0271„Street art – sztuka miasta. Edukacja międzypokoleniowa” to projekt poświęcony edukacji kulturalnej adresowany do animatorów kultury z województwa łódzkiego. Przedsięwzięcie jest kontynuacją 4-letniego programu edukacyjnego „Graffiti sztuka miasta” realizowanego przez Łódzki Dom Kultury.

Od wiosny nauczyciele i pedagodzy z województwa łódzkiego byli edukowani przez twórców (Egon Fietke i Piotr Saul) oraz teoretyków street artu (Jacek Czekański i Tomasz Musiał), a także animatorów kultury (Jolanta Pakulska i Katarzyna Tośta) w zakresie działań artystycznych z wykorzystaniem sztuki ulicy. Uczestnicy projektu otrzymali odpowiednie narzędzia do pracy z lokalną społecznością, zainteresowaną uzewnętrznieniem swojego potencjału twórczego w formie sztuki w przestrzeni publicznej. Celem projektu było jednoczesne ukazanie street artu jako medium atrakcyjnego, niewspółmiernego z wandalizmem niszczącym estetykę miasta. W każdym  z 10 miast województwa łódzkiego (Bełchatów, Opoczno, Sieradz, Skierniewice, Zduńska Wola, Wieluń, Piotrków Trybunalski, Kutno, Radomsko, Zgierz) została wyłoniona grupa animatorów, którzy wzięli udział w warsztatach teoretycznych i praktycznych. Poznali historię street artu, w tym graffiti oraz najważniejsze techniki artystyczne wykorzystywane przy malowaniu murali. Aby w pełni poznać charakter graffiti, nauczyli  się malować farbą w areozolu, wykonać szablony i odbijać je na płytach. Istotnym elementem warsztatów było wsparcie animatorów przez profesjonalistów od lat działających w przestrzeni miejskiej. Po odbytych warsztatach i konsultacjach, uczestnicy projektu wyszli w przestrzeń miejską, w której wspólnie z podopiecznymi stworzyli wcześniej przygotowaną realizację street artową.
Wykonane prace stanęły do konkursu, którego wyniki zostaną ogłoszone podczas wielkiego finału 20 września o godz. 11.30.

Zgromadzeni na finale projektu „Street art – sztuka miasta. Edukacja międzypokoleniowa” wspólnie pod okiem Egona Fietke namalują mural na jednej ze ścian Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 3 w Łodzi.

Projekt realizowany przez Łódzki Dom Kultury przy dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
lodzkiepogotowie
Łódzkie Pogotowie Kolędnicze
Targi rzeczy wszelakich II
bm5
BM5 – Łódzki Meeting Barmański 2015

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*