7turnauKoncertem z udziałem Grzegorza Turnaua zakończyła się tegoroczna edycja festiwalu Kolory Polski. Impreza odbyła się 4 września w łódzkiej Filharmonii Obecność Turnaua w Łodzi nie jest sytuacją nadzwyczajną. Artysta występował tu wielokrotnie, także w Filharmonii Łódzkiej – wystarczy wspomnieć ubiegłoroczny koncert promujący projekt ​​TurBiKon, pokazujący jazzowe oblicze znanego krakowianina.

W jego pierwszej części Turnau zaśpiewał wszystkie piosenki z najnowszej płyty „Siedem widoków w drodze do Krakowa”. Towarzyszyli mu zaproszeni soliści – wokalistka – Dorota Miśkiewicz i oboista – Mariusz Pędziałek oraz Orkiestra Kameralna Filharmonii Łódzkiej. W drugiej części koncertu zabrzmiały największe hity z 30 lat kariery muzycznej tego cenionego pianisty, kompozytora, wokalisty i poety jak: „Naprawdę nie dzieje się nic”, „Bracka”, „Między ciszą a ciszą”, „Cichosza” czy „Liryka”.

Warto wspomnieć, że inspirację dla płyty stanowią XIX-wieczne freski odkryte podczas remontu mieszkania przez Pędziałka w pałacu hrabiów Mieroszewskich – mieszczańskiej kamienicy przy Rynku w Krakowie.

Malowidła przypisywane malarzowi Józefowi Peszce (1767-1831), ukazują siedem podkrakowskich miejscowości – Tenczyn, Czerną, Tyniec, Krzeszowice, Korzkiew, Grodzisko i Ojców. Autorem wszystkich kompozycji jest sam Turnau, a większość tekstów napisał urodzony w Łodzi poeta i tłumacz Bronisław Maj. „Są to opowieści o płynącym czasie – mówi Turnau. – Rzeczy nostalgiczne przeplatają się z takimi, które pozwalają podtrzymać podszytą melancholią witalność”.Malowideł jest siedem, zaś utworów na płycie 13. To dlatego, że Turnau sięgnął również po więcej tekstów Maja, a także „Wieśniacze życie” ks. Macieja Sarbiewskiego, wiersz Horacego, a także jeden własny.

PODZIEL SIĘ
POWIĄZANE POSTY
Piano.pl – koncert charytatywny w Filharmonii Łódzkiej
Finał 22. Kolorów Polski
filharmonia-dk-1149
100 lat Filharmonii Łódzkiej

ZOSTAWIĆ KOMENTARZ

*