4 spotkania finałowe, które wyłoniły mistrzów Polski wśród dziewcząt i chłopców w kategoriach wiekowych U-10 i U-12. W żadnym z tych spotkań nie zabrakło pięknych bramek, składnych akcji czy emocji trzymających w napięciu do samego końca, czyli wszystkiego, co w futbolu najpiękniejsze.

Wydarzenia na żywo w telewizji Polsat relacjonowali dla kibiców Mateusz Borek, jeden z najpopularniejszych komentatorów w Polsce oraz Łukasz Wiśniowski znany z kanału „Łączy Nas Piłka”. Zmagania najmłodszych piłkarskich talentów osobiście obserwowali m.in. Zbigniew Boniek (Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej), Adam Nawałka (selekcjoner reprezentacji Polski), Marcin Dorna (selekcjoner reprezentacji do lat 21) oraz trenerzy młodzieżowych reprezentacji Polski: Marcin Kasprowicz, Bartłomiej Zalewski i Robert Wójcik.

– Największą wartością tego Turnieju jest popularyzacja piłki nożnej wśród dzieci i młodzieży. Ci, którzy grają dobrze, mogą dodatkowo dzięki tym rozgrywkom odwiedzić nowe miejsca, pojawić się może pierwszy raz w Warszawie, otrzymać wartościowe nagrody. Taka impreza pokazuje, że piłka i rywalizacja to są pozytywne emocje i staramy się zaszczepić wśród naszych dzieci uprawianie sportu, bo wychowanie w duchu aktywności fizycznej jest absolutnie potrzebne – powiedział Zbigniew Boniek, Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

– Na pewno jest to duża wartość selekcyjna, bo obserwacja tak wielu młodych piłkarzy i piłkarek na tle innych, najlepszych w Polsce, to doskonały przegląd zawodników, którzy mogą w przyszłości stanowić o sile reprezentacji Polski, a historia tego Turnieju pokazuje, że tak właśnie się działo. Dodatkową wartością jest też kontakt tej piłki u podstaw piramidy z piłką profesjonalną. Na stadionie PGE Narodowym mamy kolejno mecze zespołów dziecięcych, a potem finał Pucharu Polski. To też dowód na to, jak blisko jest z podwórka na stadion – mówił podczas finałów selekcjoner reprezentacji Polski do lat 21, Marcin Dorna.

– Dzień 2 maja jest również już od 4 lat prawdziwym świętem piłki nożnej w Polsce. Gra na murawie stadionu PGE Narodowego w meczach finałowych Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to dla tych młodych zawodników nie tylko nagroda za ciężką pracę, poświęcenie i serce do futbolu, ale również motywacja do kolejnych treningów. Gratuluję wszystkim uczestnikom finału ogólnopolskiego i życzę, by Wasz talent i pasja do futbolu zaowocowały w przyszłości grą w reprezentacji Polski wzorem Arkadiusza Milika czy Piotra Zielińskiego, którzy też kiedyś grali w tym Turnieju – powiedział Krzysztof Pawiński, Prezes Zarządu Maspex.

Na najniższym stopniu podium w kategorii dziewczynek U-10 stanęły reprezentantki Łodzi – UKS SMS Łódź. Po dekoracji medalowej trenerka nadal przeżywała ostatnie spotkania. – Niesamowite emocje dla nas, podnieść się po porażce w półfinale i wygrać bez mrugnięcia okiem mecz o 3. miejsce. Jestem dumna z przemiany jaką przeszły moje zawodniczki. Przez cały rok pracowaliśmy przede wszystkim nad psychiką naszych zawodniczek, bo o ich umiejętności byłam spokojna. One cieszą się grą, kochają to co robią. W każdym spotkaniu rozgrywanym widziałam pasję, zaangażowanie i determinację w dążeniu do celu. Jestem pełna podziwu – przekonywała zadowolona ze swoich podopiecznych Anna Kaźmierczak. – Jeden przegrany mecz nauczył nas, że trzeba umieć przygrywać. To tylko piłka, gra się do końca, a tak naprawdę liczy się drużyna. Zarówno dla mnie i dla moich podopiecznych to największy sukces. Chcę dalej je uczyć, że piłka to przede wszystkim pozytywne emocje i radość z gry, a nie wyniki –  podsumowała trenerka zespołu z Łodzi.

Niedosyt odczuwał z kolei trener Krzysztof Kowalski, którego podopieczni – RAP Radomsko – zajęli 9. miejsce w Turnieju w kategorii U-10 chłopców. – Do pierwszej ósemki zabrakło nam tylko jednego punktu, który tak naprawdę straciliśmy w doliczonym czasie gry w jednym z trzech spotkań grupowych. Dziś chłopcy świetnie zaprezentowali się w rozgrywkach o miejsca 9-16, które wygraliśmy w bardzo dobrym stylu. Otoczka tego turnieju, a także obecność najważniejszych osób polskiej piłki, to dla moich chłopców największa wartość. Dodatkowo można grać, rozwijać się i zwiedzać nowe miejsca – skomentował trener Kowalski. – Celem tej grupy jest gra w piłkę jak będą mieć 15-16 lat. To będzie mój ogromny sukces. Dzisiejsze zwycięstwa czy porażki tak naprawdę nic nie zmienią, w tym wieku to przede wszystkim zabawa – dodał.

Zawodniczki z ULKS Sieradz reprezentujące województwo w kategorii U-12 dziewcząt zajęły finalnie 11. miejsca w finale ogólnopolskim. – Każdy by chciał taki Turniej wygrać, ale sam przyjazd tutaj jest sukcesem. Cztery dni spędzone tutaj to wielka przygoda. Dziewczynki na pewno nie zagrały na 100% swoich możliwości, więc mogło być jeszcze lepiej, ale 11. miejsce w Polsce jest lokatą odpowiadającą naszej postawie w Warszawie. Dziewczyny czują się mistrzyniami województwa łódzkiego i nikt im nie zabierze – podsumował występ swojego zespołu trener Rafał Dziuba.

Najlepiej w tym roku zaprezentowali się zawodnicy MGUKS Pogoń Zduńska Wola, którzy finałowe spotkanie Pucharu Polski oglądali ze srebrnymi medalami na szyi, które wręczył im selekcjoner Reprezentacji Polski – Adam Nawałka. Podopieczni trenera Marka Lorenca po pełnym emocji Wielkim Finale, w którym o zwycięstwie zdecydowały rzuty karne, musieli zadowolić się 2. miejscem w kategorii U-12 chłopców. – Emocje jeszcze nie opadły. Jestem bardzo dumny z mojego zespołu, bo graliśmy na PGE Narodowym. Dla mnie jest to już dziś wielki sukces. Z kolei chłopcy jeszcze dziś traktują porażkę w finale jako coś złego. Potrzebują jednak chwilę czasu, aby zrozumieć, jak wiele naprawdę udało nam się osiągnąć – komentował po meczu finałowym drugi trener Kacper Grelewski. – Mam nadzieję, że z naszego sukcesu cieszą się nie tylko rodziny naszych podopiecznych, ale i cała Zduńska Wola. Na dodatkowe wyróżnienie zasłużył napastnik MGUKS Pogoń Zduńska Wola – Maksymilian Stangret, który został wybrany najlepszym zawodnikiem Turnieju w swojej kategorii wiekowej.

Klasyfikacja generalna
Miejsce     Chłopcy U-10    Dziewczęta U-10    Chłopcy U-12    Dziewczęta U-12
I     MAZOWIECKIE (UKS Irzyk)    ŚLĄSKIE (KKS Katowice)    DOLNOŚLĄSKIE (SP 45 Wrocław)    MAZOWIECKIE (UKS Ząbkovia Ząbki)
II    LUBUSKIE (UKS 4 Kostrzyn)    PODKARPACKIE (Beniaminek Krosno)    ŁÓDZKIE (MGUKS Pogoń Zduńska Wola)    WIELKOPOLSKIE (KA 4 Respect)
III    WIELKOPOLSKIE (SP 1 Międzychód)    ŁÓDZKIE (UKS SMS Łódź)    WIELKOPOLSKIE (UKS AP Reissa Poznań)    ŚLĄSKIE (Akademia Sportu KSB Lędziny)
IV    POMORSKIE (UKS Orlik Stężyca)    KUJAWSKO-POMORSKIE (UKS Tęcza Bydgoszcz)    KUJAWSKO-POMORSKIE (SP 69 Bydgoszcz)    PODKARPACKIE (Beniaminek Krosno)
V    ŚWIĘTOKRZYSKIE (AMO I Kielce)    LUBUSKIE (MUKS Stilon Gorzów)    ZACHODNIOPOMORSKIE (SP 51 Szczecin)    ŚWIĘTOKRZYSKIE (PSP 7 Ostrowiec Św.)
VI    WARMIŃSKO-MAZURSKIE (SP 18 Olsztyn)    DOLNOŚLĄSKIE (UKS Wołów)    MAZOWIECKIE (SP 22 Płock)    POMORSKIE (UKS Lider Rychnowy)
VII    MAŁOPOLSKIE (MUKS Dunajec Nowy Sącz)    ZACHODNIOPOMORSKIE (UKS Olimpia Szczecin)    POMORSKIE (UKS Jedynka Reda)    ZACHODNIOPOMORSKIE (UKS Olimpia Szczecin)
VIII    KUJAWSKO-POMORSKIE (Gol Brodnica)    OPOLSKIE (SP 4 Namysłów)    LUBELSKIE (UKS Niedźwiadek Chełm)    DOLNOŚLĄSKIE (ZS w Wojborzu)
IX    ŁÓDZKIE (RAP Radomsko)    MAZOWIECKIE (Varsovia Girls)    MAŁOPOLSKIE (SP 18 Tarnów)    MAŁOPOLSKIE (UKS Trójka Staszkówka Jelna)
X    PODKARPACKIE (AMO Rzeszów)    PODLASKIE (UKS 10 Łomża)    ŚWIĘTOKRZYSKIE (SP 27 Kielce)    LUBELSKIE (UKS Piątka Biała Podlaska)
XI    ZACHODNIOPOMORSKIE (MUKS Orzeł 2010 Wałcz)    MAŁOPOLSKIE (C.A.R. Junior Krzeszowice)    ŚLĄSKIE (MUKP Dąbrowa Górnicza)    ŁÓDZKIE (ULKS Sieradz)
XII    OPOLSKIE (Masters Brzeg)    LUBELSKIE (PSP Modliborzyce)    OPOLSKIE (UKS Rodło Opole)    WARMIŃSKO-MAZURSKIE (SP Samborowo)
XIII    LUBELSKIE (UKS Niedźwiadek Chełm)    WARMIŃSKO-MAZURSKIE (SSP Tylice)    WARMIŃSKO-MAZURSKIE (SP 19 Elbląg)    KUJAWSKO-POMORSKIE (UKS Tęcza Bydgoszcz)
XIV    ŚLĄSKIE (UKS Gol Bieruń)    WIELKOPOLSKIE (UKS 2 Luboń)    PODLASKIE (SP 14 Białystok)    OPOLSKIE (LUKS Biała Nyska)
XV    PODLASKIE (SP 4 Zambrów)    ŚWIĘTOKRZYSKIE (PSP Kunów)    LUBUSKIE (UKS Polonia Słubice)    LUBUSKIE (MUKS Stilon Gorzów)
XVI    DOLNOŚLĄSKIE (SP 11 Jelenia Góra)    POMORSKIE (SP 5 Malbork)    PODKARPACKIE (SP 9 Dębica)    PODLASKIE (SP Rosochate)

Podczas Wielkiego Finału wręczono również wyróżnienia indywidualne. Nagrodę dla najlepszego trenera z rąk prezesa Zbigniewa Bońka otrzymał Arkadiusz Szafranek z zespołu UKS Irzyk (woj. mazowieckie). Nagrodę fair play za największą liczbę Zielonych Kartek otrzymanych podczas Turnieju dostała natomiast Szkoła Podstawowa w Karsinie (woj. pomorskie).

Nagrody indywidualne
Kategoria    Chłopcy U-10    Dziewczynki U-10
Najlepszy bramkarz    ANTONI DETMER (UKS 4 KOSTRZYN)    GABRIELA KIAŁKA (MUKS STILON GORZÓW WIELKOPOLSKI)
Najlepszy zawodnik    MATEUSZ CICHOCKI (UKS IRZYK)    ANNA SKRZYPCZYK (UKS BENIAMINEK KROSNO)
Król strzelców    KACPER PLICHTA (AMO RZESZÓW)    ZUZANNA WITEK (KKS KATOWICE) – 19 BRAMEK
Kategoria    Chłopcy U-12    Dziewczynki U-12
Najlepszy bramkarz    OLIWIER PIĄTKOWSKI (SP 27 KIELCE)    EWA SIKORA (UKS AKADEMIA SPORTU KSB LĘDZINY)
Najlepszy zawodnik    MAKSYMILIAN STANGRET (MGUKS POGOŃ ZDUŃSKA WOLA)    MAJA GRZYBOWSKA (UKS ZĄBKOVIA ZĄBKI)
Król strzelców    OLIWIER SMUNIEWSKI (SP 51 SZCZECIN) – 11 BRAMEK    CELINA CUPA (UKS LIDER RYCHNOWY) – 13 BRAMEK

Triumfatorów XVII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” w kategoriach wiekowych U-10 i U-12 czeka teraz nagroda główna, którą będzie oglądanie na żywo meczu Polska – Rumunia w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata, który rozegrany zostanie 10 czerwca w Warszawie.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Widzew Łódź – Resovia Rzeszów 1:4 (foto)
sipr011212-7141
Widzew Łódź – Korona Kielce 1:0 (foto)
Widzew Łódź – Stal Stalowa Wola 0:0 (foto)

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*