13siatkaaa28 marca w Szkole Podstawowej nr 205 odbyły się  finały rozgrywek XVIII edycji Łódzkiej Amatorskiej Ligi Siatkówki organizowanej przez Klub Sympatyków Piłki Siatkowej przy wsparciu Urzędu Miasta Łodzi. Poznaliśmy najlepsze drużyny tegorocznych rozgrywek. Przypomnijmy, że przez ostanie siedem miesięcy 59 drużyn (w tym 16 żeńskich i 43 męskie) rywalizowało w siedmiu ligach. Zespoły rozegrały ponad 500 spotkań. Wśród ponad 800 startujących zawodników i zawodniczek najmłodsze osoby miały 14 lat, najstarsze 65.

Miniony sezon oprócz aspektów sportowych był wyjątkowy, także pod względem organizacyjnym. Po wcześniejszych testach, nietypowy dla siatkówki, pionierski system rozgrywek dla fazy zasadniczej sezonu, dopuszczający rozstrzygnięcie pojedynku remisem 2:2 został wprowadzony we wszystkich niższych ligach. Tradycyjną rywalizację organizatorzy pozostawili jedynie w Ekstraklasie kobiet i mężczyzn. Oprócz tej – można śmiało powiedzieć – rewolucji, również zakończenie rozgrywek odbywało się w nowej formule, gdzie o rozstrzygnięcia ostatniej rundy play-off we wszystkich ligach decydował jeden decydujący mecz. Dzięki takiemu systemowi emocje towarzyszyły wszystkim sobotnim spotkaniom, które obserwowali licznie zgromadzeni kibice. Nie zawiedli także zaproszeni goście – p. Małgorzata  Niemczyk – poseł na Sejm PR, p. Tomasz Trela – wiceprezydent miasta Łodzi, p. Sylwester Pawłowski – radny Rady Miejskiej w Łodzi, p. Marek Kondraciuk – Dyrektor Wydziału Sportu UMŁ, p. Magdalena Bujnowicz – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 205, p. Bogusław Adamski – Prezes Łódzkiego Związku Piłki Siatkowej, p. Władysław Stępień – Prezes Ogniska TKKF Dzikusy, p. Sylwester Pokorski – Prezes RSM Bawełna.

Podczas ceremonii medalowej specjalne podziękowanie od Zarządu Łódzkiego Związku Piłki Siatkowej za zaangażowanie w rozwój ruchu amatorskiego w piłce siatkowej otrzymał p. Wojciech Ulatowski – Prezes Klubu Sympatyków Piłki Siatkowej. Także pan wiceprezydent Trela oraz pani poseł Niemczyk wyrazili swój podziw oraz podziękowania dla Prezesa i całego Klubu Sympatyków Piłki Siatkowej za nieustające prace rozwijające amatorską siatkówkę w Łodzi.

Organizatorzy przygotowali również miłą niespodziankę dla najstarszego czynnego zawodnika ŁALS p. Zygmunta Wieszczka, który pomimo swoich 65 lat prezentuje doskonałą formę i jak zapowiada nie zamierza przechodzić na siatkarską emeryturę.

W decydujących spotkaniach Ekstraklasy kobiet o trzecie miejsce walczyły drużyny Fuks Sulejów oraz Cashmire. Faworytkami tego pojedynku były bez wątpienia zawodniczki tego drugiego zespołu, które przez niemal cały sezon stawiane były w roli głównych kandydatek do mistrzostwa. Nieoczekiwana półfinałowa porażka w dwumeczu przeciwko SportEkspert odsunęła mistrzowskie aspiracje przynajmniej do następnego sezonu, jednak faworyzowane siatkarki nie zamierzały kończyć bieżącej edycji bez medalu. Jak przystało na faworyta przez większość spotkania to Cashmire kontrolował sytuację na boisku. Siatkarki z Sulejowa tylko w jednej partii zdołały przechylić szalę na swoją korzyść i ostatecznie brązowe medale po zwycięstwie 3:1 zawisły na szyjach zawodniczek Cashmire. Mecz o mistrzostwo Ekstraklasy, jak przystało na tego typu pojedynek, przyniósł bardzo wiele emocji. Rewelacyjnie spisujące się, zwłaszcza w końcówce sezonu, siatkarki SportEkspert postawiły poprzeczkę bardzo wysoko drużynie No Name, która do play-off’ów przystępowała z pierwszego miejsca po rundzie zasadniczej. Po zaciętych czterech setach, o mistrzowskim tytule oraz o zdobyciu złotych medali zdecydować musiała rozgrywka tie-break’owa, którą lepiej zaczęły siatkarki No Name uzyskując kilku punktową przewagę. Ambitnie grające zawodniczki SportEkspert zdołały w końcówce wykrzesać z siebie resztki sił niwelując stratę, jednak ostatnie słowo należało do No Name i to ta drużyna po wspaniałej, pięciosetowej walce triumfowała w finale jak i w całych rozgrywkach zdobywając upragnione mistrzostwo.  Najlepszymi zawodniczkami Ekstraklasa kobiet w sezonie 2014/2015 zostały: Jolanta Głowacka (Cashmire), Karolina Dębowska (No Name Volley) oraz Karolina Ogłoza (SportEKSPERT).

Mecz o 3 miejsce Ekstraklasy mężczyzn przyniósł wiele emocji. Rewelacja sezonu, czyli drużyna Bakalland Ba!, która przebojem awansowała do czterech najlepszych drużyn Ekstraklasy i była blisko rozstrzygnięcia półfinałowej rywalizacji na swą korzyść, w meczu o brązowe medale mierzyła się z siatkarzami TA-NO Volley, których aspiracjami był mistrzowski tytuł. Pojedynek znacznie lepiej rozpoczęli zawodnicy Bakallandu wygrywając pierwsze dwie partie, jednak TA-NO nie zamierzało oddać spotkania tak łatwo i dzięki skuteczniejszej grze w następnych dwóch odsłonach doprowadziło do remisu. Stare siatkarskie powiedzenie „kto nie wygrywa 3:0 przegrywa 2:3” tym razem się nie sprawdziło i po przegranych dwóch partiach w tie-breaku ponownie do głosu doszli zawodnicy Bakallandu i ostatecznie to oni zwycięstwem 3:2 zapewnili sobie brązowe medale. W finałowym spotkaniu Ekstraklasy mężczyzn ubiegłoroczni mistrzowie z Superaty mierzyli się z drużyną TKKF Dzikusy. Mecz pomiędzy dwiema najbardziej utytułowanymi drużynami ŁALS zapowiadał się pasjonująco, a licznie zgormadzonym na trybunach kibicom ciężko było wytypować faworyta. Po pierwszym stosunkowo wyrównanym secie, wygranym przez Dzikusy, druga partia niemal całkowicie należała do obrońców tytułu, którzy w przekonujący sposób wyrównali stan rywalizacji na 1:1. W trzeciej odsłonie ponownie obserwowaliśmy więcej wyrównanych akcji, jednak z biegiem czasu to Dzikusy zaczęły wypracowywać przewagę. W końcówce do odrobienia strat wzięli się doświadczeni zawodnicy Superaty i gdyby nie prosty techniczny błąd przy stanie 23:24 zapewne bylibyśmy świadkami zaciętej walki „na przewagi”. W ten sposób przegrana trzecia partia wyraźnie podcięła skrzydła obrońcom tytułu, natomiast TKKF Dzikusy konsekwentnie zmierzały po mistrzowski tytuł. Finał zakończyli triumfując 3:1 i po trzech latach przerwy ponownie zostali mistrzami ŁALS. Najlepszymi zawodnikami Ekstraklasy zostali wybrani: Piotr Strożek (Bakalland Ba!), Kamil Wójcik (TKKF Dzikusy) oraz Nikodem Kałucki (Superata).
W pierwszej lidze kobiet niespodziankę sprawiły siatkarki ŁKSG pokonując 3:1 w meczu o brązowy medal Salos Wodna. Dla tej drugiej drużyny końcówka sezonu to niewątpliwie duże rozczarowanie. Zespół, który po rundzie zasadniczej zajmował pozycję wicelidera i miał walczyć nie tylko o medal, ale o pierwsze miejsce oraz o awans do Ekstraklasy kończy rywalizację na czwartym miejscu, które nie daje udziału w spotkaniach barażowych. Finał natomiast to doskonałe podsumowanie znakomitego sezonu i absolutnej dominacji TKKF Dzikusy. Siatkarki tej drużyny w znakomity sposób wracają do Ekstraklasy. W finałowym spotkaniu gładko w trzech setach zwyciężyły Stal Głowno i wygrywając, uwaga!, wszystkie spotkania w tym sezonie zostały mistrzyniami pierwszej ligi. Najlepszymi zawodniczkami tej klasy rozgrywkowej w minionym sezonie zostały: Anna Bergman (TKKF Dzikusy), Anna Piotrowicz (Salos) oraz Dominika Hemka (Stal Głowno).  

W I A lidze mężczyzn bardzo zacięte spotkanie stoczyły zespoły rywalizujące o 3 miejsce i prawo gry w barażach. Po trzech setach Lozamet prowadził z TKKF Zgierz 2:1 i kiedy pod koniec czwartej odsłony wydawało się, że wszystko zmierza do rozstrzygnięcia, mający sporą przewagę Lozamet zaczął „gubić” punkty, a zawodnicy ze Zgierza skrupulatnie wykorzystywali nadarzające się okazje i chwilową niemoc rywali. Po emocjonującej końcówce TKKF dopiął swego doprowadzając do piątej partii. W niej jednak to zawodnicy Lozametu ponownie zaczęli dyktować warunki, a osiągniętej przy zmianie stron przewagi 8:3 tym razem już nie roztrwonili i to oni mogli się cieszyć ze zwycięstwa 3:2 a tym samym z brązowych medali. Finał pierwszej ligi podobnie jak u pań to dominacja faworyta rywalizacji, w tym przypadku drużyny Bejłocz. Przystępujący do fazy pucharowej z pozycji lidera zawodnicy potwierdzili dobrą formę z tego sezonu i pewnie 3:0 pokonali Warecka Chint, dla których srebrne medale i gra w barażach to też spory sukces, natomiast Bejłocz po czterech latach nieobecności wraca do najwyższej klasy rozgrywkowej. Najlepszymi zawodnikami tego sezonu w tej lidze zostali: Jarosław Borowski (Bejłocz), Bartosz Snowarski (TKKF Zgierz) oraz Kuba Kamiński (Warecka Chint).

Po decydujących rozstrzygnięciach w I B lidze mężczyzn należy zwrócić uwagę, iż faza pucharowa rządzi się swoimi prawami, a kolejność po sezonie zasadniczym może się ostatecznie znacznie pozmieniać. Przystępujący z pozycji lidera, zespół Koluszek po przegranych ze Szkołą Gortata półfinałach musiał zadowolić się grą w meczu jedynie o trzecie miejsce, w którym przyszło mu rywalizować z Juniorem. Tzw. finał pocieszenia nie jest jednak walką jedynie o medal, lecz także o prawo gry w barażach, więc jest o co grać do końca. Zapewne z takim nastawieniem wyszli na boisko zawodnicy z Koluszek, gdyż w ich grze było widać znacznie więcej determinacji i lepszej gry niż w spotkaniach półfinałowych. Stawiani w roli faworytów tym razem nie zawiedli i po czterosetowym boju pokonali Juniora zdobywając trzecie miejsce. Finałowe spotkanie pomiędzy Szkołą Gortata a Fuksem Sulejów także trwało cztery sety. Zarówno jedni jak i drudzy do decydującego meczu sezonu przystępowali po znakomitych spotkaniach półfinałowych, w których zwyciężali swoich przeciwników bez straty choćby seta. Po ciekawym widowisku zwycięską passę podtrzymali zawodnicy z Sulejowa triumfując 3:1 i zostając mistrzami I B ligi mężczyzn. W tej klasie rozgrywkowej za cały sezon wyróżnieni zostali zawodnicy: Łukasz Jakubowski (Fuks Sulejów), Przemysław Płocki (Koluszki) oraz Krzysztof Frank (Szkoła Marcina Gortata).

Podobnie jak w I B, tak i w II lidze rozgrywki fazy play-off wywróciły znacznie końcową klasyfikację. Zespołom z pierwszych dwóch miejsc po sezonie zasadniczym (Team Spiryt oraz Volley Team) przyszło rywalizować jedynie o brązowe medale. Największą niespodzianką była półfinałowa porażka zwłaszcza Team Spiryt. Zespół, który nie miał sobie równych przez większą część sezonu, w półfinale musiał uznać wyższość drużyny, która rzutem na taśmę znalazła się w czołowej czwórce – mŁodzianie. W meczu o 3 miejsce półfinałową porażkę powetowali sobie zawodnicy Team Spiryt w przekonujący sposób pokonując Volley Team 3:0. Finał to kolejny dobry występ mŁodzian, którzy potwierdzili wysoką formę w najważniejszej części sezonu i zwyciężyli po czterech setach New Team. W ten sposób drużyna, która na kolejkę przed końcem fazy zasadniczej znajdowała się poza pierwszą czwórką zdobyła złote medale i przebojem awansowała do wyższej klasy rozgrywkowej. Indywidualne wyróżnienia otrzymali: Bartłomiej Grąbkowski (Team Spiryt), Piotr Śmiechura (Volley Team) oraz Michał Trzepadłek (mŁodzianie).   

Bez niespodzianek natomiast w rozstrzygnięciach III ligi mężczyzn. Finał podobnie jak i cały sezon należał do zespołu Energia. Zawodnicy tej drużyny w rundzie zasadniczej odnieśli tylko jedną porażkę, natomiast decydujące spotkanie w przekonujący sposób bez straty seta zwyciężyli CentiNet i tym samym awansowali do II ligi z pierwszego miejsca. Brązowe medale dla VC Nosorożec, który również w trzech setach rozprawił się z Terwo. Najlepszymi zawodnikami III ligi sezonu 2014/2015 zostali wybrani: Artur Legeziński (Energia), Andrzej Mucha (Terwo) oraz Jakub Pawlicki (CentiNet).

Na kolejną XIX edycję rozgrywek zapraszamy w październiku, ale wcześniej bo od połowy maja pierwsze turnieje siatkówki plażowej w ramach Projektu Plażówka 2015

Tabele końcowe sezonu 2014/2015

Ekstraklasa kobiet

1 No Name Volley
2 SportEKSPERT
3 Cashmire
4 Fuks Sulejów
5 Wyborowe
6 Jutrzenka Bychlew
7 Dream Team
8 Dzikusy II

Ekstraklasa mężczyzn

1 TKKF Dzikusy
2 Superata 
3 Bakalland Ba!
4 TA-NO Volley
5 Iskra
6 Sokół
7 PGE S.A.
8 SEW-EURODRIVE
 I liga kobiet

1 TKKF Dzikusy
2 Stal Głowno
3 ŁKS Głuchych
4 Salos Wodna
5 Energia
6 Serwo f.i.n.e.
7 ZSO nr 8
8 ZSO nr 4

I A liga mężczyzn

1 Bejłocz
2 Warecka
3 Lozamet
4 TKKF Zgierz
5 Volley Centrum
6 Gremi
7 Wild Boyz
8 AMC

I B liga mężczyzn

1 Fuks Sulejów
2 Szkoła Gortata
3 Koluszki
4 Junior
5 Brukland
6 Starszaki
7 SAN
8 Energeo

II liga mężczyzn

1 mŁodzianie
2 New Team
3 Team Spiryt
4 Volley Team
5 Febrisan
6 VC Chlory
7 ZWiK
8 Kadra B

III liga mężczyzn

1 Energia
2 CentiNet
3 VC Nosorożec
4 Terwo
5 Debiutanci
6 GOŚcie
7 Easy
8 ŁKSG Inwemer
9 LUPI
10 GAMARO
11 Gomdesign Team

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
siatka
PlusLiga Kobiet: Organika Budowlani Łódź – GCB Centrostal Bydgoszcz 3:0
zwik
Qmed Łódzka Amatorska Liga Siatkówki 2015/2016 – VIII kolejka
iii_noworoczny_turniej_siatkarzy_amatorw_20100110_1380462305
Łódzka Amatorska Liga Siatkówki wznowiła rozgrywki

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*